ilginç Seçim Vaatleriyle Adından Söz Ettiren Arjantin'in Yeni Başkanı: Javier Milei

Arjantin'in yeni başkanı Javier Milei kimdir? Hangi fikirleri savunuyor? Geçmişi nasıl?
ilginç Seçim Vaatleriyle Adından Söz Ettiren Arjantin'in Yeni Başkanı: Javier Milei

javier milei, arjantin'in yeni başkanı oldu.

radikal ekonomik reformlar savunan küfürbaz figür, çıkış yapan libertad avanza partisinin adayı olarak mevcut hükümetin maliye bakanı sergio massa'yı %56 oy oranıyla geçti, 19 kasım 2023'te yapılan ikinci tur seçimlerinde, arjantin tarihinin en sürpriz başkanı oldu.

milei, merkez bankasını kaldırarak para birimini serbest bırakmak, devlet harcamalarını ve vergileri azaltmak, kamu sektörünü küçültmek, sosyal güvenlik ve sağlık sistemlerini özelleştirmek, insan organlarının satışını yasallaştırmak, uyuşturucu ve fuhuşu serbest bırakmak gibi radikal ekonomik reformlar vaat ediyor.

ilaveten, arjantin'in uluslararası para fonu (ımf) ile olan borç anlaşmasını iptal etmek, çin ile olan ticaret ilişkilerini kesmek, abd ve israil ile daha yakın işbirliği yapmak istiyor.


arjantin'i “b*ktan bir ülke” olarak nitelendiriyor, kışkırtıcı açıklamalarıyla ünlü. bazı medya kuruluşları tarafından donald trump, boris johnson ve katil bebek chucky'ye benzetiliyor.

milei, siyasi rakiplerine, gazetecilere, kadınlara, eşcinsellere, göçmenlere ve yerli halklara karşı ayrımcı, küçümseyici ve saldırgan bir dil kullanıyor. arjantin'in peronizm veya radikalizm gibi geleneksel siyasi partilerine mensup olmayan ilk başkan.

arjantin, son 20 yılda dokuz kez borç ödemelerini erteledi, enflasyon oranı %50'yi aştı, milli geliri düştü ve yoksulluk arttı. covid-19 pandemisi de ülkenin sorunlarını derinleştirdi. arjantin halkı, geleneksel siyasi partilerin ve liderlerin bu sorunlara çözüm üretemediğini düşünüyor ve onlara güven duymuyor. milei, bu durumdan yararlandı, kendisini “sisteme karşı” bir isyancı olarak konumlandırıyor. radikal ekonomik reformlar vaat ediyor.


22 ekim 1970, buenos aires doğumlu, 53 yaşında. belgrano üniversitesi'nde ekonomi lisansı, torcuato di tella ve cedes/ıdes'de iki yüksek lisans derecesi var. 20 yılı aşkın süredir üniversite öğretim üyesi, 50'den fazla akademik makale yazarı. estudio broda, máxima afjp, hsbc'de baş ekonomist, ıcsıd'de arjantin hükümeti danışmanı, corporación américa'nın baş ekonomisti ve b-20/g-20 danışmanı.

arjantin hükümetlerinin mali politikalarını eleştiren, devlet harcamalarının azaltılmasını savunan bir ekonomist.

2021'de siyasete atıldı. arjantin'in siyasi elitlerini eleştirdi, vergi artırmayacağına söz verdi ve maaşını bağışladı.

milei'nin evli olup olmadığı bilinmiyor. bazı kaynaklar, milei'nin evlilik kurumunu tamamen reddettiğini ve baba olmayı da seçmediğini ileri sürüyor. annesi, ev hanımı. babası norberto ise otobüs şoförü. ailesi italyan kökenli.