Hüzünlü Ama Ağlatmayan Film: The Royal Tenenbaums Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

Wes Anderson'ın 2001 tarihli aile draması hakkında gözden kaçırdığınız şeyler olabilir.

# margot'nun parmağını kaybetmesi fikri, aslında anderson'ın diğer filmi rushmore'daki margaret yang karakteri için yazılmıştır.

# filmin, karakterleri tanıtılarak yapılan dış sesli açılışı, the magnificent ambersons filminden esinlenilmiştir.

açılış sahnesi


# filmdeki her karakterin, kendine özgü bir enstrümanı vardır. örneğin, film boyunca margot ekranda belirdiğinde, harp sesi duyulur. yönetmen anderson, bunu "peter ve kurt" etkisine atfeder.

# "peter ve kurt"vari müzik eşlemelerine ek olarak, margot'nun filmdeki bazı sahnelerinde a charlie brown christmas tv dizisinden "christmastime is here" şarkısı çalar.

# etheline tennenbaum'un karakteri, wes anderson'ın, babasından ayrıldıktan sonra arkeolog olan annesine dayanarak oluşturulmuştur.


# henry sherman, wes anderson'ın ev sahibinin adıdır.

# danny glover'ın filmdeki görüntüsü, bm genel sekreteri kofi annan'dan esinlenilmiştir. bu fikir, annan'ı kişisel olarak tanıyan glover'ın, bu ikisini bir bm etkinliğinde tanıştırmasından sonra anderson tarafından ortaya atılmıştır.

Henry Sherman ve Kofi Annan

# anjelica huston'ın taktığı gözlük, wes anderson'ın annesine aittir.

# richie tenenbaum'un tenis maçını yorumlayan spikerler wes anderson ve andrew wilson'dır. birçok kişi, yorumcu sesinin, anderson'ın bir önceki filmi rushmore'un yıldızı jason schwartzman'a ait olduğunu düşünmüştür. wilson kardeşlerin sesleri birbirlerine benzediği için, birçok kişi, ikinci yorumcunun owen wilson olduğunu da sanmıştır. anderson ayrıca, filmin ilk sahnelerinde görünen reggae'deki bası çalan kişidir.

# dudley'in ilk sahnesinde, bill murray'nin bir masa üzerinde piskolojik test yaptığı görülür, tıpkı ghost busters filminde yaptığı gibi.

# "buckley" köpeğin adı, şarkıcı jeff buckley'den gelir.

# film "100 n. 30th avenue" veya "375th street y" gibi uydurma isimlerle, fantazi bir manhattan'da geçer...


# dış çekimlerin çoğunun new york'ta yapılmasına rağmen, wes anderson, gökdelenlerin ve new york'a ait olan simgelerin görünmemesini istemiştir. bir sahnede, royal ve pagoda bir parkta konuşurlarken anderson, pagoda'yı özgürlük heykelini kapatacak şekilde yerleştirmiştir.


# margot'nun içtiği sigara markası, yalnızca irlanda'da bulunmaktaydı ve 1970 yılında da üretimden kaldırıldı. yönetmen dvd'de, hem 1970'lerin teması hem de margot'nun sigara içme alışkanlığını tuhaf olmasından ötürü, bunun bilinçli olarak yapıldığını olduğunu söylüyor.

# film boyunca tüm karakterler aynı elbiseyi ya da değişik hallerini giyer. bu kıyafetler de 1970'in modasına göre hazırlanmıştır. yönetmen wes anderson, bunun bilinçli olduğunu, böylece tenenbaum'ların, film ilerlerken en güzel günlerine takılı kaldıklarını anlatabileceğini söylemektedir. gypsy taksileri ve green line otobüsleri de bu minvalde kullanılmıştır.

# wes anderson, royal tenenbaum karakterini, gene hackman'ı düşünerek yazmıştır.


# wes anderson, kumar pallana'ya (pagoda) her filminde bir rol vermiştir. pallana, anderson'ın, en sevdiği kafede çalışıyordu.

# "ari" ismi, müzisyon nico'nun oğlunun rumuzundan alınmıştır. nico'nun, filmin soundtrack'inde iki şarkısı vardır.

# mordecai'yı canlandıran kuş, filmin yapımı sırasında kaçırılmış ve fidye istenmiştir. film ekibi, kuşun gelişini bekleyemeyeceği için, kuş, filmin sonraki sahnelerinden çıkarılmıştır. sonunda görünen kuşsa, daha çok beyaz tüyü olan farklı bir kuştur.


# dalmaçyalı farelerdeki noktalar, sharpie dolmakalem kullanılarak yapılmıştır.

# filmdeki karakterlerin birçoğu, doğrudan veya dolaylı olarak, görüntü yönetmeni robert d. yeoman’ın eniştesinin ailesi karnas temel alınarak oluşturulmuştur.

# filmdeki sağlık ekibinde rol alan brian tenenbaum, wes anderson, owen wilson ve luke wilson'ın teksas üniversitesi'nden arkadaşlarıdır. filmin adı, anderson çok sevdiği için onun soyadından alınmıştır. brian'ın kız kardeşinin adı da margot'dur.

# saçmanın görüldüğü el, ben stiller'in eli değil, owen wilson ve luke wilson'ın kardeşi andrew wilson'ın elidir. küçükken, owen saçma tüfeğiyle andrew'a ateş etmiştir ve saçma, o günden beri oradadır.


# owen wilson’ın, düğüne gelirken yüzüne yaptığı kızılderili boya, zoolander filminde owen wilson'ın oynadığı karakterin bir resminde de görünür.

# danny glover, luke wilson ve owen wilson, bu filmde rol alabilmek için ocean's eleven için verilen teklifi reddetmişlerdir.

# filmde margot'nun, helen scott adıyla bir ev kiraladığı söylenir. helen scott, francois truffaut'nun en yakın amerikalı dostlarından ve sırdaşlarından birisidir.


# teksas'ta çekilmeyen ilk wes anderson filmidir.

# richie'nin, camı kırdığı sahne normalde senaryoda yoktur. o anda luke wilson tarafından doğaçlama yapılmıştır ve bu nedenle yönetmen, o anda richie'den kesip murray'a yakın plan girer. çünkü anderson, wilson'ın ciddi şekilde yaralandığını düşünmüştür.