Hogwarts'taki Dört Binanın Britanya Adalarının Farklı Ülkelerini Temsil Etmesi

Harry Potter evrenindeki büyücü okulu Hogwarts, binalara ayrılmış şekilde eğitim veriyordu. Meğerse bu dört binanın her biri Britanya tarihindeki farklı ülkelerden geliyormuş.
Hogwarts'taki Dört Binanın Britanya Adalarının Farklı Ülkelerini Temsil Etmesi

j. k. rowling, hogwarts'u orta çağ simyasındaki dört ana elementten ve britanya'nın dört ana bölgesinden (ingiltere, galler, iskoçya ve irlanda) esinlenerek dört binaya bölmüştür.

rowling bunu pek gizlememiş gerçi ancak ufak bir ada tarihi bilgisi ve kitapları tekrar okuyup biraz düşündükten sonra daha çok ortaya çıkıyor.

gryffindor - ingiltere

örneğin gryffindor binası, kurucusu godric gryffindor'un önderliğinde anglo-sakson ingiltere bölgesini temsil eder. godric eski bir sakson ismi. gryffin(kartal başlı aslan) + d'or(eski frankça "altından yapılma") ismi ise altın bir griffin anlamı taşır(müdür odasının girişindeki altından griffin heykeli.) sarı(armacılıkta altın) ve kırmızı renkler ingiltere'nin geleneksel renkleri. kırmızı cesaret, yiğitlik ve fedakarlığı(7.kitap) altın da cömertliği ve paylaşımı simgeler. hepsi de gryffindor özellikleridir.

bkz ingiltere amblemi:

seçmen şapka gryffindor için "bold gryffindor, from wild moor" ifadesini kullanır. kasvetli kırlık bölgeleriyle (moor) ünlü west country ingiltere'dedir. godric'in köyü godric's hollow'un da west country'de olduğu belirtilmiştir.

binanın elementi ateştir. bu aynı zamanda kitabın west country'li yazarı rowling ve harry'nin de orta çağ astrolojisindeki doğum elementidir. ayrıca yine orta çağ simyasında ateş ejderhalarla özdeşleştirilir. ingiltere'nin koruyucu azizi st.george, inanışa göre ejderha öldürmesiyle ünlüdür.

hufflepuff - galler 

hufflepuff binası komşu galler bölgesini temsil eder. renkleri sarı ve siyahtır. galler'in bayrağında bu renkler yok gerçi ancak galler'le ilgili başka bir bayrakta var: koruyucu azizleri st.david'in bayrağı siyah zemin üzerine sarı bir haçtır.

bkz aziz david bayrağı:


hufflepuff galler'de bir zamanlar kullanılan bir soy ismiydi. mütevazı, kendi halinde, çalışkan, sadık (ingiltere'yle fazla dalaşmayan) ve rekabet huyu pek gelişmemiş bir binadır.

hufflepuff'ın elementi topraktır. bu da toprağı sürekli kazmasıyla ünlü porsuk hayvanıyla sembolize edilir. ayrıca kurucusu helga hufflepuff'ın yetenekleri daha çok bitkibilim ve toprakla ilintilidir. zaten potter dönemindeki bina başkanı profesör sprout da bitkibilim hocasıdır. hufflepuff öğrencileri daha çok bu alanda (toprak, bitkiler, yaratıklar) başarılı olmaya yatkındır.

seçmen şapka, "sweet hufflepuff, from valley broad" diye tarif eder hufflepuff'ın memleketini. geniş vadileriyle bilinen galler aynı zamanda kömür madenleri ve tarlalarıyla da ünlüdür. kömür (siyah) ve buğday başakları (sarı) da yine toprakla ilgili materyallerdir.

ravenclaw - iskoçya

ravenclaw ise iskoçya'yı temsil eder. kurucusu rowena ravenclaw ismiyle cismiyle tam bir iskoçtur. bina renkleri tıpkı iskoç bayrağı gibi mavi ve bronz (armacılıkta gümüş, beyaz) renktedir. hatta isim açısından da iskoçya'nın kelt ve germenik karışımını görürüz (rowena keltçe, ravenclaw ise germenik "raben+klaue" sözcüklerini taşır).

seçmen şapka ravenclaw için "fair ravenclaw, from glen" der. glen sözcüğü iskoç keltçesinde derin uzun vadi anlamını taşır ve bu kelimenin akla getirdiği ilk yer de yine iskoçya'dır. binanın elementi havadır. hava elementi kartalla sembolize edilir. tıpkı tüm adanın coğrafi olarak en yüksek yerinin iskoçya olması gibi hogwarts'ın da binaları arasında en yükseği ravenclaw kulesidir.

