İntikam Hırsından Güzel Şeylerin de Çıktığını Gösteren Megadeth'in 40 Yıllık Hikayesi

Megadeth'in kısa tarihçesini, albümler ve önemli olaylarla birlikte harmanlayan bir yazı.
İntikam Hırsından Güzel Şeylerin de Çıktığını Gösteren Megadeth'in 40 Yıllık Hikayesi

1. mustaine ve metallica

mustaine'in ilk grubu olan panic'in davulcularının ve ses teknisyeninin trafik kazasında ölmesi sonucu dağılmasıyla dave yeni grup arayışlarına girişti. bu sırada gazetede gördüğü ilan sayesinde james hetfield ve lars ulrich ile tanıştı ve provaya alınmadan hemen gruba dahil oldu. metallica'ya katıldığı dönemde dave hırçın ve agresif bir gençti. özellikle sarhoşken bu agresifliği katlanarak artıyordu. bu durum grup üyelerini rahatsız etmeye başlamıştı. tüm üyeler gibi mustaine de uyuşturucu kullanıyordu ama mustaine diğerlerinden farklı olarak satıyordu da. konserler sırasında sattığı uyuşturucular çalınmaya başlayınca bir köpek aldı ve köpeği uyuşturucuları koruması için uyuşturucuların başında tuttu. bir gün bu köpek ron mcgovney'in arabasının kapısına patilerini koyunca james köpeğe tekme atar. mustaine de james'e bir yumruk sallar. bu durum james ve lars'ı artık mustaine'in davranışlarının tehlikeli bir hal aldığına ikna etmiş olacak ki bu olaydan sonra mustaine ile metallica yolculuğu çok uzun sürmez. 1 nisan 1983 tarihinde exodus kurucu üyelerinden olan kirk hammett gruba dahil edilir ve 11 nisan 1983 sabahı dave uykusundan uyandırılarak eline bileti tutuşturularak kovulur. eşyalarının kendisinin ardından yollanacağı söylenir. dave bu durumu yıllar boyu süren bir takıntı haline getirecek ve bunun hırsıyla bir grup kuracaktı ama o anda hiçbir şey düşünmek istemiyordu. bindiği otobüs yolculuğunda okuduğu bir dergide "the arsenal of megadeath can't be rid no matter what the peace treaties come to." sözü ilgisini çeker. o kadar ilgisini çeker ki bir parça yazmaya başlar. yazdığı parçanın ismi megadeath'ti. mustaine a hardini çıkarıp megadeth olarak parçayı tekrar isimlendirdi.

2. megadeth'in oluşmaya başlaması

dave taşındığı apartmanında basçı david ellefson ile tanışır. ikisinin adı aynı olduğundan bir noktada mustaine ellefson'a junior lakabını takar. bu ikili zamanla yakınlaşır ve bir grup kurarlar. o zamanlar grubun adı mechanix'ti. bu ismin kaynağı dave'in zamanında metallica için yazdığı the mechanix parçasıdır. sonradan birkaç değişiklikle the four horsemen'a dönüşür bu parça. daha sonradan dave otobüste yazdığı parçanın ismini gruba vermeye karar verir ve megadeth ismen kurulur. grup kuruluş süresince birçok üye değişikliği yaşar. bir noktada kerry king bile birkaç konser grupla takılır. bir süre sonra last rites adlı demo kaydedilir. daha sonradan gruba dave'in bir arkadaşı olan chris poland ve chris poland'ın arkadaşı olan gar samuelson katılır ve bu kadro ile ilk albümlerini tamamlamayı başarırlar.

3. killing is my business... and business is good

uzun kuruluş döneminin sonunda 1985 yılında bir albüm çıkarmayı başardılar. dönemine göre kötü prodüksiyona sahip olduğundan underrated kalmış olan bu albüm looking down the cross gibi başyapıtlar içerir. these boots are made for walkin' cover'ı ve dave'in metallica döneminde yazdığı mechanix bu albümde yer alır. these boots cover'ı parçanın bestecisi lee hazlewood'un hoşuna gitmez çünkü parçadaki sözler mustaine'in kafasına göre söylemesinden ötürü bolca küfür içermektedir. hazlewood'un gruba "ya parçayı kaldırın ya da sansürleyin" özetindeki ihtarı sonucu these boots cover'ı 1995 baskıları itibarıyla kaldırılır. 2002 remaster'ında sansürlü ve 2018 remaster'ında ise orijinal sözlerle vokalleri tekrardan kaydedilmiş halde yayınlanır. her şeye rağmen son derece kaliteli bir albümdür. mutlaka dinlenmelidir.

