İnsanlar Yüzünden Nesli Tükenen Bir Hayvan: Tazmanya Kaplanı

1930'lu yıllarda nesli tükenen, en büyük etobur keseli hayvanlardan biri olan Tazmanya kaplanı (thylacine) hakkında bilgiler.
İnsanlar Yüzünden Nesli Tükenen Bir Hayvan: Tazmanya Kaplanı

sırtının alt kısmı çizgili olduğu için en yaygın olarak tazmanya kaplanı veya köpekgillere benzer özellikleri nedeniyle tazmanya kurdu olarak bilinen thylacine, en büyük etobur keseli hayvanlardan biriydi. sert kuyruğu ve kangurununkine benzer karın kesesi vardı.


başlangıçta, thylacine avustralya ana karasında ve yeni gine'de bulunmuştu ve tarihi zamanlarda yalnızca tazmanya ile sınırlıydı. dingo ile olan rekabet muhtemelen onun anakaradan kaybolmasına yol açmıştır. bir thylacine ilk notları, bruni d'entrecasteaux'nun 1792'de okyanusya'ya yaptığı keşif gezisi sırasında yazılmış olup, "dört ayaklı, büyük bir köpek büyüklüğünde... siyahla işaretlenmiş beyaz renkte, vahşi bir canavar görünümünde olan bir hayvan"ı tanımlamaktadır.


ilk örnek mart 1805'te avrupalılar tarafından öldürüldü . koloninin ekonomisinin en büyük kaynağı olan koyunlar için bir tehdit olarak görülen tazmanya kaplanı şiddetle avlanıyordu. 1830 gibi erken bir tarihte thylacine için ödül sistemleri kurulmuştu.


1888'de tazmanya hükümeti yetişkin hayvan başına 1 sterlin ve yavru hayvan başına 10 şilin ödül koydu. program 1909 yılına kadar uzatıldı ve 2180'den fazla ödülün verilmesiyle sonuçlandı. 


1830 ile 1920'ler arasında en az 3500 thylacine öldürüldüğü tahmin edilmektedir. bilinen son yaşayan örnek 1936'da hobart'taki özel bir hayvanat bahçesinde öldü; vahşi doğada kaybolması belki iki yıl sonra gerçekleşti.

kaynak