İnsanlığın En Eski Sanat Eserlerinden Olan 40 Bin Yıllık Gizem: Aslan-Adam

1939 yılında Hohlenstein-Stadel adında Almanya'da yer alan bir mağarada bulunan 40 bin yıllık Aslan-Adam heykeli, homo sapiens türünün ilk sanat eserlerinden biri.
İnsanlığın En Eski Sanat Eserlerinden Olan 40 Bin Yıllık Gizem: Aslan-Adam

aslan adam (lion man) ya da hohlenstein-stadel aslan insanı; 1939 yılında almanya'da hohlenstein-stadel isimli mağarada bulunmuş, başı aslan, vücudu insan şeklinde olan heykelcik, namı diğer löwenmensch (aslan insan).


ilk parçaları 1939'da bulunmuş olsa da ikinci dünya savaşı'nın çıkmasıyla birlikte unutulmuş, savaştan ancak 30 yıl sonra diğer parçaları araştırılmaya başlamış ve bulunan parçaların bir araya getirilip heykelciğin oluşturulması 90'lı yıllarda tamamlanmıştır. tüylü mamut dişinden çakmak taşıyla yontulan ve boyu 30 cm civarında olan bu aslan-insan bilinen en eski zoomorfik heykeldir. hohlenstein-stadel aslan-insanının yaşı 40 bin yıl civarında. yani 40 bin yıl önceki insanın hayal gücünün ürünüdür bu heykelcik.


doğada aslan başlı insan yokken o dönemki insanın böyle bir heykeli yapmış olması insanın o dönem hayal kurma ve soyut düşünme gücünü göstermesi/kanıtlaması açısından önemlidir. zaten 40 bin yıl önce stadel aslanını yapan insanlar ile bugünkü insanlar arasında bilişsel ve entelektüel beceri ve fiziksel açıdan bir fark yoktur. bugün çocuklarımızı nasıl eğitip birer kuantum fizikçisi yapabiliyorsak, stadel aslanını yapan insanları da eğitip bir kuantum fizikçisi yapabilirdik.

Ulmer Museum.

kaynak: "sapiens: a brief history of humankind"