4. peace sells... but who's buying

kimb'e göre gazı daha da artıran megadeth metalin altın yılı denebilecek kadar önemli bir yıl olan 1986'ta çıkışını yapar. albüm o kadar kalitelidir ki lars bile albüme bayılır. adı master of puppets ve reign in blood ile beraber anılacak efsane bir albüm çıkarırlar. her bir parçası deneysel, jazz esintili, özgün ve kalitelidir. boş parça yoktur. prodüksiyon da sound da önceki albümün kat kat üstündedir. bu dönem dave'in daha çok kara büyü ile ilgilendiği döneme denk gelir. parça sözlerinin çoğunda da kara büyü gibi şeylerden bahsedilir. sonuç olarak bu albüm bence yapılmış en iyi thrash albümlerinden biridir.

5. chris ve gar'ın kovulması

chris ve gar da tıpkı dave gibi uyuşturucu bağımlısıydı. gar gittikçe müziğe olan ilgisini yitirmeye başlamıştı. derken bir gün chris ve gar daha fazla uyuşturucu için dave'in ve kendisinin ekipmanlarını satar. bu olay sonucu ikisi de gruptan atılır. gar'ın yerini davul teknisyeni olan chuck behler doldururken chris'in yerini jay reynolds doldurur. reynolds'a gitar riff'lerini öğretmek için tutulan jeff young riff'leri reynolds'dan daha çabuk öğrenmiş ve ondan daha iyi çalmıştır. bunun sonucunda mustaine reynolds yerine young ile anlaşır.

6. so far, so good... so what

yukarıdaki lineup ile yapılan tek albüm olan sfsgsw maddi sebeplerden ötürü çiğ bir prodüksiyona sahip. yukarıda bahsettiğim dave'in otobüs yolculuğu sırasında yazdığı parça tekrar isim değiştirip set the world afire olarak karşımıza çıkıyor. dave metallica'nın trafik kazasında ölen basçısı cliff burton'ın ölüm haberini aldığında girdiği bunalımın etkisiyle in my darkest hour parçasını yazdı ve bu albüme koydu. chris poland'a ithafen liar parçasını yazdı. bu albüm birçok farklı konuda mustaine'in öfkesini yansıtan iyi bir albüm. prodüksiyonu sebebiyle underrated kalmış bir albüm.

7. rip lineup'ı

jeff young, mustaine ile anlaşamaması sebebiyle gruptan ayrıldı. chuck behler ise provalara geç gelmeye başladığı ve bu durumu alışkanlık haline getirdiği için kovuldu. behler'ın yerini davul teknisyeni olan nick menza doldurdu. young'ın yeri bir süre dolmadı. bir gün bob nalbandian dave'i marty friedman ile tanıştırdı. dave marty'nin yeteneklerinden fazlaca etkilendi ve onu gruba dahil etti. marty ile tanışmadan önce dave dimebag darrell'a gitti lakin dime kardeşi vinnie paul olmadan gruba gelmeyeceğini mustaine'e iletti. dave ise nick menza ile yeni anlaştığı için vinnie gruba dahil olamıyordu. bu yüzden dime da gruba katılmadı. bu olaydan bir sene sonra hem rust in peace hem de cowboys from hell metal dünyasında büyük bir etki yaratacaktı.

8. rust in peace

peace sells... but who's buying için en iyi thrash albümlerinden birisi demiştim hatırlarsanız. işte bu da en iyisi. açık ve net. her bir özelliğiyle ayrı ayrı incelenmesi gereken bir sanat eseri. holy wars ile açılan ve rust in peace... polaris ile kapanan bu başyapıt bir an bile olsun kötüleşmeden tam gaz gidiyor. gitar riff'leri, bas riff'leri, marty'nin mükemmel soloları ve nick'in davul partisyonlarıyla her anlamda bir şaheser. hem politik hem öfkeli, çok başarılı bir albüm.

9. metallica (albüm)

megadeth ile metallica arasındaki rekabet hepimizin malumudur. rust in peace ile kalite olarak bana kalırsa megadeth yarışı kazanmaya gidebilirken metallica, 12 ağustos 1991'de the black album çıkışını yaptı ve her şey artık farklı olacaktı. bu albüm öyle bir patlama yaptı ki tüm piyasa değişti. bu değişim doğal olarak metallica kompleksi tavan yapmış dave'e de vurdu ve megadeth'i sıradaki 4 albüm boyunca radyolara uygun albümler yapmaya itti.

10. countdown to extinction

megadeth'in thrash'ten uzaklaşmasının ilk örneği. böyle deyince kötü olduğuyla alakalı bir düşünceye sahip olabilirsiniz lakin kesinlikle böyle bir durum yok. bu albüm de son derece kaliteli bir albümdür. riff'ler, sololar gibi yine klasik megadeth kalitesi yansıtılıyor. yine yumuşama söz konusu ama risk'teki gibi radikal değil. bu hala megadeth diyebiliyoruz. özetle elimizde yine bir başyapıt var.

