The Boys Dizisi Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

Genellikle çerezlik süper kahraman dizisi diye izlemeye başlanıp, kalitesiyle şaşırtan Amazon Prime Video dizisi The Boys hakkında ilginç bilgiler.
The Boys Dizisi Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

-spoiler sayılır mı bilemedim ama baştan uyarayım yine ben-

- antony starr, homelander rolüne hazırlanmak için youtube'dan superman gibi süper kahramanların videolarını izlemiş ve christopher reeve gibi aktörlerin nasıl uçmaya başladığını incelemiş.


- hughie'nin giydiği her tişörtün önünde düz harflerle bir atasözü, slogan veya müzik grubu bulunur. çizgi roman karakter versiyonu ile aynıdır ayrıca.


- çizgi romanlarda daha yoğun olan seks sahneleri, uyuşturucu ve küfürler yumuşatılmış.

- madelyn stillwell'in karakteri çizgi romanda erkekmiş.


- boys'un genel merkezinin kapılarındaki isim "greywal & co." yani şovun son yapım tasarımcısı arv greywal'a bir selam. (greywal , ekim 2020'de the boys'un ikinci sezonunun setlerini tasarlarken ölmüş)


- 1. sezon 4. bölümde, homelander'ın konuşması, george w bush'un 11 eylül sonrası konuşmasına doğrudan bir göndermedir.


- hughie'nin üçüncü sezondaki cinayeti, dördüncü bölüm çizgi romanlardan benzer bir anı yansıtmaktadır.


- elisabeth shue, antony starr'ın çocukluk aşkıymış.


- frenchie, kimiko'ya "kalbim" anlamına gelen "mon coeur" der.

- çizgi romanda stormfront bir erkektir.


- emekli cia ajanı grace mallory, orijinal çizgi roman serisindeki greg mallory'ydi.


- butcher ve homelander arasındaki bu sahne, "heat" filmine saygı duruşunda bulunur.


- en büyük karakter değişikliklerinden biri hughie'dir. başlangıçta simon pegg düşünülmüş fakat fazla yaşlı olduğu için yerini jack quaid e bırakmış. yine de ayıp olmasın diye babası rolünde oynatmışlar. (alınan en berbat karar bu sanırım.)

- starlight'ın kostümü beyaz ve altın rengindedir. bunlar papa'nın, noel ve paskalya'da giyilen kıyafetlerin ve tüm dünyada roma katolik kiliseleri tarafından da kullanılan vatikan bayrağının renkleridir.

- çizgi romanlarda, butcher'ın terror adında bir ingiliz buldog'ı varmış. bu köpek dizinin 2. sezon 5. bölümünde ortaya çıkmıştır.


- homelander'ın 3. sezon 6. bölümde aynada kendi kendine konuştuğu sahne, çizgi romanlardan esinlenilmiş. 


- dizinin "coming 2019" afişi ile robertson tarafından çizilen the boys vol 1'in kapağı aynıdır.


- mel lastman meydanı'nda ikinci sezon için oldukça rahatsız edici bir sahne çekilirken, yerel halk seti protesto etmeye gelmiş. tepkilerin ardından dizinin yapımcıları sonunda sahneyi çekmek için farklı bir yer bulmaya karar vermişler. daha fazla detay için link

- kimiko'yu canlandıran karen fukuhara ikinci sezonda karakteri gerçekçi bir şekilde ortaya çıkarmak için işaret dili uzmanı amanda richer ile çalışmıştır.

- dizinin amazon'da yayınlanmasından üç yıl önce, dizinin yapımcısı eric kripke dizinin pilotunu cinemax'a satmış ve dizinin yapımcılığını bitirmeleri halinde tv kanalı için büyük bir anlaşma yapacaklarmış. cinemax, kripke'ye pilotu üretmek için bütçelerinin olmadığını söylemiş ve amazon durur mu hiç hemen "gel bende para var" demiş.

- dizi hiç uyumayan bir şehirde geçse de (new york) aslında orada çekilmiyor. gösterinin çoğunluğu aslında toronto'da çekilmekteymiş. dizinin çekildiği lokasyonlar için link

- tüm oyuncu kadrosu birbiriyle mükemmel bir kimyaya sahip gibi görünse de, oyuncu kadrosuna katılmadan önce hiçbiri birbiriyle tanışmamış.


- 3. sezon 1. bölümde termite'in grafik sahnesi için dev bir protez penis yapılmış.

dizinin yapımcısı kripke, variety'ye "bu, 11 fit yüksekliğinde, 20 fit uzunluğunda, üretrası ve içinde bir tünel bulunan ve büyük masraflarla inşa edilmiş bir penis başı. sony ve amazon'a bu seti inşa etmek için çok fazla para ödettik." demiş.


- the deep, dizideki aquaman'e çok benziyor, hayvanlarla konuşma ve solungaçlarıyla su altında nefes alma yeteneğine sahip. ancak çizgi romanlarda durum böyle değil.


çizgi romanlarda aslında iyi bir insan olduğu iddia edilebilirmiş. ayrıca çizgi romanlarda starlight'ı taciz etmemiş.

- stormfront'u canlandıran aya cash, antony starr'a protez yüz parçası hediye etmiş. starr, cash'in protezlerinin kamera arkası fotoğraflarını paylaşmış ve kendisine hediye ettiğini söylemiştir. link

- homelander ve starlight aslında aynı madalyonun iki yüzü gibidir. en ilginç paralellikler gözlerinin parıltısında görülebilir.

- butcher'ın annie'nin hayatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gibi (aşağıya yazacağım etkiyi), starlight'ın da maeve üzerinde etkisi olmuştur. maeve, starlight'taki enerjiyi gördükten sonra hayatın o kadar da kötü olmadığını fark ediyor. daha sonra 180 derece dönüp the boys'un stormfront'un planını engellemesine neden oluyor.


etki: butcher'ın karısını ve çocuğunu kurtarmak için hayatını feda ettiğini gören starlight, dünyada gerçekten de iyi şeyler olduğunu fark edip bakış açısını değiştiriyor.

- homelander'ın the deep'e ahtapot yedirdiği sahnede, cgi kullanılmış. (bayağı şaşırtıcı) chace crawford entertainment weekly'ye sahne için mochi, şurup ve başka şeyler yemesi gerektiğini söylemiş.


- jack quaid (hughie), çıplak sahneler için özel bir kıyafet giymiş. katıldığı bir programda kıyafetleri giymenin çıplak olmaktan daha kötü olduğunu söylemiş.

- vought'un kahramanlarından birkaçı justice league'deki kahramanlar ile güç ve görsel benzerlikler taşıyor. homelander/superman, queen maeve/wonder woman, the deep/aquaman, a-train/the flash


son olarak karl urban 4. sezon çekimlerinin bu yaz başlayacağını ve 2023'te vizyona gireceğini ima ediyor.