İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'le İlgili Doğru Sanılan İki Yanlış

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in yönetimi altında olan yerler neresi? II. Elizabeth gerçek bir İngiliz mi? Hakkında en çok yanılgıya düşülen bu iki konunun açıklamasıyla II. Elizabeth hakkında karıştırılan ilginç bilgiler.
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'le İlgili Doğru Sanılan İki Yanlış
iStock

- ilk olarak, kraliçe elizabeth ingiltere'yi değil birleşik krallık (büyük britanya ve kuzey irlanda) tahtını temsil eder.

"by the grace of god, of the united kingdom of great britain and northern ireland, and of her other realms and territories."

burada "great britain" ingiltere ve iskoçya'yı adlandırır. birleşik krallık ise büyük britanya ve kuzey irlanda'nın birleşimini temsil eder.

- ikinci ve asıl ilginç olan ise kendisi ingiliz değil iskoç kraliyet soyundan gelmektedir. yani büyük britanya'yı aslında iskoç kraliyet ailesi yönetmekte.

1. elizabeth (nam-ı diğer bakire kraliçe) 1603 yılında öldüğünde çocuğu yoktu. kendisinden sonra tahta geçen iskoç kralı 6. james, ingiliz ve iskoç tahtlarını tek bir taht altında birleştirdi ve kendisi de ünvan değiştirerek 1. james oldu. 1707 yılında ise bu resmileşerek iki tahtın birleşiminden büyük britanya doğdu.

I. James

yani ingiltere kraliçesi aslında iskoç kraliçesidir ama ünvan olarak ingiltere, iskoçya ve kuzey irlandanın hakimi görülür.

ekleme 1: aslında gereksiz ama bilgi eksikliği olmaması için "and of her other realms and territories." tanımı da dünya üzerinde diğer hakim olduğu ülkeleri de içine alan bir tanım.

ekleme 2: biraz daha açmak gerekirse şu anki kraliçenin büyük büyük büyük.. babaannesi mary, queen of scots'dır. yani 1. elizabeth (bakire kraliçe)'nin infaz ettirdiği iskoç kraliçesi mary. tarihin ilginç bir tesadüfü(ya da intikamı) 1. elizabeth öldükten sonra tahta geçip ingiltere'nin de başına geçen 1. james ( iskoç kralı 6.james) marry queen of scots'ın oğludur.

ekleme 3: şu an ki ingiltere kraliçesi 2. elizabeth'in ismi aslında 2. mary diyebiliriz. tarih çoğunlukla genel olarak bilinenden farklı oluyor.

Kraliçe Elizabeth Nasıl Oldu da Prens Harry'nin Meghan Markle ile Evlenmesine İzin Verdi?