11. youthanasia

rust in peace için yaptığım övgülerin aynısını bu albüme de yapmışım gibi düşünebilirsiniz. evet, thrash'ten daha da uzaklaşılmış ama bu albüm tek kelimeyle bir şaheser. reckoning day'den victory'e dek baştan sona 50 dakikalık bir başyapıt. özellikle youthanasia ve addicted to chaos'a bayılıyorum.

12. cryptic writings

megadeth'in metal sınırlarını terk etmeye başladığı albüm. heavy metal-hard rock melezi olan bu albüm tam olarak radyolar için yapılmış. daha çok load albümünü yakalama çabası var gibi. ama yine de kötü değil. almost honest gibi trust gibi she-wolf gibi kaliteli parçalara sahip. dinlemeye değer.

13. nick menza'nın kovulması

nick menza dizindeki tümör sebebiyle grupla konserlere çıkamamaya başlayınca yerini md.45'ten (mustaine'in bir projesi) jimmy degrasso doldurdu. daha sonradan mustaine nick'in dizindeki tümör hakkında yalan söylediğini iddia ederek menza'nın gruptan kovulduğunu ve degrasso'nun kalıcı üye olacağını açıklamıştır.

14. risk

bu albüm artık yumuşama işinin dozunun kaçtığının kanıtıdır. evet tek başına incelediğimizde kesinlikle kötü değil ama bu albüm megadeth hiç değil. breadline ve wanderlust gibi kaliteli parçalar var lakin megadeth'in o yırtıcı riff'lerinden eser yok.

15. marty friedman'ın ayrılığı

risk'in yapımı sırasında marty ile mustaine arasında birçok anlaşmazlık çıkmıştı. iplerin kopma noktası ise breadline solosudur. normalde marty'nin solosunun olması gereken yerde dave'in solosunun kullanıldığını gören marty gruptan ayrılır. yerine savatage grubundan al pitrelli getirildi. ek olarak risk albümünün çıkışı öncesinde 14 ağustos 1999'da gar samuelson karaciğer yetmezliğinden ölmüştür.

16. the world needs a hero

megadeth'in tekrardan metal yapmaya başladığı albüm. dread and the fugitive mind gibi başyapıtlar da var; when gibi tırt şeyler de. al pitrelli her ne kadar kaliteli olsa da o dönem bir marty değil eleştirilerine fazlaca maruz kalmıştır. bu albüm ise uzun yıllar sonra capitol records ile çıkarmadıkları ilk megadeth albümü oldu.

17. dağılma

mustaine uyuşturucu bağımlılığı dahil birçok farklı sebepten ötürü rehabilitasyona yatırıldı. rehabilitasyon merkezinde ise bir sandalyede sol koluna dayanarak uyuya kaldı. bunun sonucunda sol kolundaki sinirler sıkıştı ve gitar çalamayacak hale geldi. 3 nisan 2002 tarihinde ise dave grubun dağıldığını açıkladı. daha sonrasında tekrar gitar çalacak hale geldi ve kendi solo albümü üzerinde çalıştı. bu süre zarfında 2004 yılında peace sells... but who's buying'den risk'e kadar olan tüm albümleri yeniden düzenledi ve remixed and remastered olarak satışa sundu. iyileştikten sonra grubu tekrar toplamaya çalışan mustaine rust in peace kadrosuna ulaşmaya çalıştı ama menza hariç hiçbirinden olumlu dönüş alamadı. menza ise mustaine tarafından hazır olmadığına karar verilip tekrar kovuldu. daha sonrasında ise junior mustaine'e isim hakları konusunda dava açtı ve kaybetti.

18. the system has failed

özünde dave mustaine'in ilk solo albümü olacak olan bu albüm emi ile olan sözleşmeleri yüzünden megadeth adıyla çıkmak zorunda kaldı. chris poland bu albüme katkı sağlamak için mustaine tarafından çağırıldı. bu albüm bana kalırsa oldukça underrated bir albüm. hatta gizli cevher diyebiliriz. gayet kalitelidir, hoştur.

19. united abominations

bana kalırsa bu albüm ortalama bir metal albümünden farksız. tam oturmamış bir kadroyla daha iyisi çıkamazdı. bu dönemde gruba glen drover ve shawn drover kardeşler sırasıyla gitarist ve davulcu olarak, james lomenzo basçı olarak dahil oldu. washington is next! iyi ama. ek olarak a tout le monde'un farklı bir versiyonu albümde yer alıyor. ama tırt bir versiyonu.

20. endgame

glen drover'ın ailesine vakit ayırmak istemesi sonucu ayrılmasıyla gruba shawn drover'ın tavsiyesiyle chris broderick dahil olur. artık oturmaya yaklaşmış bir kadroyla ise endgame gibi kaliteli bir iş ortaya çıkmıştır. head crusher gibi son derece başarılı işlere sahiptir bu albüm. severim, sayarım.

