İkinci Dünya Savaşı Yüzünden Ortaya Çıkan Zoraki Bir Moda: Bacak Makyajı

İkinci Dünya Savaşı esnasında neredeyse tüm naylonların paraşüt, halat ve örgü üretimine yönlendirilmesi nedeniyle 1940'lı yıllarda naylon çorap krizi yaşanmış. Bu da şıklığından ödün vermek istemeyen kadınları farklı arayışlara itmiş.
İkinci Dünya Savaşı Yüzünden Ortaya Çıkan Zoraki Bir Moda: Bacak Makyajı

ikinci dünya savaşı'nda neredeyse tüm naylonların paraşüt, halat ve örgü üretimine yönlendirilmesi nedeniyle 1940'lı yıllarda naylon çorap (jartiyer, külotlu çorap) kıtlığı yaşanmıştır.


şıklığından ödün vermek istemeyen kadınlar için pürüzsüz görünen bacakların formülü "bacak makyajı" ile giderilmeye çalışılmış ve bunun için likit çorap denen boyalar üretilmiştir.

ulusal amerikan tarihi müzesi'de bulunan "leg silque likit çoraplar" adlı ürün 


ingiltere amberley müzesi'nde bulunan "silktona likit ipek çoraplar" adlı ürün 


daha gerçekçi bir görünüm adına çorapların arkasında bulunan dikiş izini yaratmak için siyah eyeliner bile kullanılıyordu. dikiş izinin göz kalemi ile düzgün şekilde çizilebilmesi için bir tornavida sapı ve bisiklet maşasından yararlanarak bir alet de üretilmişti.


dünya üzerinde savaş da olsa, uzaylıların istilasına da uğrasak, kıyamet de kopsa kadınların güzelleşmek ve şıklığından ödün vermemek için her yolu denediğini dünya tarihi boyunca gördük ve sanırım görmeye devam edeceğiz.