Hogwarts'ın Müthiş Binası Ravenclaw Öğrencilerinin Çok İyi Bildiği Gerçekler

"Sınır tanımayan bir zeka, en büyük hediyedir insana" mottosuyla gönüllerde taht kuran binanın klasik özelliklerini derledik.
Hogwarts'ın Müthiş Binası Ravenclaw Öğrencilerinin Çok İyi Bildiği Gerçekler

"sınır tanımayan bir zeka, en büyük hediyedir insana"

harry potter ve felsefe taşı'nı ilk kez okurken, hagrid'in harry'e hogwarts binalarını anlattığı bölümde bana en sempatik gelen bölüm olmuştu ravenclaw. hatta harry'nin ravenclaw'da olacağını tahmin etmiştim, seçmen şapka "gryffindor!" diye bağırınca "anaa" diye bir tepki verdiğimi hatırlıyorum kendimce.

fenerbahçe sevgimden de olacak, serinin en sevilen karakterleri genel olarak gryffindor'dan olsa bile gryffindor'un o "sarı kırmızı aslan" figürünü hiçbir zaman tam olarak benimseyemedim zaten, hep ravenclaw'u daha çok sevdim.

j.k. rowling de gerçekten ravenclaw'a hak ettiği değeri pek fazla göstermese de en azından luna lovegood gibi bir karakteri ravenclaw'a armağan ederek bir nebze olsun gönül almıştır bu konuda. ayrıca hermione'nin de "seçmen şapka beni ravenclaw'a koymayı ciddi ciddi düşündü" diye bir lafı vardı ki, düşünmemesi öyküye aykırı olurdu zaten.

bir de son kitaptan önce "ravenclaw will have its day" diye bir açıklaması olmuştu j.k. rowling ablamızın. tam olarak sözünü tuttuğu söylenemese de, son kitabın sonlarında bir "ravenclaw" tantanası oldu tabii ki. yine de insan ravenclaw'un daha da bir "çıkarıp masaya vurmasını" bekliyordu, hak ettiği gibi.

velhasılıkelam, canımızdır ravenclaw.

Binanın kurucusu Rowena Ravenclaw

ravenclaw, en zeki büyücüleri ve seherbazları çıkarmış bölümdür

rawenclaw maalesef j.k. rowling tarafından da pek önemsenmemiştir. hep en sonda kalmıştır. mızmız myrtle ve cho chang haricinde ismini duyduğumuz pek ravenclaw öğrencisi yoktur. binanın hayaleti gri leydi'dir. hogwarts'da zekaya ve yaratıcılığa önem veren tek binadır. genelde gryffindor'un çalışkanların ve başarılı öğrencilerin bölümü olduğuna inanılır ama öyle değildir. gryffindor, kahramanlığa ve cesarete önem verir.

edit: amateur hatırlattı gözden kaçmış. luna lovegood'u unutmamak lazım. teşekkürler.

ravenclaw, hermione granger'ın seçmen şapka'yı zorladığı tercihlerden biridir

rowling'in daha sonra verdiği bilgilere göre, hermione'nin seçiminde neredeyse hatstall yaşanacaktır zira şapka gryffindor ile ravenclaw arasında 4 dakika boyunca karar verememiştir. zaten hatstall sınırı da 5 dakika olarak belirtilmiş. bildiğiniz üzere seçmen şapka bu konuda oldukça hızlı.

hogwarts'ın yakın tarihinde aynı sorun beş buçuk dakika ile minerva mcgonagall için yaşanmıştır ve şapka yine gryffindor ile ravenclaw arasında kalmıştır. bu kez son derece nadiren gerçekleşen bariz bir hatstall durumu vardır. hatta mcgonagall bu sayede okulun daha ilk saatlerinde dikkatleri üzerine çekmiştir. rowling, filius flitwick'in de seçmen şapka ile beş dakikanın altında sürse de aynı sorunu yaşadığını, kararın bilindiği gibi ravenclaw lehine olduğunu belirtmiş. iki binanın başına gelen profesörler, aslında birbirlerinin yerinde olabilirlermiş.

Hogwarts Legacy'de Ravenclaw ortak salonu.

ravenclaw binasında, diğer binaların aksine ortak salona girmek için bir bilmeceyi yanıtlamanız gerekmektedir

soruyu yanıtlayamazsanız büyük sınıflardan birinin gelip yanıtlamasını bekler ve bu yolla öğrenirsiniz.

örneğin, harry ve luna 7. kitapta ravenclaw ortak salonuna gireceği zaman luna'ya sorduğu soru şöyledir: "anka kuşu mu daha önce gelir yoksa alev mi?" cevap: bir çemberin başlangıcı yoktur.

bölümün devamında minerva mcgonagall'a sorduğu soru ise şu şekildedir: "yok olan şeyler nereye giderler?" cevap: var olmayışa ki bu da her şey demektir.

bu bilmecelerden yola çıkarak söyleyebiliriz ki kartal şeklindeki kapı tokmağı soruyu kişilerin karakter ve ilgi alanlarına göre sorar.

luna, buruşuk boynuzlu hırgürler, hımhımlar, yercüceleri ve elbette anka kuşları da dahil olmak üzere büyülü yaratıklara son derece ilgili bir cadıdır. nitekim ilerleyen yaşamında bir magizoologist olacaktır.

minerva mcgonagall ise hogwarts biçim değiştirme profesörü olmasının yanı sıra, bir animagus olduğu da göz önünde bulundurulduğunda son derece yetkin bir transfiguration (biçim değiştirme) üstadıdır. ve kartal'ın sorduğu bilmecede nesneleri yok etme (vanishment) bilinen temel biçim değiştirme formlarından biridir.

bu detay rowling'in seriye serpiştirdiği sihirli kırıntılardan yalnızca biri...

Ünlü öğrencilerinden Luna Lovegood.

hogwarts'a çağrılsaydım eğer girmeyi en çok isteyeceğim bina olurdu ravenclaw

ne hangi sınıf olursa olsun birbirleriyle liseli gibi çekişen gryffindor ve slytherin ikilisi ne de hiç etliye sütlüye bulaşmayan hufflepuff... safkan takıntısı yapmadan, gereksiz ve anlamsız cesaret gösterilerine de girmeden efendi gibi büyülerimi, iksirlerimi öğrenir mezun olurdum. hem ismin zeka ile özdeşleşiyor yahu buraya kabul edilince, daha ne olsun? j.k. rowling'e de bu binanın hakkını doğru düzgün veremediği için teessüflerimi bildiriyorum ayrıca.