HGS ve OGS Camın Neresine Yapıştırılmalıdır?

HGS ve OGS neden bazen okunmaz? Atermik araba camında HGS ve OGS nereye yapıştırılır? Otomobillerle ilgili ufkunuzu açacak bir bilgi.
HGS ve OGS Camın Neresine Yapıştırılmalıdır?
Bordova.com

klimalı otomobillerin ön camında atermik denilen cam bulunurmuş. bu cam, güneşten gelen kızılötesi ışınları süzüp araç içindeki sıcaklığı ayarlamaya yardımcı olurmuş. çoğunlukla otomobilin ön camında kullanılan atermik cam, klimanın yükünü azaltarak yakıt tasarrufu sağlarmış. atermik cam denilen özel ısı yalıtımlı camlar, 1998 yılından itibaren klimalı araçlarda kullanılmaya başlanmış.


neyse, beni ilgilendiren ve ufkumu iki katına çıkaran kısım şurası; bu atermik camlarda atermik özelliği olmayan yüzeyler bulunurmuş. bu yüzeyler genelde siyah ve nokta nokta işaretlenmiş alanlarmış. (ben de ne işe yarıyor orası diye düşünmüştüm ama hiç umursamamıştım.) 


ogs'nin, hgs'nin genelde okumama problemi bunların atermik olan bölgeye (yani siyah noktaların olmadığı yere) yapıştırılmasından kaynaklanırmış. ışığı kırmaya yarayan atermik camlar, ogs veya hgs'den gelen ışığı yansıtıp saptırdığı için, araç kaçak geçiş yapmış gibi görünürmüş. hgs'yi yapıştırmak için en uygun yer, aracın dikiz aynasının sağında ve solunda bulunan siyah noktalı alanlarmış.