House of the Dragon'ın Baştan Sona Kalite Kokan 8. Bölümünde Gizli Detaylar

House of the Dragon'ın 8. bölümü, dizinin en çok beğenilen bölümü oldu şimdiye kadar. IMDb'de 9.5 puan alan bu bölümde gözden kaçırmış olabileceğiniz birçok detay da vardı her zamanki gibi.
House of the Dragon'ın Baştan Sona Kalite Kokan 8. Bölümünde Gizli Detaylar

1. açılışı driftmark'da yapıyoruz

hatırlarsınız 2 bölüm önce konseyde basamaklardaki üçlü ittifakın yeniden güçlendiğini ve racallio ryndoon adlı bir tyroshlunun bu ittifakın başına geçtiğinden bahsediliyordu. rhaenys'in kocası corlys velaryon'u 6 yıldır görmediğini söylüyor.

geçen 6 yılda anlıyoruz ki corlys velaryon, donanmasıyla beraber buraya tekrardan savaşmaya gidiyor. bu savaş sırasında da ağır yaralanıyor ve viral kanamalı ateşe yakalanıyor. asoiaf evreninde kan ateşi olarak geçer bu hastalık.

vaemond dahil cogu kişi de corlys velaryon’un sağ çıkamayacağını düşünüyor. bu yüzden de vaemond, velaryon safkanını korumak amacıyla tahtta hak iddia ediyor. bir önceki bölümde velaryon kanı hakkındaki konuşmasını hatırlarsınız.


bu sahneden de anlıyoruz ki rhaenys targaryen, torunu baela'yı kendi koruması altına almış ve onu yetiştirmiş.

bu arada üstadın bahsettiği evenfall lokasyonu, brienne tarth’ın hanesinin yerleşkesi.

2. dragonstone’a geliyoruz

daemon dragonstone’un mağaralarına giriyor ve syrax’ın yumurtladığı 3 yumurtayı alıyor. ejderhaların nasıl veya ne zaman yumurtladığına dair ne kitapta ne de grr martin’in konuşmalarında bilgi yok. kimi üstatlar eğer ejderha yumurtlamıyorsa o ejderha erkektir diye yorumlar o durumu. dizi çapında bildiğimiz şey ise syrax’ın kitap ile eş zamanlı olarak yumurtladığı. fakat syrax’ın dişi bir ejderha olduğunda hemfikiriz. syrax ismi de aynı zamanda valyria tanrıçasından gelmekte. syrax’ın bir yumurtasının kime gideceğini tahmin etmişsinizdir, önceki bölümlerde senaristler bunun mesajını çok kez verdi. diğer iki yumurtanın kime gideceğini bilmiyoruz, şimdilik.


buradaki en güzel detay ise şu, daemon ejderha yumurtalarını alırken arka planda çalan müziğin ismi dracarys.

3. vaemond’un driftmark tahtında hak iddia edeceğini öğrenen baela, babası daemon’a mektup yolluyor

mektup şu şekilde ‘’ baba, şu an kralın şehrine yelken açan vaemond amcamın haberiyle sana yazıyorum. tahtın mirası, hakları ve kanının kutsallığı konusunda kraliçeye başvurmayı planlıyor ve driftwood tahtının kendisine geçmesini istiyor. safkanına ithafen.

bu sahnede jacaerys’i ve onu yüksek valyria dili için eğiten master gerardys’i görüyoruz. üstat gerardys dragonstone’un baş üstadı ve kitapta önemli bir yer tutuyor.

bu arada bu sahnede gördüğünüz westeros haritası da tanıdık gelmiştir.


hatırlarsınız 2 bölüm önce laena velaryon doğum sırasında hayatını kaybetmişti, kitapta pentoslu üstatlar laena’nın kanamasını önleyemeyince daemon ejderhası caraxes ile dragonstone’a uçuyor ve üstat gerardys’i alıp pentosa götürüyor, fakat geç kalıyorlar.

aynı zamanda kitapta kralın konseyinde bulunan ve krallığın baş üstadı olan üstad mellos hayatını kaybedince rhaenyra baş üstadlık için gerardys’i öneriyor. alicent de kendi hanesinin üstadını öneriyor. viserys de iki tarafın da isteğini reddedip kimin üstad olacağına hisar’ın karar vereceğini söylüyor ve şu an dizide gördüğümüz orywle baş üstad oluyor.

üstad orwyle dizinin ilk bölümlerinde baş üstad mellos’un yardımcısıydı hatırlarsınız.

bu arada rhaenyra, ilk bölümde daemon tarafından kendisine verilen kolyenin bir benzerini bu bölümde takıyor, muhtemelen bu kolye de valyria çeliğinden.


