Hollywood ile Bildiğiniz Kaliforniya'nın Pek de Bilmediğiniz Büyük Tarım Kapasitesi

Kaliforniya'yı film endüstrisiyle tanıyor olabilirsiniz ancak kendisinin tarım hacmi de azımsanmayacak kadar büyük.
Hollywood ile Bildiğiniz Kaliforniya'nın Pek de Bilmediğiniz Büyük Tarım Kapasitesi
iStock

kaliforniya... eyaletin orta kısmında kuzey-güney doğrultusunda uzanan ve kalbini sacramento'nun oluşturduğu ova, dünya tarımının merkezidir.

özellikle meyve bahçeciliği konusunda bitki koruma, bitki besleme, genetik/tohum, sulama, takip ve veri analizi konusunda tüm teknoloji buradan dünyaya yayılır.


türkiye'de meyve bahçeleri 10, 20, 50 dönümken, burada 20.000, 50.000, 100.000 dönüm bahçeler bulunur. üstelik dönüm başına ürün çıktısı kat kat fazladır. çiftçi, ürününü daha üretmeden chicago borsasında satar. satış kanalı sağlanarak talebe göre arz sağlandığı için de yüksek fiyat ve kar sağlanır.

Sarı biber hasat eden işçiler.

kaliforniya'da bir çiftçinin kazancı türkiye'deki orta büyüklükte bir holdinge denktir. mesela 10 yıl önce ceviz ve bademi araştırmıştım. bu bahçelerde bile olayın ne boyutlarda olduğunu görüyorsun. piyasaya göre erkenci, geçci genetikler geliştirip bahçeler kurmuşlar.

kaliforniya ovası iklim ve toprak kalitesi olarak da benzersizdir.


türkiye'nin toprakları ve iklimi overall'da tarım için verimsizdir. toprağın organik madde oranı %1'in altındadır. tarım toprağı için ideal oran %3'tür. kaliforniya ovasında toprağın organik madde oranı %4 - %5 seviyesindedir. bu ne demektir? kaliforniya ovasından toprağı çuvala koyup türkiye'ye getirdiğinde gübre diye satarsın.


iklimi de mükemmeldir. iklim ne kadar yumuşak ve insan için idealse, katma değerli tarım ürünü için de o kadar idealdir. ovanın bahçeleri çeyrek asırda bir kırağıya maruz kalırken, türkiye'de deniz kıyısından biraz içeri girdiğinde 2 yılda bir kırağıya maruz kalırsın.

o nedenle türkiye'nin katma değerli tarım alanı sadece kıyı ege, kıyı akdeniz ve güney marmara kıyılarıyla sınırlıdır. bursa'dan adana'ya kıyıyı takip eden bir hat çiz.
türkiye'nin verimli tarım alanı bu hattan ibarettir.