21. junior'ın dönüşü

2010 yılında james lomenzo gruptan ayrılmayı düşünür. shawn drover bu durumu junior'a iletir ve dave ile konuşmasını tavsiye eder. tam olarak ne konuştuklarını bilemeyiz ama sonuç olarak junior megadeth'e geri döner. hem de rust in peace'in 20. yıl dönümünde. bunun için tüm albüm baştan sona çalınır. daha sonra ise sonisphere 2010 sayesinde big four aynı sahneyi paylaşır.

22. th1rt3en

youthanasia 2 kafasına giren bu albüm sudden death ve public enemy no. 1 gibi şaheserler olsa da genel olarak ortalama bir albümdür. youthanasia'dan demo seviyesinde kalan new world order ve millenium of the blind bu albümde tekrardan kaydedilmiştir. onun dışında dediğim gibi ortalama bir albümdür.

23. super collider

deneysel olmaya çalışıp batırmış albüm. risk gibi kötü değil ama megadeth de değil değildir. direkt kötüdür. dance in the rain ve kingmaker hariç iyi diyebileceğim parçası yok gibidir. kötü bir denemedir bu albüm.

24. broderick ve drover'ın ayrılışı

25 kasım 2014 tarihinde chris broderick ve shawn drover gruptan ayrıldıklarını ve kendi grupları act of defiance'ı kurduklarını açıklamışlardır. albüm hazırlıklarında olan megadeth ise bu iki üyenin yerini doldurmak için arayışa girişmiştir. gitar için kiko loureiro ve davul için lamb of god'ın efsane davulcusu chris adler albüm için megadeth'e katılmıştır. zamanla kiko kalıcı üye olurken adler lamb of god'a dönecektir. ek olarak nick menza 21 mayıs 2016 tarihinde ohm grubuyla sahne alırken kalp krizi geçirip ölmüştür.

25. dystopia

megadeth'in tekrardan saygınlığını kazanmasını sağlayan albümdür bu. bu albüm megadeth'in uzun yıllar sonra tekrardan thrash yapmaya başladığı albümdür. the threat is real gibi mükemmel bir açılışı, post american world, dystopia, poisonous shadows, conquer or die gibi başyapıt veya çok iyi statüsünde parçalara sahiptir. ek olarak sound'unu çok severim bu albümün. üyeler bu sefer oldukça iyi bir uyum yakalamış. kaliteli, hoş bir albüm.

26. mustaine'in kanseri ve junior'ın tekrar kovulması

chris adler gruptan ayrılmadan önce mustaine'e soilwork davulcusu ve arkadaşı dirk verbeuren'i önerir. mustaine verbeuren'e teklif götürür ve verbeuren teklifi kabul eder. 17 haziran 2019 tarihinde mustaine gırtlak kanserine yakalandığını ve ilerideki konserlerin tamamı iptal edildiğini açıklar. kısa bir süre sonra dave kanseri atlattığını açıklamıştır. mayıs 2021'de ise david ellefson'ın reşit olmadığı iddia edilen biriyle olan cinsel mesajlaşmaları ortaya çıkmıştır, hatta ellefson'ın uygunsuz görüntüleri de ortaya çıkmıştır. her ne kadar hem junior hem de kız aralarındaki ilişkinin rızaya dayalı olduğunu ve kızın reşit olduğunu dile getirseler de 24 mayıs 2021'de grup junior'ın gruptan çıkarıldığını ve yeni albümdeki tüm kayıtlarının baştan alınacağını açıklar. yeni albümde bas kayıtları için testament basçısı steve digiorgio gruba albümde destek olacakken 2022 turnesinde gruba james lomenzo eşlik edecektir. daha sonradan lomenzo kalıcı üye olmuştur.

27. the sick the dying and the dead

çıkışının üstünden daha bir sene geçmemiş olan güzide megadeth albümü. çıkışını takip ettiğim ilk megadeth albümü. bence çok da kaliteli olan megadeth albümü. dystopia'nın üstüne fazlaca koyup gayet kaliteli bir albüm çıkarmışlar. albüm dogs of chernobyl, life in hell, killing time, we'll be back gibi başyapıtlar içeriyor. üyeler yine oldukça iyi bir uyum yakalamış. özetle daha önce de söylemiştim şimdi de söylüyorum; bence bu albüm 2000 sonrası çıkmış en iyi megadeth albümü.

28. günümüz

megadeth şu anda tam gaz yoluna devam ediyor. en son nippon budokan arena'da marty friedman ile 23 yıl sonra ilk kez sahne aldılar, uyumları her zamanki gibi muazzamdı. mustaine'in sahne performansı her ne kadar zayıf kalsa da daha 10 yıl dayanırlar gibi duruyor.