Sabah 8 Akşam 5 Çalışmaktan Bıkanlar İçin Youtube'dan Para Kazanma Rehberi

Son yıllarda Youtube'dan para kazanma meselesi iyice popüler durum oldu. Hal böyleyken bu konuda bir tavsiye yazısı paylaşmamak olmazdı.
Sabah 8 Akşam 5 Çalışmaktan Bıkanlar İçin Youtube'dan Para Kazanma Rehberi
iStock.com


önce eğer yoksa bir youtube üyeliği alıyorsunuz. daha sonra sağ üste çark işaretine tıklayıp kontrol paneli kısmına tıklayınca bizden kanal oluşturmayı isteyecek oluştur diyoruz sizden doğrulama isteyebilir cep numaranızı rahatlıkla yazabilirsiniz.

bu işlemden sonra yine sağ üstteki çark işaretine tıklayıp youtube ayarları diyorsunuz. açılan bölümde hesap bilgileri yazması lazım onun altında ek özellikleri görüntüleyin diyorsunuz. sol tarafta kanal ayarları kısmında gelişmiş diyorsunuz. buradan üyeliğimizi yurt dışı göstereceğiz çünkü türkiye gözükür ise sıkıntı olabiliyor. oradan hesap bilgileri kısmındaki ülkeyi abd yapıyoruz.

daha sonra sağ taraftaki çark a tıklayıp kontrol paneli ve solda kanal ayarları kısmındaki özelliklere tıklayın. orada en üstte üye adınız yanında doğrula butonu işlev ise hesabınızı doğrulayın ( cep numarası yazacaksınız mesaj gelecek ya da arayacaklar falan bu işlem hemen gerçekleşir fazla beklemezsiniz, eğer beklerseniz bir sıkıntı olabilir numarayı falan kontrol edin )

hemen üstte anlattığım özellikler kısmının hemen altında para kazanma diye buton göreceksiniz. etkinleştir diyeceksiniz. çıkan pencerede hesabımı etkinleştir diyeceksiniz. daha sonra bu para kazanma butonu yeşil olacak.


google adsense ile ilişkilendirmeyi aşağıda anlatıyorum

o yeşil olan para kazanma butonun hemen yanında para kazanma ayarları yazısına tıklayın. açılan sayfada yönerge ve bilgiler kısmından ödemem nasıl yapılacak kısmına tıklayın. orada mavi ile adsense hesabımı ilişkilendirme yazısı göreceksiniz. ona tıklıyoruz. açılan bölümden sonraki diyoruz. sizi adsense sayfasına yönlendircek. aynı youtube hesabınızdan aktif etmek için evet, google hesabında oturum açma adımına geç diyoruz. bizden mail adresimizi şifremizi isteyecek dolduruyoruz ve enterlıyoruz açılan sayfada içerik dilini türkçe yapıp ileri diyoruz.

açılan sayfada istenilen bilgilerin hepsini dolduruyoruz. ama dikkat edin tüm bilgilerin doğru olması lazım ülkeyi falan abd yapmayın burada. daha sonra başvurumu gönder diyorsunuz ve sizi tekrar youtube hesabınıza aktarıyor.

size adsense başvurunuz gönderildi ve şu anda incelenmektedir. yaklaşık bir hafta içinde başvurunuzun durumuyla ilgili bir e-posta alacaksınız. yazısını göstericek.

bundan sonraki kısmı, e-postayı bekleyin orada yazan talimatları yapın.


peki bu youtube neye göre para veriyor?

arkadaşlar bakın; bu benim youtube kanallarımdan biri fırsat buldukça videolar yüklemeye çalışıyorum.

kanalıma abone olursanız yazdıklarımla eş video örneklerini görebilir ve gelişmeler adına güncel kalabilirsiniz. kanalımda yer alan; ''video küçük resim, etiketler, açıklamalar, başlıklar, filigran, girdiler'' gibi unsurlardan da ilham alabilirsiniz.

bu kanal tam anlamı ile youtube'un istediği standartta tasarlandı. kitle büyütme dersleri ve çeşitli soru-cevaplardan sonra kendileri, tamamlama belgesi adı altında da tebrik etmişlerdi. 


kanalı geliştirmek ayrı mesele, o tamamen yaratıcılık ve zamanla ilgili. 

kanaldaki her küçük ayrıntıyı inceleyin. gördüğünüz hiç bir şey rastgele oluşturulmadı. yeni özellikleri de yakından takip ediyorum, anında güncellemeye çalışıyorum.

şimdi bu üste verdiğim linke tıklayın. açılan sayfada karşınıza benim yüklediğim videolar gelecek. herhangi birine tıklayın. yalnız dikkat edin video 7 saniyeden fazla olsun 7 saniye altındaki videolara reklam verilmez.

her neyse açın bir tane yüklediğim videomu, şimdi bakın tam play tuşunun üsttündeki hani ileri alıp geri sarabileceğiniz yer var ya orada sarı renkte şerit göreceksiniz video tam oraya gelince reklam çıkacak o reklama tıklarsanız video sahibine para gelecek. çoğu youtube reklamı bu şekildedir. ara sıra ben de bu şekilde kullanıyorum. yalnız ben bunu estetik bulmadığımdan, aşağıdaki reklam biçimlerini de tercih edebiliyorum.