4. daemon, rhaenyra, lucerys ve jacaerys kralın şehrine geliyor

prensesi karşılamaya herhangi bir heyet gelmiyor. prensesi karşılayan tek lord ise 3 bölüm önce gördüğümüz ve prensesin doğumunu ilk tebrik eden ve prensese sıkı sıkıya bağlı bir kişi olan, lord caswell


6 yıl sonra kralın konseyinin durumuna bakalım, kralın konseyi artık kral eli ve kraliçe tarafından yönetiliyor,

ilk bölümün başından beri değişmeyen tek isim hazinebaşı lord beesbury kendisinin bu bölümde konseydeki bütün kişilerle fikirlerinin çakışmasından anlayacağınız kadarıyla kendisi konseyde biraz dışlanan bir isim. burada da senaristler tarafından bazı olayların yolu yapılıyor.

konseyde hazinebaşı lord beesbury hariç herkes yeşillere bürünmüş. lord beesbury ise hala geleneksel targaryen motiflerini taşıyan siyah ve kırmızı renkte bir kıyafet giyiyor. bu da güzel detay.


yukarıda bahsettiğim şekilde üstat orwyle konseyde baş üstat olarak görev alıyor.

kanunbaşı olarak görev alan kişi jasper wylde. kendisi sıkı bir yeşiller taraftarıdır. aynı zamanda kendisine halk arasında kanunlara sıkı bağlılığından dolayı ‘’demirçubuk’’da denir.


tyland lannister da konseyde krallığın deniz güçlerinden sorumlu lordu olarak görev yapıyor.


4. aegon, sarayda görev yapan bir hizmetçiye tecavüz ediyor ve bunun haberini kral muhafızlarından biri olan ser erryk veriyor

geçen 6 yılda kral muhafızlarına iki lord katılıyor. bunlardan birisi ser erryk ve onun tek yumurta ikizi ser arryk.

kraliçe de ser erryk’in ismini karıştırıyor ve kendisine arryk diyor. ser erryk de kraliçeyi düzeltiyor ve kendisinin ser erryk olduğunu söylüyor. bu iki kral muhafızı da gelecek bölümler için önemli.

5. daemon ve rhaenyra 6 yıl aradan sonra kralı görüyorlar

kral kendisine sürekli verilen haşhaş sütü yüzünden yarı ölü halde yaşıyor. bu sırada daemon ve rhaenyra’nın iki cocugunu görüyoruz. rhaenyra küçük oglu viserys'i krala gösteriyor ve kral da ‘’ bir kral için uygun bir isim’’ diyor. burada senaristler yine bebek viserys üzerinden foreshadowing veriyor.


yine bir güzel detay da kızıl kalenin duvarlarında duran targaryen, ejderha ve cinsellik içeren resimlerin alicent ve otto hightower tarafından kaldırılması. alicent kızıl kaleyi yeniden dekore etmiş anladığımız kadarıyla.

bildiğiniz gibi kızıl kalede çokça targaryen içi ensest ilişki, ejderhalar ve targaryenlerın birlikte bulunduğu cinsel resimler, doğurganlık ve grup ilişki içeren çok fazla duvar motifi var.

örneğin daemon ve rhaenyra 6 yıl aradan sonra kızıl kaleye girdikten sonra etraf kendilerine pek tanıdık gelmiyor, en basitinden daha ilk bölümde kızıl kalenin giriş kısmında bulunan cinsel objeli resim, bu bölümde ortadan kalkmış durumda


ayrıca alicent de bu bölüm ile beraber yedi tanrının işaretini taşıyan bir kolye takmaya başlıyor. alicent ve hightower hanedanın yedi tanrıya olan bağı ve dindarlığı daha önceki bölümlerde sıkça işlenmişti.


yine aynı şekilde bölümde alicent’i ilk görüşümüz yedi tanrı sembolünün hemen altında kendisinin konseyde gözükmesiyle oluyor.

6. aegon’un tecavüz ettiği dyana adlı hizmetçiye alicent ay çayı içiriyor

burada önemli olan detay şu, alicent ve hightower hanesi yedi tanrıya sıkı sıkıya bağlı, yedi tanrı inancında da bebeğin oluşumunu engelleyen çaylar net bir şekilde cinayet ve büyük günah olarak biliniyor. alicent’in cocugu için böyle bir günahı işlemesine rağmen aegon’un bu duruma basit bir eğlence demesi de alicent’in sinirlenmesinin sebeplerinden biri.


ayrıca geçen 6 yılda helaena ile aegon’un evlendiğini de görüyoruz, alicent’in aegon’un yaptıklarından sonra helaenaya bakıp üzülerek sarıldığı sahne de aegon’un karakteri adına çoğu şeyi açıklıyor.


aynı zamanda buz ve ateşin şarkısı serisinin kargaların ziyafeti kitabında cersei lannister da margaery tyrell’in çok kez ay çayı içtiğini ve gerçekleştirdiği zinayı bu şekilde sakladığını iddia ediyordu.

alicent artık aegon’un bu dengesiz hareketlerinden bıkıyor ve ‘’ sen benim oğlum değilsin ‘’ diyor. bu sözü tywin lannister, tyrion'a söylüyordu hatırlarsınız.
tyrion ve aegon’un da bu sözden sonraki tepkileri çok benzer.

