İnsanların Uykusunda Bile Düşünüyor Olmasının Tarihe Kazandırdığı Enteresan Buluşlar

Evet böyle bir şey var, insanlar uykularında bile düşünüyor. Bunun sonucunda ise dikiş makinesinden atom modellerine kadar pek çok şey insanlık tarihine kazandırılabilmiş.
İnsanların Uykusunda Bile Düşünüyor Olmasının Tarihe Kazandırdığı Enteresan Buluşlar
iStock


insanın uykusunda bile düşünüyor olması ufkunuzu açabilir

uykunun evrelerinden olan, rüya görmenin gerçekleştiği rem uykusu sırasında yapılan pet taramaları beynin elektriksel aktivitesinin uyanıkken olduğundan farklı olmadığını bize göstermiştir.

elias howe

dikiş makinesini mucidi. bir gün köye gelen bir mühendis howe'a "eğer birisi dikiş makinesini tasarlarsa çok güzel para kazanır" der. o ana kadar spiralli defterlerdekine benzer mantıkta çalışan dikiş makineleri denenmiş ama verimsiz olmuştur. howe mühendisin söylediklerinden sonra uzun uzun dikiş makinesi üzerine düşünür. bir gece rüyasında vahşi bir afrika kabilesine esir düştüğünü ve kısa bir süre içinde dikiş makinesini tasarlamazsa öldürüleceğini görür. rüyanın devamında kendisine verilen süre dolar ve kabiledeki kişiler howe'un etrafında toplanır, mızraklarını howe'a doğrultur ve tam hedef aldıkları sırada howe mızrakların ucundaki delikleri fark eder ve uyanır. o an deliğin klasik dikiş iğnesindeki gibi arkada değil de iğnenin ucunda olması gerektiğini düşünür ve dikiş makinesini tasarlar.
bir başka rivayete göre ise rüyada kabile reisi kovalarken topuğuna batan bir diken koştukça girip çıkar ve dikenin ucunda delik vardır.

niels bohr

rüyasında kendisini güneşin merkezinde kızgın gazların ortasında görür. rüyada gezegenler ses çıkararak bohr'un etrafında dönmektedir. bohr uyandığında atom ve güneş sistemi arasındaki benzerliği fark eder ve çekirdeğin etrafında elektronların döndüğü bohr atom modelini ortaya atarak kuantum fiziğine öncülük eder.

friedrich august kekule

rüyasında atomların mikro düzeydeki hareketlerini ve moleküller arasında kıvrılan çizgileri görmüştür. kıvrılan çizgilerle beraber kendi kuyruğunu ağzına alan yılan sayesinda benzen'in altıgen yapısı olarak bilinen halka formülünü geliştirmiştir (organik kimya).

otto loewi

sempatik, parasempatik sinir uyarılarının sinirin girdiği maddeyle yayıldığını fark eder ama kanıtlayamaz. rüyasında kurbağa kalpleri üzerinde yaptığı deneyi gerçek hayatta da başarılı sonuçlandırınca kanıtlamış olur.

jacopo alighieri

dante alighieri'nin ölümünden sonra oğlu jacopo, ilahi komedya'nın parçalarını birleştirmeye başlar fakat bazı şarkıları bulamaz. bir gece rüyasında babasını görür. babası evin içinde gizli bir bölme gösterir. uyanıp oraya baktığında on üç şarkıyı orada bulur ve ilahi komedya tamamlanır.

richard wagner, ludwig van beethoven ve wolfgang amadeus mozart'in da bazı eserlerini rüyalarında gördükten sonra bestelediklerine dair söylentiler var.

the beatles

paul mccartney ve george harrison

the beatles 1965 yılında çıkardıkları help! albümünün belki de en bilindik şarkısı yesterday'in hikayesi, paul mccartney'nin bir gece rüyasında gördüğü ve sabah kalkar kalmaz piyanonun başına oturup çalmaya başladığı melodiyle başladı. mccartney melodiyi rüyasında gördüğü için önce korktu "acaba başkasından mı duymuştum" diye düşündü. "yaklaşık bir ay boyunca müzik piyasasından insanlara danışıp bu melodiyi daha önce duyup duymadıklarını sordum, birkaç hafta içinde kimse sahiplenmezse benim olabileceğini düşündüm" dedi. melodinin başkasına ait olmadığından emin olduktan sonra üzerine sözler yazmaya başladı.

(entry'nin tamamı için -> (bkz: #39860526))

ayrıca the beatles, help! albümünü elias howe'a ithaf etmiş.

mary shelley

bir rüyadan sonra bilimkurgunun atası olan frankenstein'in öyküsünü ana hatlarıyla oluşturmuştur.

james cameron

hazır aklıma gelmişken terminatör filminin efektlerinden bazıları da james cameron'un rüyalarına dayanıyormuş.

bu entry'nin öyküsüne gelecek olursam

uzun süre düşünüp oturtamadığım bir mekanizmayı rüyamda görünce kalkıp çizdim. bunu anlattığım bir arkadaşım "elias howe'un biyografisine bir bak" dedi ve olaylar gelişti.

Kendini Aşıp Hayallerinin Peşinden Koşarak Hayatını Değiştiren Genç Sporcular