Hobbit: Beş Ordunun Savaşı Filmindeki Pek Bilinmeyen Çanakkale Savaşı Göndermesi

J. R. R. Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi'nden önceki zamanları anlatan Hobbit hikayesini üç film halinde sinemaya aktaran Peter Jackson, üçlemenin son filmindeki bir sahnede Çanakkale Savaşı'na bir gönderme yapmış meğerse. Yüzüklerin Efendisi sevenler için kesinlikle ilginç bir ayrıntı.

the hobbit, extended edition dvd'lerindeki yapım belgeselleri çok başarılı olan ve seyirci olarak bilmediğimiz bir çok ayrıntıya ışık tutan bir film serisi. ingilizcesi yeten ve üçlemeden tiskinen orta dünya severlere şiddetle ve özellikle tavsiye ederim. örneğin;

bu filmde bilbo evine götürdüğünde bahçesine dikmek ve büyümesini izlemek için bir önceki filmde (the hobbit the desolation of smaug) beorn'un bahçesinden aldığı bir meşe palamuduyla thorin'e yakalanır. thorin ve seyirci bilbo'nun aslında elinde arkentaşı'nı tuttuğunu sanmaktadır ama değildir. niyet bahsettiğim gibidir.


işte bu meşe palamudunu alıp evine dikmesi fikri gelibolu'da anzak'larla yaşanan "yalnız çam (türkçesiyle kanlı sırt) muharebesi"nden gelmiş meğer. malumunuz peter jackson çanakkale'yle ve gelibolu savaşlarıyla pek ilgili bir yönetmen.

bakınız bu fikri martin freeman'a nasıl anlatıyor tombiş 


türkçe meali

"gelibolu'daki yalnız çam savaşı'ndaki çam gibi. gelibolu'da yalnız çam savaşı'nın olduğu yerde ıssız bir çam ağacı vardı. avustralyalılar oradaki o çam ağacından bir fide aldılar ve çam ağacı canberra'daki bir anıta dikildi."

final

çanakkale'yi ve gelibolu'yu hiç ziyaret etmemiş ya da etmiş ama gözden kaçırmış olan yazarlar için bir not; söz konusu çam ağacı lone pine cemetery'de (yalnız çam mezarlığı) hâlâ durmaktadır:

Peaky Blinders'ın Asi Karakteri Arthur Shelby, Ruhsal Sağlığını Çanakkale'de mi Yitirdi?

Yüzüklerin Efendisi'nde "Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler" Sorunsalına Net Bir Cevap