Hollanda'da İş Yerinde Yaşadığınız Haksızlıklar İçin Nerelere Başvurabilirsiniz?

Hollanda'da çalışıyor ve mobbing benzeri durumlar yaşıyorsanız size yol gösterecek kısa bir tavsiye listesi.
Hollanda'da İş Yerinde Yaşadığınız Haksızlıklar İçin Nerelere Başvurabilirsiniz?
iStock

hollanda'da, iş yerinde oluşabilecek potansiyel haksızlıklara karşı hakkınızı çeşitli kanallardan arayabilirsiniz. en önemlisi, kontratınızı (arbeidsvoorwaarden) imzalamadan önce iyi okumanız gerekmekte. mesela işyeriniz devletin koyduğu 40 saat sınırını ekstra ücret/tatil vermeden aşıyorsa, ya da kontratınızda yazandan fazlasını istiyorsa arbowet'e göre yasa dışı bir iş yapıyor demektir.

arbeidstijdenwet (engelstalige versie)

bir avukata danışmadan önce ne yapabilirsiniz?

1. jüridisch loket: ücretsiz danışmanlık alabileceğiniz hukuk servisi. burası size tavsiye veremiyorsa, yeterli kanıtınız yok ve iddanızın geçerliliği tartışmalı olabilir. aksi durumda bir avukata yönlendirirler.

2. expat centerlar; birçoğunun hizmetleri sadece işe almak ile sınırlı değil. yardımcı olma ihtimalleri var. hukuki destek veren expat toplulukları da var biraz google araması yeterli.

3. centraal beheer gibi t*şaklı sigorta şirketlerinin hukuki destek veren "jüridisch advies" gibi paketlerini düşünmek mahkeme masraflarını karşılama açısından faydalı olabilir. eğer yardımcı olamıyorlar ise, iddanızı gözden geçirin. bir yerlerde sizin de hata yapmış olma ihtimaliniz yüksek demektir.

4. belastingdienst: hollanda'da bundan büyük bir mafya yok :) willem holleeder, ridouan taghi falan sinek gibi kalır. işyerinizi şikayet edebilirsiniz, fakat iddianız asılsız ise başınız büyük derde girebilir.

mobbing içi ise şu siteye göz atabilir, ve iş yerinize müfettiş gönderip inceleme başlattırabilirsiniz: nlarbeidsinspectie

haklarınızı biliyor ve masum iseniz hakkınızı yemeye çalışanları sürüm sürüm süründürebileceğiniz yasalara ve mahkemelere sahip devlet.

avukat veya hr uzmanı değilim, sadece geçmişte ev sahibime karşı zor görülen bir dava kazandım o kadar, bu yüzden daha fazla yorum yapamayacağım.