İkili İlişkilerde Erkekler mi Yoksa Kadınlar mı Karşısındakinin Zekasına Daha Çok Önem Verir?

Erkekler mi zekaya daha çok bakar yoksa kadınlar mı? Bilimsel referanslarla inceliyoruz bu konuyu.
İkili İlişkilerde Erkekler mi Yoksa Kadınlar mı Karşısındakinin Zekasına Daha Çok Önem Verir?
Love / Netflix

erkeklerin etkileyen ilk nitelik zeka değildir, fiziksel nitelikler veya o kadının ulaşılabilir olmasıdır çünkü görsellik ön plandadır ve tarih boyunca erkeklerin kadınlara ulaşımı oldukça düşüktür. hatta o kadının seks sunmayacağı anlaşılırsa erkek için itici olur. yatırım geri çekilir. yani zeka temel parametre değildir. kadın da belli bir çekicilik yoksa erkek için kadının zeki olması çok fazla fark yaratmayacaktır ama tam tersi hem güzel hem de zekiyse bu durumda zeka çarpanının önemi artacaktır ki çalışmalarda uzun süreli ilişkilerde erkeklerin böyle kadınlar seçtiğini göstermektedir.

burada 2 tarafın iq'su farklı nedenlerle gelişmiştir. örneğin erkeğin iqsu alet kullanımı ve kadınlarla flört etmek için artmıştır. bu sayede kur yaparak kadınları baştan çıkartabilmişlerdir, ardından da kadın organizasyon yetileri ve o erkeğin baştan çıkartma davranışlarını anlayabilmek için evrilmiş olduğunu düşünülmektedir. bu yüzden kadınlar zekaya daha fazla önem verir. sonuçta her 2 cinsin iq'su tarihsel süreçte artmıştır. (ref: g. miller - the mating mind)


şöyle de diyebiliriz, kadınlar kendilerinden daha aptal erkekleri sevmez çünkü evrim hep ileri doğrudur. konuştuğu "über yakışıklı" bir erkek aptal çıkarsa, sinyallemesi tipiyle aynı doğrultuda değilse erkeğin aksine o an vazgeçebilir çünkü o erkeğin sosyal yetenekleri genellikle kötüdür. kadınlar daha iyi evlatlar için ki buna evrimde "sexy son" hipotezi diyoruz daha üst düzey erkekler seçmeye çalışır. hayvanlarda bu görsel üstüne kurulur insanlarda zeka, sosyal yetenekler, statü de işin içine girer. aksi olsaydı bütün erkeklerin fiziksel niteliklerinin çok üst seviyede olması gerekirdi ama fiziksel nitelikler konusunda bir arpa boyu kadar bile yol gidemedik, hatta bacak kaslarımız atalarımıza göre zayıfladı, fiziksel niteliklerimiz kötüleşti.

özetleyecek olursak

güzel bir kadının ekstradan zeki çıkması erkeği etkiler. sıkıntı erkeğin o kadını beğenmemesi değil, kadının o erkeği beğenmemesi olabilir. yani teknik açıdan zaten kendinizden zeki bir kadınla birlikte olmanız o seviyede değilseniz zordur çünkü hiçbir kadın kendi seviyesindeki erkeğe çekilmez. mesela ortalama üstü iq'a sahip çiftlerin ilişkileri daha uzun ve sağlıklı sürdüğü bilinmektedir. tuik'in açıklamalarına göre çiftlerin arasında 5-10 yaş fark olması durumunda evlilikleri 1-5 yaş farka göre daha uzun sürmektedir. tahmin edeceğiniz üzere artan yaşla iq'lar arasında da fark oluşur. bu yüzden kadınlar olgun erkekleri tecrübe, zeka, iyi sosyal iletişim ve deneyim yüzünden daha fazla tercih etmektedir.