İnsanlar Seks Esnasında Dirty Talk (Erotik Konuşma) Yapmaktan Neden Hoşlanır?

Cinsel hayatını renklendirmek isteyenlerin en sık başvurduğu mevzulardan biri Dirty Talk (Erotik Konuşma). Bu fantezinin ardındanki psikolojik ve nörolojik etmenlere değinelim biraz.
İnsanlar Seks Esnasında Dirty Talk (Erotik Konuşma) Yapmaktan Neden Hoşlanır?

insan cinselliği her zaman ilgimi çeken bir nokta olmuştur. temelinde çoğalma içgüdüsü olan bu eylemin "role play", fanteziler, fetişler gibi çeşitli şeyleri de zamanla içerisinde toplaması olayı benim için daha ilginç bir noktaya çekiyor.

dirty talk da bunlardan bir tanesi. tabii ben de bununla ilgili ufak birkaç araştırma yaptım oldukça ilginç bilgiler edindim. araştırırken hem dirty talk'un arkasındaki psikolojik ve nörolojik etmenlere, hem de konuyla ilgili ilginç istatistiklere denk geldim.

abd'den ve avrupa'dan 990 kişiyle yapılan bir araştırmada, katılımcıların %90'ı partneriyle erotik konuşmaların kendilerini yükselttiğini söylemiş. demek ki bu pis konuşmalar, pek de niş bir fantezi değil ki ileride bununla ilgili daha ilginç istatistikler de var.


tabii dirty talk olsa da olaya bodoslama girmek pek doğru değil. daha yavaş tempolu bir girişin önemli olduğu belirtiliyor. "gocan seni böyle..." diye girmenin bir alemi yok yani.

yapılan bu araştırmada inleme de (moaning) erotik konuşma çatısı altında değerlendiriliyor ve katılımcıların %44'ü inlemelerin kendilerini en çok yükselten şey olduğunu söylüyor. bu oran, düşük gibi gelse de az sonra vereceğim bir başka istatistik bu oranın kafalarda daha net oturmasını sağlayacak. inlemenin karşı tarafı coşturmasının sebebi ise sesin, tatminin fiziksel ve somut bir göstergesi olması gösteriliyor.

bu araştırmadaki en büyük çekişmenin yaşandığı alan, partnerlere takılan 'whore', 'daddy' gibi sıfatlar oluyor. katılımcıların bir kısmı bu tür seslenmelerin kendilerini düşürdüğünü söylerken bir kısmı da kendilerini yükselttiğini söylüyor.


peki, dirty talk bizi neden böyle coşturuyor? bunun sebebi, beyindeki 'erojen bölge' olarak gösteriliyor. cinsel dürtü ve testosteron üretimi, hipotalamustaki iki bölgeden kaynaklanıyor: preoptik bölge ve suprachiasmatic çekirdek. dirty talk, bu bölgelerin ikisini de uyarıyor. yani bir yandan vücut uyarılırken dirty talk da beyni uyarıyor.

4100 kişiyle yapılan bir diğer araştırmada, katılımcıların %91'i dirty talk fantezisi kurduklarını söylerken %49'u bununla ilgili sık sık fantezi kurduklarını söylüyor. bu araştırmaya göre kadınlar, erkeklere oranla daha fazla dirty talk fantezisi kuruyorlar.

kadınların %93'ü dirty talk fantezisi kurduğunu, %56'sı ise bu fanteziyi çok sık kurduğunu söylüyor. erkeklerde ise bu oranlar sırasıyla %90 ve %43. non-binary'lerde ise %86 ve %42.


kadınlar, erkeklere göre daha fazla dirty fantezisi kurarken erkekler ise kadınlara göre daha fazla inleme fantezisi kuruyor. sık sık inleme fantezisi kurduğunu söyleyen erkeklerin oranı %48, kadınlarda ise bu oran %38. yani bol inlemeli ve pis konuşmalı seks hayalleri kuruluyor.

kaynak 1
kaynak 2