7. bu sahnede aemond'un yetişkin halini görüyoruz

kendisi aegon’un alkolik, dengesiz ve daha korkak karakterinin aksine criston cole ile düello yapabilecek kadar iyi seviyeye gelmiş bir savaşçı olarak gösteriliyor.


daha sonra vaemond velaryon kralın şehrine geliyor ve driftmark taht hakkı için kral eli ve alicent için konuşuyor. vaemond deniz hakimiyeti ve donanmayı krallığa bağlama karsılıgında hightowerlardan taht için destek talep ediyor.

alicent hightower, corlys velaryon hakkında konuşurken kamera açısı da yine tesadüf değil. kamera alicent’e corlys velaryon’un konseyde oturduğu koltuğu yerinden alicent’e bakıyor.


8. rhaenyra uzun yıllar sonra babasıyla baş başa kalıyor

ve kral alicent’in geldiğini zannedip kendisine alicent diye sesleniyor. yanına gelenin rhaenyra olduğunu öğrendikten sonra buz ve ateşin şarkısından ve tahta geçen targaryen’in akgezenlere karşı olan görevinden bahsediyor. viserys de kızı için son görevini yapmak adına kendisini yarı baygın hale sokan haşhaş sütünü içmeyi reddediyor


bu arada kralın hastalıgı dizide çok farklı şekilde cüzzam ve onun türevi bir hastalık olarak tasvir ediliyor ve kral artık bir deri bir kemik kalıyor. fakat kitapta grr martin viserys’in hastalığını gut olarak tanımlıyor. hatta viserys son yıllarında zayıflamanın aksine daha çok kilo alıyor ve hareket etmekte bu yüzden zorlanıyor. ama dizide viserys’in hastalıgı cok daha dramatik ve vahşi işlenmiş


hatırlarsınız dizide örümcekler ve fareler üzerinden çok fazla metafor veriliyor. örneğin laenor ile rhaenyra'nın düğününde yerdeki kanları fareler emiyordu, veya kızıl kalenin duvarlarında yine fareler geziyordu. yine aynı şekilde geçen bölümde helaena örümcek ile oynarken ekrana larys strong gelmişti.

bu bölümde de viserys'in 1.bölümden beri uğraştığı valyria şehrinin maketini artık örümcek ağı kaplamış ve maketin üstünde bir fare geziyor


9. taht odasındaki veraset tartışması sırasında durum vaemond ve alicent lehinde ilerlerken kral viserys kızına ve son bir iyilik yapıyor 

ve hayatının son anında onu savunmaya geliyor. bu sahnede oyuncuların tepkileri korkunç derecede iyi. rhaenyra’nın minnettar bakışı, vaemond ile ottonun birbirine bakışması, alicent’in şaşkınlığı


kral o haldeyken bile otto’ya alttan giydirmeyi de ihmal etmiyor ve ‘’ bugün tahta oturacağım ‘’ diyor.

merdivenleri çıkarken de kendisine yardım edenin daemon olduğunu gören kral, tam 3 kez sürgüne yolladığı daemon'ın yardımını kabul ediyor ve bu ikili yine taht odasında son defa buluşuyor dizinin en iyi sahnesi.


bu arada kralın tacının düştüğü sahne senaryoda yokmuş, kral viserys’i canlandıran paddy considine gerçekten tacını düşürmüş ve matt smithtacını kralın başına yerleştirmiş, yönetmen de sahneyi kesmemiş ve sahneye eklenmiş. (kaynak)

kralın gelişiyle taht planı ortadan kalkan vaemond da korkunç bir şekilde katlediliyor. bu arada vaemond kitapta da daemon tarafından rhaenyra’a söylediği laflar yüzünden öldürülüyor ve bedeni syrax tarafından yeniliyor.

kral tahttan kalkarken artık gücü tükeniyor ve haşhaş sütü içmeyi reddederek ‘’zihnimi bulandırmayacağım’’ diyor. bildiğiniz gibi krala verilen ve ağrıları hafifleten haşhaş sütü içen kişiyi yarı baygın hale sokuyor.