binanın öğrencilerinde aradığı en önemli özellikler akıl, bilgelik, teknik ve öğrenme kabiliyetidir. aynı yetiştirdiği mühendis/mimar, taş ustaları ve iktisatçılarıyla ünlü iskoçya gibi.

ilginçtir, ravenclaw aynı zamanda bir fransız okulu olan beauxbatons ile de görsel olarak bağlantılıdır. beauxbatonslar hogwarts'ı ziyaretlerinde ravenclawlar'ın masasında otururlar. yolculuk araçları uçan bir atlı arabadır(hava). üniformaları mavidir. iskoçya ve fransanın tarihsel bağları ve ingiltere ile düşmanlık ya da ittifakları düşünüldüğünde beauxbatons da görsel olarak ravenclaw'a yakındır. frank kralı charlemagne'ın gümüş kartallı mavi-bronz kalkanı da ravenclaw ortak salonuna asılsa pek sırıtmaz:

slytherin - irlanda

son olarak slytherin binası ise ingiltere'nin bin yıllık muhalifi ve 'baş belası' irlanda'yı temsil eder. ana rengi irlanda'nın ulusal rengi gibi yeşil, konumu da salazar slytherin'in diğer üç kurucudan ayrı olması gibi adadan ayrıdır.

slytherin için seçmen şapka "shrewd slytherin, from fen" der. "fen" hem bataklıklarıyla ve sulak arazileriyle ünlü irlanda için kullanılır hem de irlandalı vatanseverler için kullanılan deyim "fenliler"dir. binanın elementi elbette ki sudur.

adaya anglo-saksonlar'ın ilk gelişinden beri hep başına buyruk olan ve kendi kültürlerinden pek de şaşmayan irlandalılar, aynı salazar slytherin gibi birlikten ayrılmanın ve bağımsızlığın mücadelesini vermiştir.

yeşil renk geç orta çağ'a kadar avrupa'daki bayraklarda kullanılmamıştır, çünkü müslümanların, yani düşmanın rengidir. hogwarts kurulduğunda fatımiler'in elinde olan ispanya'da da politik renk yeşildi. salazar ispanyol kökenli bir isimdir. peki kendisi de oradan mı geliyordu? bilmiyorum. belki bu rengi sırf o sıralar korkulan bir düşmanın rengi olduğundan belki de su elementini temsil eden sıvı iksirlerin ve yılanların sembolik rengi olduğundan kullanmıştır. ama bir şey kesin, o da yılan sembolünün irlanda için bilinçli bir seçim olduğu.

irlanda'nın koruyucu azizi st.patrick yılanlara olan hakimiyeti ve yılanları irlanda'dan çıkarması ve oranın halkını korumasıyla bilinir. çataldili konuşan salazar slytherin'le ortak bir özellik. yılan ayrıca binanın elementi suyla da ilgilidir. basilisk bile sırlar odası'ndan su boruları yoluyla dışarı çıkıyordu. slytherin binasının başkanı severus snape iksir hocası ve üstadıdır.


beauxbatons'ın ravenclaw'ın görsel partneri olmasına benzer şekilde, durmstrang de görsel bir slytherin'dir. havadan gelen beauxbatons'ın aksine kendileri su altından gemiyle gelir. öğrencileri yeşil renkli okul armaları ve koyu cüppeleriyle slytherin masalarında oturur ve suratsızlıkta, meymenetsizlikte slytherinleri andırırlar. müdürleri igor karkaroff eski bir ölüm-yiyen'dir. hatta quidditch takım kaptanı viktor krum, bulgar takımında olduğu halde dünya kupası finalinde snitch'i yakalayarak irlanda'nın şampiyon olmasını sağlar.

görünüşe göre sihir bakanlığı da bir tanedir. yani britanya'nın bu dört ana bölgesinin ayrı ayrı bakanlıkları yoktur. tüm britanya vatandaşı büyücülerin hogwarts'a yazılma hakkı olduğu gibi yönetim de londra'daki bu merkezi bakanlıktan idare edilir. ancak buna rağmen her bölgenin de kendi quidditch milli takımı vardır. tıpkı muggle'ların irlanda, iskoçya, galler, ingiltere futbol ve rugby milli takımlarında olduğu gibi.