Salvador Dali Restoranlardan Hesap Ödemeden Nasıl Çıkardı?

Dahi ressam Salvador Dali'nin restoranlarda hesap ödemekten nefret ettiğini ve bunun için şahane bir yol bulduğunu biliyor muydunuz?
Salvador Dali Restoranlardan Hesap Ödemeden Nasıl Çıkardı?

malum, rahmetli salvador dali hem biraz pinti, hem de şovu ve gösterişi seven biridir. mesela tutar, bir restoranda arkadaşlarına yemek ısmarlarmış. yemek bitince "oğlum hesabı getir" diyerek önce masadakilere şovunu yapar, sonra şöyle geriye doğru yaslanarak çek defterini çıkarırmış.

hesap geldiğinde çeki doldururken masadakilerle "ya geçen meksika'daydım. frida çok selam söyledi. he, iyi iyi... bayağı toparlamış. yatakta resim falan yapmaya başlamış" gibi ya da "kanka bıyıklarımı böyle uzatıp yukarı doğru jöleleyeyim diyorum, nasıl?" diye yalandan bir sohbet açarmış.

o sırada doldurmakta olduğu çekin arkasına bir şeyler karalarmış. bu karalamayı yaparken de restoran sahibinin ya da hesabı getiren garsonun izliyor olmasına iyice dikkat edermiş.

sebep? çünkü kimsenin, arkasında salvador dali'nin bir şeyler çizdiği bir çeki gidip bozdurmayacağını bilirmiş. zira o çek bir açık artırmada üstünde yazan meblağdan çok daha fazlasına satılıyormuş. dali bey böyle böyle hayatı boyunca neredeyse hiç hesap ödemeden yiyip içmiş.

adamın bir merkez bankası gibi istediği an değer yaratabilmesi hakikaten ufuk açıcı oldu benim için.

https://www.jerrysartarama.com/…know-salvador-dali/
https://theuijunkie.com/…r-dali-cheque-restaurants/