Teknoloji Dünyasında Yeni Bir Dönemi Başlatabilecek Bir Ürün: Apple Vision Pro

Apple, dün akşamki etkinliğinde Apple Vision Pro adını verdiği yeni bir artırılmış gerçeklik gözlüğü tanıttı. Bu zamana kadar yapılan gözlüklerin ötesine bir adım atmış gibi görünen Apple, Vision Pro ile bize ne vaat ediyor? İşte Apple Vision Pro'nun özellikleri ve fiyatı.
Teknoloji Dünyasında Yeni Bir Dönemi Başlatabilecek Bir Ürün: Apple Vision Pro

apple vision pro, şu an sunumunu hayretler içerisinde izlediğim yeni bir dünya. bir artırılmış gerçeklik gözlüğü. kesinlikle teknolojiye cep telefonu kadar yön verecek. 

eğer söylenen görüntü kalitesini sağlayabiliyorsa size tam olarak şunları sunuyor: kişisel sinema salonu, kişisel oyun salonu, kişisel ofis ve bekar odası :)


apple vision pro'nun özellikleri ve fiyatı

- apple vision pro ile ilgili şu tanımlama çok iddialı; eğer yeni nesil 4k bir tv ve yeni nesil bir ses sitemi satın aldıysanız henüz vision pro'nun kapasitesine yaklaşamadınız bile. bunu apple söylüyor.

- içerisinde 5k iki adet ekran yer alıyor. şöyle düşünün; akıllı saat büyüklüğünde bir panele 20 milyon pixel sığdırmışlar.

- içerisinde kullanılan lensler carl zeiss tarafından üretilmiş. yani dünyanın bu konuda en iyisi.


- cihaz biraz kaba görünüyor ancak gözlemlediğim kadarıyla hacminin yarısından fazlası konfor bileşenleri için kullanılmış. uzun süre yormadan kullanılabilmesi için malzeme biliminden sonuna kadar faydalanılmış.

- bence en can alıcı özelliklerinden birisi şu; cihaza yüzünüzü tanıtıyorsunuz ve sizin 3 boyutlu modeliniz oluşturuluyor. bu sayede cihazı kullanırken görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. yani karşı taraf sizi değil de sizin gerçekçi bir animasyonunuzu görüyor.

- tıpkı face id benzeri yeni bir teknoloji ile güvenlik sağlanmış o da retina id. gözlüğü taktığınızda retina taraması yaparak cihaz aktif oluyor, müthiş.


- m2 ve yeni apple r1 çip ile kullanıma sunuluyor. işletim sistemi işlerini m2, cihaza özgü diğer fonksiyonları ise r1 üstlenecek sanırım.

- yine çok iddialı bir özellik ses konusu. kulaklık takmadan, cihazın sap kısmına yerleştirilmiş mini ses sistemleri ile içinde bulunduğunuz ortamın şekline göre bir ses tecrübesi sunuyormuş.

- cihaz aslında bir vr + ar gözlük. bulunulan ortama dijital özellikler eklemek amacı. yani salonunuzun karşı duvarına sinema ekranı, sol duvarına uygulamalar ekleyerek çok sayıda monitörünüz varmış gibi kullanabiliyorsunuz. elinizde 5k bir ekran var ve kafanızı çevirdiğiniz her bir yönde onlarca 5k monitör varmış gibi bir dünya yaratıyor.


- cihazı kullanırken yanınıza birisi gelirse o kişiyi görebiliyorsunuz. iç ve dış kameralar yardımıyla dışarıya sizin gözlerinizi yansıtıyor, içeriye de ortamın görüntüsünü aktarıyor. dışarıdan bakan birisi gözlerinizi görebiliyor ancak ne yaptığınızı ve ne izlediğinizi asla bilemiyor. sadece renkli ışıklar görebiliyor.

- cihazı taktığınızda ios benzeri bir ekran sizi karşılıyor. göz hareketleriniz fare (imleç) görevi görüyor. tıklama vb. işlemler için parmak hareketlerinizi takip ediyor. cihazda çok fazla kamera ve sensör mevcut. ayrıca harici klavye de kullanabiliyorsunuz.

- inovasyon diyebileceğim bir özellik şu; macbook'a bağladığınızda macbook ekranı gözlüğe aktarılıyor ve gözlükte dilediğiniz kadar yan ekran oluşturabiliyorsunuz. macbook klavyesi ile işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.


- cihaz mevcut ortamı arkaplan olarak kullanabiliyor veya hazır sahnelerden bir arkaplan seçebiliyorsunuz. işte bu arkaplanlar ileride binlerce olacak ve o an canınız nerede olmak isterse orada üssünüzü kuracaksınız. sinema salonunda film izlemek, stadyumda maç izlemek veya uzayda her bir gezegene farklı birşey yansıtmak. teknolojinin en çok da bu yönde gelişeceğini düşünüyorum.

- 3 boyutlu video izleme imkanı sunuyor. hatta dahili kamerası ile 3 boyutlu video çekip daha sonra izlerken hala o ortamdaymışsınız hissi yaratabiliyor.

- cihaz dahili bir bataryaya sahip değil. o gördüğünüz kordon, harici bir bataryaya bağlı.
bu sayede yaklaşık 2 saat kullanılabiliyor. tüm gün kullanmak için bir adaptöre bağlamak gerekiyor.

- 2024 başında abd mağazalarında satışa sunulacakmış. 2024 sonuna kadar farklı ülkelerde de satışı yapılacakmış. fiyatı 3500 dolar olacak.


kişisel yorumum şudur

bugün herhangi bir cihaz tanıtılmadı, yepyeni bir dünya tanıtıldı. farklı şirketlerle yapılacak işbirlikleri ve yazılımcıların geliştireceği uygulamalar bu dünyayı bambaşka bir boyuta taşıyacak. ve şunu net söyleyebilirim ki bu zamana kadar tanıtılın herhangi bir teknoloji ürününün ilk versiyonunun bu kadar ileri seviye bir teknoloji barındırdığını hatırlamıyorum. ilerideki versiyonlarını hayal dahi edemiyorum.