Hi-Fi Sistem Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Başlangıç Bilgileri

Sevdiğiniz bir albümden aldığınız keyfi artıracak olan Hi-Fi (high fidelity) mevzusuna dalmak isteyenlerin yolun başında haberdar olması gereken şeyler.
Hi-Fi Sistem Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Başlangıç Bilgileri
iStock

hifi sistemleri bir tutkunun yansımasıdır. hayran olunan şarkıları ve albümleri en detaylı şekilde duyabilmek içindir bu çaba. öncelikle keyif alabileceğimiz bir sistem kurmak için farklı sistemler deneyimlemiş olmak (yurt dışındaki fuarlara gidebilmek, forumları takip edebilmek), belirli bir bütçe ayırabilmek ve xyz kişilerinin veya distribütörlerinin dayattığı şeylerden uzak durmak gerekir.

sisteminiz ne kadar hassaslaşırsa yerine konulan bileşenlerin verimi yükselecektir fakat bu belirli bir fayda marjına kadar geçerlidir.

keyifli bir sistem icin parametrelerimiz

- oda akustiği
- hoparlör ve cihazların rezonansının önlenmesi
- kaliteli bir dac
- amfi ve hoparlör uyumu
- sistemdeki eksik kısımların anlaşılıp ona göre kablo seçimi yapılmasıdır.

bir sistemi kurmadan önce odanın akustiği önemli bir rol taşımaktadır. bu kısmı difüzör, bas trapler ve sönümleyiciler ile oluşturabiliriz.

öncelikle hoparlörlerin yerleşimini simetrik yapmamız ve dinlediğimiz noktaya göre hoparlör üreticisinin önerdiği tarzda kendimize konumlamamız önemlidir. sonrasında da odanın ölçümünün yapılıp hangi frekanslarda hangi seslerin biriktiği bulunup bu yönde düzenleme yapılması gerekmektedir.

hoparlör ve cihazlar çalışırken titreşimlerden etkilenmektedir, bununla ilgili birçok markanın rezonans sönümleyici aksesuarları mevcuttur. gece ve gündüz gibi fark yaratırlar. özellikle hoparlör ve lambalı amfide bu tip aksesuarlar müziğin daha da net duyulmasını sağlar.

kaliteli bir dac

bu kısım en önemli noktalardan biridir. çünkü dinlediğiniz dijital verinin size ne kadar gerçekçi iletileceğini belirler. kaliteli bir dac almadan önce, markayı getiren distribütörü değil de cihazın iç dizaynı nasıl yapılmış, hangi dac chipset'i kullanılmış ve elektrik aksamına ne kadar değer verilmiş gibi noktalara dikkat etmek gerekmektedir. hatta ayrı bir power supply ile beslenirse daha da keyifli hale gelecektir.

amfi

amfi olarak, power ve pre veya mono mono pre seçimi ile daha net, detaylı bir müzik ziyafeti yakalanacağını düşünüyorum. amfi olarak da audionet, jadis, the gryphon, kondo markaları fevkalade ürünleri olan high end üreticilerinden birkaçı olarak aklıma gelenlerden.

sonrasında da sistemimize nasıl bir hoparlör alacağız sorunsalı ortaya çıkıyor

öncelikle sistemimizin hoparlörleri sürüp süremeyeceğini hem amfimizin hem de hoparlörümüzün özelliklerine bakarak anlayabiliriz.

sonrasında da hoparlörümüzün karakteristiği devreye girecektir. ne tarz müziklerden hoşlanırız, hoparlörümüz kaç yolludur, tiz, mid ve basları nasıl yansıtmaktadır gibi gibi... benim icin hoparlörün her müziğe adapte olabilmesi önemli etkenlerdendir. bu sebeple de kişisel olarak beğendiğim markalardan birkaçı monitör audio, proac, audiovector'dur.

son olarak da bütün kabloları gümüş veya bakır olarak tercih etmek yerine belirli korelasyon içerisinde, bazı yerlerde bakır bazı yerlerde de gümüş kullanmayı tercih ederim.

dipnot olarak da, hifi tutkunu olan dostlarıma bir şey söylemeyi borç bilirim. aletlerin ve kabloların yanma süresi vardır ama karakteristiğini değiştirmez, sadece onları yumuşatır.