İki Uzay Gemisi Çarpışırsa Ne Olur?

Belli bir hızda seyahat eden iki uzay gemisi çarpışırsa, fizik kuralları doğrultusunda ne olur? Filmlerin aksine seyredecek bu görüntüyü izah edelim.
İki Uzay Gemisi Çarpışırsa Ne Olur?

gerçekçi bir senaryoda tüm olay filmin tek bir karesinde biteceğinden, film yapımcıları için iyi bir görüntü olmayacak... elbette şaşaalı romantik patlamaları tercih edecekler.

aslında çok fazla bilim kurgu filmi izledikten sonra beklediğinizin aksine, iki uzay gemisi orta hızda çarpışsaydı hiçbir şekilde ateş topu olmazdı.

gemiler ciddi yapısal hasara uğrayacak, enkaz olacak, içeriden kaçan gazla basınçlı bölmeler patlasa da, patlama yangına sebep olmazdı. parçalanan tanklardaki yakıt hızla genişler ve uzaya kaçardı…


öte yandan daha gerçekçi bir senaryoda; büyük olasılıkla tipik yörünge hızlarında, yani saniyede birkaç mil hızla olacaktır. ancak bu durumda, çarpmanın muazzam kinetik enerjisi önemli miktarda malzemeyi ısıtmak, eritmek ve hatta buharlaştırmak için yeterli olacaktır.

sonuç

bir parlama ve çarpmanın genişleyip hızla soğumasından kaynaklanan sıcak plazma olacaktır. ancak bu bir ateş topu olmayacak, sadece çarpışmanın kinetik enerjisiyle aşırı ısınan plazma olacaktır.

o kadar kısa sürede olacak ki, eğer gözünüzü açıp kaparsanız bu anı kaçırırsınız.

kaynak