Hollywood Filmlerindeki Rögar Kapağından Buhar Çıkması Olayının Sebebi Ne?

Hollywood yapımlarında daha çok karşımıza çıkan bu olayı yıllardır çeşitli filmlerde görüyoruz ve bir anlam veremiyoruz. Sözlük yazarı "ben", duruma açıklık getiriyor.
Hollywood Filmlerindeki Rögar Kapağından Buhar Çıkması Olayının Sebebi Ne?
iStock.com


niyork ile özdeşleşmiş arzdan buhar fiskirmasi hadisesi sadece menhetın'da bir nevi 'mason dixon line' işlevi gören 96'nci sokagin guneyinden vol sıtrit civarina kadar gözlemlenir.

yani harlem ovasi, spanish harlem düzlüğü, apır vest sayd platosu bu artistik görüntüden yoksundur. misal kolumbiya öğrencilerinin gözlerine buhar banyosu çekmek için gurbet ele, yani midtown'a downtown'a gelmeleri gerek ki çok azı niyork'taki tahsil yaşamları boyunca böyle uzun bir seyahate çıkabilecek olanağa sahip olur.

Upper West Side / New York


siyetıl'dakinden farkli olarak niyorkun buhar bacalarında doganin dahli yoktur. thomas edison'un torunu con edison yapar bunu. 96'nci sokagin guneyinden merhum ikizlerin oldugu alana kadar yaklasik 2 bin menhetın gokdeleninin tüm ısınma ve soğutması bu buhar şebekesi ile sağlanır. con edison, buhar şebekesinin sahibidir.


ancak işte nerdeyse 100 yıllık bu eskimiş buhar boru hattı, istisnasız her gün bazı şebeke kavşaklarında basınç oluşturur ya çatlaklardan sızıntı yapar.
con edison gelir patlamasın diye vanaları biraz gevşetir. ya da yağmurlu karlı günlerde veya atık sular buhar boru hattı ile temas ettiklerinde ekstra buhar oluşturur. ve bunlardan biri söz konusu olduğunda bizler "rogar kapağından buhar çıkması" olayıyla karşı karşıya kalırız.

çıkan buhar trafiği etkilemesin diye rögar kapağının üstüne yerleştirilen kırmızı beyaz bacalarla buhar yoldan 4-5 metre yükseğe bırakılır. olay niyork'ta geçtiği için kısa sürede o baca meşhur olur, rogar kapağı holivuda atar.

Buharın borularla yukarıdan verilmesi.