Hiçbir Şey İçin Geç Değildir Mottosunun Simgesi Haline Gelen Deyim: Tolstoy'un Bisikleti

Bir şeyleri sıfırdan öğrenmek istiyor ancak bir türlü başlayamıyorsanız epey motive edici bir yazı.
Hiçbir Şey İçin Geç Değildir Mottosunun Simgesi Haline Gelen Deyim: Tolstoy'un Bisikleti

tolstoy'un bisikleti... kavram tolstoy'un yedi yaşındaki oğlunun ölmesi ve bu duruma çok üzülüp kendini kapatması ile başlıyor. oğlu öldükten sonra yasta olan tolstoy'a moskova bisiklet sevenler derneği (ya da buna benzer isimde bir dernek) bir bisiklet hediye ediyor. 67 yaşına kadar bisiklet sürmeyi bilmeyen tolstoy, yeni bisikletini alınca sürmeyi öğreniyor ve oğlunun acısını bir nevi bisiklet sayesinde atlatıyor. bu yüzden "tolstoy'un bisikleti" kavramı toplumun artık geç diyebilecekleri yaşta bir şeyler öğrenmesi anlamında kullanılıyor.

elbette bunu tek yapan tolstoy değil. maria cruie, o kadar nobel ödülü alsa da yüzmeyi öğrenmemiş. 50'li yaşlarında kızları yüzmeyi öğretmiş ve kızlarına göre yaşlı birinin bedenine sahip olmasına rağmen çok iyi yüzmeye başlamış.

miles davıs, eroin bağımlısı olduğu dönemler ünlü boksör sugar ray robinson'i görüp bu salak bile böyle boks yapabiliyorsa ben de yaparım diyip boks yapmaya başlamış ve eroinden kurtulmuş. ayrıca eğitmeni müzikte olduğu gibi boksta da kendine has bir üslubu olduğunu belirtmiş.

aynı şekilde eisenhower henüz başkan olmadan 58 yaşında, birden resim yapmaya başlamış. 3 yıl sonra başkan olunca kanvaslarını hazırlasın diye birini görevlendirmiş.

inönü, 53 yaşında ingilizce öğrenmeye başlamış. zaten daha önceden almanca ve fransızca bilen inönü'ye annesi neden talebe gibi kendini yoruyorsun demiş ancak o ileride diplomatlarla kendi konuşabilecek kadar öğrenmiş ingilizceyi.

bunun gibi sayısız örnek vardır... kendi hayatınızda dahi görebilirsiniz. bir zamanlar ben gitar kursuna giderken her zaman ud çalmak isteyen 60 yaşında biri ud çalmaya başlamış ve gayet başarılı olmuştu. almanca öğretmenimin söylediğine göre onların bir tanıdığı, ev hanımı, evde ev işlerinden arda kalan vakitlerde dil öğrenmeye başlamış ve ölmeden önce 4-5 dili iyi şekilde biliyormuş. ölmeden önce yunanca öğrenmeye çalışıyormuş.

öğrenmenin yaşı yok. kendinizi bırakmayın. yaşam boyu öğrenin. ölmeden önce içinizden keşke şunu da yapsaydım demeyin. yapın.

tolstoy'un bisikleti şu an moskova'da müzede sergideymiş