ya da videodaki size para kazandıracak reklam, hemen üstte anlattığım gibi değil de video açılırken en başta mini reklam videosu ile çıkabilir. ayrı olarak video'nun hemen yan sağ tarafında çıkan sponsor kartlar da olabilir. yine benim sayfamda çıkan sağ üst çaprazdaki banner da olabilir. bunların herhangi birine tıklamanız durumunda, benim kişisel hesabımda +1 tıklama gözükecektir.

ha sayfa görüntülenme sayısı ise size para kazandırmıyor, kesinlikle tıklanması lazım.


videolarımın hepsi özgün mü olmalı?

videolarınız özgün olsa daha iyi ama illa özgün olması gerekmez telif hakkı kurallarına dikkat etmeniz gerekir bazı videolar veya özgün video arkasına koyulan müzikler telif hakkı ile korunuyor. videoyu yükledikten sonra sağ üstteki çarkten video yöneticisi kısmına gelin videolarınızın yanında 3. hak teşkil ediyor gibi yazı görürseniz o videoyu hemen silin adsense hesabınız devre dışı bırakılabilir.

özgün video: 1 video ile bile binlerce lira kaldırmak
özgün olmayan video: yüzlerce video ile bin lira ulaşmak

biriken paramı adsense hesabımdan transfer edebilmek için ne yapmalıyım?

adsense arayüzünde gördüğünüz kesinleşmiş paranız 10 dolar veya 20 tl olduktan sonra kayıt olurken bildirdiğiniz açık adresinize google tarafından mektup yollanacak. mektubun gelmesi 3-4 haftayı bulabiliyor. o mektubun içinde pin kodu olacak. mektup içerisinde neler yapacağız zaten yazıyor. işin özü o mektup geldikten sonra banka hesap bilgilerinizi, adsense hesabından güncelleyebilirsiniz. güncellemeden sonra 0.09 ya da 0.87 kuruş gibi absürt bir miktar hesabınıza para yatıracaklar. bunun amacı ise, hesabın doğruluğunu anlamak olacak. eee tebrikler! böylece siftah yapmış oldunuz. paranızı çekmek için ise ya 100 dolar ya da 200 tl birikmesi gerekir.


ortalama ne kadar para kazanılıyor?

arkadaşlar bu konu hakkında ortalama bir fiyat çıkarmak da çok zor.
fakat böyle diyebilirim ki hatırlasanız dünyada şu an 800 milyon izleyiciye ulaşan charlie bit my finger - again ! gibi popüler bir video, tek başına 100 bin pound kazandırmıştır. tamamen sizin şansınıza ve yaratıcılığınıza bağlı diyebilirim.

Charlie bit me again

ha böyle de diyebilirim. çokca videonuz varsa ve ortalama videolarınızın genelinde her biri 500.000-1.000.000 dolaylarında izlenebiliyorsa (reklama tıklama kesinlikle önemli) yaklaşık ayda 8-10 milyar kazanabilirsiniz.

benimki kendi çapında bir esnaf dükkanı derseniz de yani 3000-4000 izlenme gibi veya daha düşüğü, ayda ortalama 200-250 tl dolaylarında kazanma ihtimaliniz mümkündür. tabi video sayınız ne kadar fazla ise o tahmini para da o kadar artacaktır. ayrıca reklama tıklayan kişilerin sayısı yeterli olursa. bu ortalama verdiğim fiyatı da rahatlıkla geçebilirsiniz. aslında her şey video içerisindeki reklama tıklanma işte.

bu benim asıl işim olabilir mi?

bu tarz sorular da çok geliyor. çoğu kişi youtube olayını ek iş olarak yapar. ne bileyim köpeğimin aylık masrafları çıksın. veya eşime ayda bir güzel bir hediye alayım gibi. gerçekten zamanından çalıp youtube'a asıl iş olarak bakacaksan elinde kamera sokak sokak gezmelisin ki dikkat çekici şeyler yakalayıp milyarlara ulaş.

google adsense hesabım kapatıldı, ne yapmam lazım?

haaa gelelim fasulyenin faydalarına. google gerçekten bu konuda çok hassas davranıyor. gözünün yaşına bakmaz. 

kapatılan hesap da kolay kolay geri açılmaz. bunun sebebi fake tıklamalar olabilir. telif yasası çiğneme olabilir. şikayet edilme olabilir vb.

buna bilmelisiniz ki hesabınız olur da kapatılırsa içindeki parayı alamazsınız. çok dikkatli ve youtube ağzı ile dürüst olmalısınız.

süreklilik ne kadar önem arz ediyor?

aslında baya baya önem arz ediyor. ilk başta bu işe kalkıştığınızda, gözünüzü sakın ola yükseklere dikmeyin. para hiç bir yerde kolay kazanılmıyor. sabır etmek en önemli faktördür. mesela ben anca çok boş vakitlerimde video hazırlayabiliyorum. o 3-4 dakikalık gözünüze basit gelebilecek bir video bile emin olun bir gününüzü alabiliyor. bu tür videoları en azından haftada bir yükleyen kullanıcılar, emin olun istediği verimi alabilecek. benim size tanıttığım youtube kanalım, ince ayarlar ve görünüş olarak istediğim düzeyde fakat ben de en yakında zamanda sürekli olmaya çalışacağım. bunlar harici, pek bir şey beklememek gerek. bu konularda nispeten bilgili olduğumu düşünüyorum fakat benim bilgim işin kağıt üzerindeki kısmında. gerisi tamamen sizin yaratıcılığınız olacaktır.

iyi çalışmalar dilerim...