10. vaemond’un ölü bedeninin önünde rhaenys ile üstat bir konuşma gerçekleştiriyor

üstat orwyle, ölüye bakmanın uğursuzluk getireceğini söyleyince rhaenys ‘’ yabancı, bana çok kez yüzünü gösterdi, gözümün açık veya kapalı olması farketmiyor ‘’ diyor burada bahsedilen yabancı yedi tanrı inancına göre ölümü temsil ediyor. bildiğiniz gibi yedi tanrının 7 adet sembolü var, örneğin savaşçı sembolü cesareti temsil ederken, anne sembolü de koruyuculuğu ve sevgiyi temsil ediyor.

11. son akşam yemeği sahnesine gelelim

aile son kez bir araya geliyor ve masada taraflar yine ayrılıyor sağ tarafta kırmızılar yer alırken sol tarafta ise yeşiller var. bu iki sahne arasında 6 bölüm var, ikilinin dostluğu yerini düşmanlığa bırakmış.


yine burada senaristler tarafından bir mesaj veriliyor, bu sahnede yukarıda bahsettiğim kral muhafızı ser erryk ve kendi gibi kral muhafızı olan ikiz kardeşi ser arryk’i görüyoruz. ser erryk siyahlar tarafında dururken, ser arryk yeşiller tarafında yer alıyor bir foreshadowing daha.

kral viserys masadakilere ailemiz tekrardan bir arada, eskiyi bir kenara bırakalım ve barışalım dedikten sonra herkes kadeh kaldırıyor ve şarabını içiyor fakat şer odağı otto hightower kaderini kaldırıp şarabını içmiyor, bir nevi kralın söyledikleri umrumda değil diyor.


bu arada yemekte herkesin mutlu olduğunun görüldüğü an kral viserys’in gördüğü halüsinasyon, yönetmen de bunun halüsinasyon olduğunu göstermek için bir detay bırakmış sahneye.


kral viserys önce daemon ve rhaenyra’a bakıyor fakat ikilinin arasında bir hizmetçi var


yarım saniye sonra daemon ve rhaenyra’nın güldüğü sahneyi görüyoruz ve hizmetçi bir anda yok oluyor. 


dolayısıyla kral viserys aslında olmasını istediği şeyi görüyor mesajı verilmiş. kral viserys’in hayalini kurduğu ortamı düşünürkenki o gülmesi de buna örnek.


kral viserys rahatsızlanıp masadan ayrıldıktan sonra ortalık gene karışıyor, önce prens aemond’un önüne bir domuz yemeği geliyor, lucerys kendisini tutamıyor ve gülüyor. hatırlarsınız aemond vhagar’a sahip olmadan önce hala bir ejderhaya sahip değildi. aegon ve lucerys de kendisine ejderha çukurunda domuz hediye etmişti.


bunun üzerine sinirlenen aemond, yeğenlerine kinayeli bir söylemde bulunup ''strong'' diyor.

buradaki en önemli detay alicent’in karakteri hakkında. yemek sırasında alicent rhaenyra’a karşı gayet makul ve eski arkadaşı gibi davranıyor. önce aemond’a neden böyle bir hakarette bulundun diye kızıyor, daha sonra aemond’un söylediği sözlerden dolayı rhaenyra’nın yanına resmen özür dilemeye gidiyor, hatta bunu yaparken babası otto hightower napıyorsun kızım sen tarzında bir bakış atıyor.


bu arada dizinin en güzel foreshadowing’i bu sahnede veriliyor. prenses rhaenyra, alicent ile konuşurken çocukları dragonstone’a götüreceğim ve kralın şehrine tekrar geleceğim diyor. ama ejderha ile


12) mysaria ve onun kızıl kaledeki faresi talya

bu bölümde önemli bir rolü olan talya ilk kez karşımıza çıkmıyor, hatırlarsanız alicent lord larys strong ile konuşurken talya odaya giriyordu, yani buradan anlıyoruz ki talya 6 seneden fazladır alicent’in en yakın hizmetçisi. anlıyoruz ki kendisi mysaria’ya çalışıyor ve ona kızıl kaleden haberler iletiyor.


13. kral viserys, rhaenyra kendisini üst üste 2 kez ziyaret ettiği için haşhaş sütünün etkisiyle yanına gelenin rhaenyra olduğunu zannediyor

ve kral viserys, ilk bölümde kızı rhaenyra’a anlattığı buz ve ateşin şarkısı kehanetini bu sefer alicent’e sayıklıyor bu kehanet de sadece targaryenler arasında bilindiği için alicent kralın söylediklerini anlayamıyor ve kralın söylediği vadedilen prensin oğlu olan aegon 2 targaryen’in olduğunu ve kralın karar değiştirerek veliaht olarak aegon’u seçtiğini düşünüyor.

alicent odadan ayrılırken, targaryen soyu boyunca el değiştiren aegon'un hançeri ekrana geliyor.


kral viserys, hayatının son anında muhtemelen hayatı boyunca en çok sevdiği kişi olan aemma’yı görüyor ve onun yüzüğüne son kez bakarak son nefesini veriyor. my love