Hristiyanlığın Yayılmasında Büyük Rol Oynamış İspanyol Asıllı Tarikat: Cizvitler

Eski bir İspanyol askeri olan Ignacio de Loyola tarafından 1534'te kurulan tarikat hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler. Cizvitler kimdir, neyin nesidir diyenler için gelsin.
Hristiyanlığın Yayılmasında Büyük Rol Oynamış İspanyol Asıllı Tarikat: Cizvitler

cizvitler, 15 ağustos 1534'te ispanyol inigo (ignatio) lopez de loyola'nın kurduğu bir hristiyan tarikatıdır. günümüzde halen etkindir. hayatlarını isa (jesus) gibi yokluk içerisinde geçirme taraftarıdırlar. isimlerini de bu kelimeden alırlar (jesuit).

Lopez de Loyola.

etkin bir tarikattır. hristiyanlığın yayılmasında (ve tabi sömürgeciliğin aklanmasında) büyük pay sahibidir, pek çok yazar ve filozof (voltairediderotjames joyce ilk aklıma gelenler) cizvit okullarında eğitim görmüştür (hoş sonra cizvitlere sövüp sayanlar az değildir, o ayrı). tarikatın düsturu "ad majorem dei gloriam"dır. daha fazlası için joyce'un sanatçının bir genç adam olarak portresi okunabilir.

doğrudan papa efendiye bağlı süper eğitimli bir grup. lübnan'da motel niyetine misafirleri olmuştum bir grup fransızla. osmanlı zamanında 5 papazı öldürünce fransa'nın baskısıyla bugün zahlé'de bulunan devasa alanı vermiş kendilerine. üniversiteleri var, gönüllü katılımcılar 10 yıla yakın bir eğitim alıyorlar bunun ilk iki yılı dünya ile tüm ilişkilerini keserek yapılıyor. adamlar tam bir diplomat gibi, dünya meseleleri üzerine saatlerce konuşabilirsiniz. hepsi fransızca biliyor + üç dört dil daha konuşuyorlar.

anlattıklarına göre, fransız toprağı sayılan, ankara'da da bir kiliseleri varmış. genelde yabancılardan oluşan cemaat dini tören yaptığında mutlaka birkaç polis tarafından ziyaret ediliyormuş.

new york'ta bulunan ve amerika'nın sosyal bilimler dallarındaki iyi okullarından biri olan fordham university de bir jesuit okuludur. genel olarak eğitim ve öğrenimi en çok sponsor eden tarikattır ve tüm dünyada önemli üniversiteler kurmuşlardır. jesuit okullarına gitmek için katolik hatta hristiyan olmak gerekmez elbette, misyonerlik faaliyetleri olmasına rağmen sadece iyi bir eğitim görmek için gidebilir, gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. fakültelerinde teoloji kökenli birçok profesör olmasına rağmen, hem rahip hem bilimadamı olan eğitmenleri de vardır.

Fordham University, New York

martin scorsese amcanın the wolf of wall street'ten sonra çektiği silence filmi de cizvit rahiplerin, hristiyanlığı japonya'da yayma mücadelesini anlatır. pek de güzel anlatır. cizvitlerin hristiyanlığın yayılması konusunda nasıl da katalizör işlevi gördüğünü anlarsınız. örümcek-adam olarak bildiğimiz andrew garfield da muhteşem oynamıştır başrol olarak.

Kola ve Kahve İçmeyen, Erken Evlenip Çok Çocuk Yapan Topluluk: Mormonlar Kimdir?