İlginç Bir Hikayeyle ABD'nin İlk Kadın Belediye Başkanı Seçilen Kişi: Susanna Salter

Susanna Salter, 1887 yılında ilginç bir hikayesi olan bir seçimle Argonia, Kansas'ın belediye başkanı seçilmiş ve böylece ABD'nin ilk kadın belediye başkanı unvanını kazanmış.
İlginç Bir Hikayeyle ABD'nin İlk Kadın Belediye Başkanı Seçilen Kişi: Susanna Salter

1887 yılında kansas'ın argonia şehrinde birkaç erkekten oluşan bir grup, kadınları küçük düşürmek ve politika heveslerini kırmak için kaybetmesine kesin gözüyle baktıkları aktivist susanna salter'ın ismini belediye başkanlığı aday listesine eklerler.

susanna'nın bile kendi adaylığından seçim gününe kadar haberi olmaz çünkü kurallar gereği adaylar seçim gününden önce kamuya açıklanmak zorunda değildir. seçim günü adaylığını öğrendiğinde şayet seçilirse görevi kabul edeceğini beyan eder. 

bunun üzerine, yeşilaycı akımı destekleyen hristiyan kadınlar birliği o zamana kadar destekledikleri adayları yerine susanna'yı destekleyeceklerini açıklar ve toplu halde ona oy verirler. cumhuriyetçi parti'nin yerel yöneticisinin evine delege gönderdiği susanna, onlarla anlaşıp onların da oylarını alınca, üçte ikilik bir çoğunlukla belediye başkanı seçilir.

böylece susanna'nın bir şakayla başlayan politika macerası onun abd'nin ilk kadın belediye başkanı olmasıyla sonuçlanır.

kaynak