İkinci Turda İşlerin Nasıl Değişebildiğini Gösteren 2023 Karadağ Seçimleri

2023 Karadağ Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde ilk turda geride olan Milatovic, ikinci turda seçimi kazanmış.
İkinci Turda İşlerin Nasıl Değişebildiğini Gösteren 2023 Karadağ Seçimleri

2023 karadağ cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turunda %28,9 oy alan milatovic, %35,3 alan cumhurbaşkanı djukanovic'e karşı 2. turda %60 oy alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu. 25 yıllık hükümet sona erdi.

djukanovic, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda oyların yüzde 35,3'ünü, milatovic ise oyların yüzde 28,9'unu almış, adayların hiçbirinin yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçim ikinci tura kalmıştı.

buradan anlayabileceğimiz üzere, ilk turda başka adaylara cumhurbaşkanlığı yahut milletvekilliği için oy vermek hükümetin değişmesini etkilememiş ve 25 yıllık bir hükümet değişmiştir. toplam 7 aday bulunmaktadır.

not: karadağ'da muhalefet 2020'de parlamento seçimlerinde çoğunluğu ele geçirmişti. başkan seçilen milatovic, hükümetin dış işleri bakanıydı.

2023 türkiye cumhurbaşkanlı seçimleri ikinci turunda erdoğan'ın kaybetmesi için oy oranının hiç yükselmemesi gerekiyor ve bu ne yazık ki pek mümkün durmuyor. karadağ'da bile böyle olmamış. şu an şöyle bir umut noktası var:

1) erdoğan'ın oy oranından kaybetmesi. detaylı bakınca karadağ senaryosu çok da fantastik değil ama bu olursa harbiden fantastik ve bence harikulade olur. 

bunun birkaç yolu:

1a) muhalif katılımın artması
1b) erdoğancıların rehavete kapılıp katılmaması
1c) erdoğancıların tehlikenin farkına varıp karar değiştirmesi veya en azından geri adım atması