İnternet Üzerinden Çalışarak Para Kazanmak İsteyenlere Yol Gösterebilecek Bazı Fikirler

Bir fikriniz, internet üzerinden çalışarak para kazanma isteğiniz de var ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu tavsiyeler yolunuza ışık tutabilir.
İnternet Üzerinden Çalışarak Para Kazanmak İsteyenlere Yol Gösterebilecek Bazı Fikirler
iStock


en başta unutulmamalı ki kolay para kazanma diye bir şey yok, bu ataleti üzerinden atmalı. eğer gerçekten katma değer sunabilecek enstrümanlarınız var ise, tek yapmanız gereken bunları doğru şekilde, kazıklanmadan ve aynı zamanda korkmadan pazarlamak. size kısa yoldan para, saadet zinciri, tıkla kazan vb. şeylerden daha önce dili yanmış (enayi) olarak uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim.

para kazanmayı sağlayacak her eylem, emek ve zaman ister. emek ve zaman ayrılmayan işler, hobi düzeyinde kalır veya zamanla unutulur.

yapmanız gereken ilk şey kendinize şu soruyu sorun:ne biliyorum, ne sunabilirim?

bu sizin ana işiniz de olabilir, uzmanlaştığınız bir hobi de. bazı örnekler; programlama, yabancı dil, spor, mühendis olmak, psikoloji alanında uzmanlık, bitki ve hayvan yetiştiriciliği, ekstrem sporlar, satış gücü, makale yazma becerisi, ekonomi bilgisi vb. çoğaltılabilir.

ilk bahsedeceğim kitle çoğunlukta olan, bunlardan hiç birine sahip olmayanlar. bu arkadaşların yapması gereken hobi olarak zaten yapmakta oldukları veya yapmayı gerçekten istedikleri şeyleri keşfedip. minimum yatırım maliyetiyle, yasal gereklilikler var ise yerine getirerek o konuda uzmanlaşmak. ne işe yarar, hangi alanlar var sorusu için freelancer gibi sitelerden hangi projeler için adam aranıyor bakabilirsiniz, böylece talebi net görmüş olursunuz. bunun dışında http://www.ted.com/ gibi ilham verici site ve bloglar - ted talks'da altyazı seçeneği mevcut- takip ederek beyninize yeni fikirler için bir şans verebilirsiniz.

eğer sunabileceğiniz bir ürüne sahipseniz, aşağıdaki sınıflandırmalar işinize yarayabilir

+ spor vb.: evde yapılabilecek bir spor üzerine uzmanlığınız varsa, çok güzel paralar kazanabilirsiniz. bazı eğitmenler havala yoluyla aylık para alıp, skype üzerinden eğitimler vermekte. aynı anda birçok kişiye eğitim vererek güzel paralar kazanmaktalar. (plates, yoga vb.) bu bahsettiğim eğitmenlerin türk olduğunu belirtmek isterim. bunun dışında, genelde yabancı olan popsugar gibi siteler, üyelik parası veya reklam geliriyle parayı götürmekte. tek yapmanız gereken bedava ders vereceğiniz 2 öğrenci, kamera, internet sitesi ve öğrenciye gerçekten sınıfta hissettirme becerisi. evde yapılmayan sporlar için de ilan yoluyla bir topluluk oluşturup, eğitimler vermek için daha agrasif olabilirsiniz. (dalış, sörf, paraşütle atlama vb.)

+ yabancı dil: bildiğiniz yabancı dilde gerçekten ileri düzeyde iseniz makaleler yazabilir, çeviriler yapabilirsiniz. örneğin, bir web developer olsam açacağım siteyi türkiye dışına yönelik açardım, böylece döviz getirisi sağlamaya çalışırdım. yabancı dil bilmenin en büyük şansı, gene skype vb. üzerinden eğitimler verebilir veya eğitime yönelik güzel bir site yaratabilirsiniz. (siteyi freelancer bir hintliye daha ucuza yaptırmak çok kolay)

+ ana iş olarak yapılan uzmanlıklar: freelance projelerde yer alıp, döviz olarak ek gelir sağlayabilirsiniz. bildiğiniz bazı şeyleri başkalarına çok basit bir dille anlatarak bu yolla eğitim siteleri kurabilirsiniz. makaleler yazabilir, linkedin gibi sosyal ortamlarda takipçi oluşturabilirisiniz (birçok yol mevcut). örneğin; çocuk gelişimi konusunda uzmansanız türkçe veya yabancı dillerde siteler yaptırın. içeriğini öyle bir yapın ki okuyan anlasın ve işine yarasın.

+ tarım/hayvancılık/zanaat: insanlar hobi olarak yapacaklar şeyler için güzel kaynaklar peşine koşar. eğer arı yetiştiriciliği konusunda bilgiliyseniz bunu paylaşın, insanlar öğrensin. takı tasarımı yapabilir, dantel örebilir veya resim yapabiliyorsanız (örnekler çoğaltılabilir), bunları inanlara nasıl yapacaklarını anlatın, geri bildirimlere göre ve bilgilerinize göre eğitimlerinize yön verin. nasıl bir pazar olacağını tahmin bile edemezsiniz. ürün yapıp satmaktan çok daha fazla pazar payı bulabilirsiniz. tabii kesinlike o ürünü yapmayı anlatırken, üyelik geliri yada üyelik olmadan, reklam ve kullanılan malzemeleri satmak gibi yöntemleri kullanmalısınız.

+ nasıl yaptım siteleri: mesela sıfırdan bir şey öğrenip para kazandınız, bunu nasıl yaptığınızı anlatın. bir şey öğrendiniz, nasıl öğrendiniz anlatın. sürekli olması halinde size gelir kazandıracağına emin olun. örnek olarak; early retirement extreme

bunların tümüne ek olarak parayı nasıl değerlendireceğinizi bilmelisiniz. bunun içinde basit ekonomi dinamiklerini temel düzeyde de olsa öğrenin. kendinizi bir şirket gibi düşünün; yeni yatırımlar, yeni çalışanlar, yeni pazarlama araçları, ürün gamının genişletilmesi vb. büyümeye yönelik adımlar atmanız gelirinizi attıracaktır. 

diğer bir önemli ek, ingilizce öğrenin ve diğer benzer siteleri araştırın. ufkunuzu, bilginizi okuyup/araştırarak genişletin. unutmayın sermayeniz bu!

son olarak kazandığınız paranın yasal olarak başınızı derde sokmaması hususuna dikkat etmelisiniz. yasaları bilmeli, eğer gerekiyorsa yükümlülükleri yerine getirmelisiniz. ne zaman nasıl yükümlülükler olur, araştırarak kolayca öğrenebilirisiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir