Into the Wild Filminin Finaline Kızgın Olanları Sakinleştirecek Bir Alt Metin Okuması

2007 tarihli filmin esas oğlanı Chris McCandless'a kızgın olabilir, kendini neden o durumlara düşürdüğüne anlam veremeyebilirsiniz ama bu yazıyı okuduktan sonra fikriniz yumuşayabilir.
Into the Wild Filminin Finaline Kızgın Olanları Sakinleştirecek Bir Alt Metin Okuması

kitabını bilmiyorum, ancak filmdeki hikayeyi, kahramanı ve filmin sonunu birçok kişinin yanlış anlamış olduğunu ve bu yüzden baş karaktere bu kadar kızgın olduklarını düşünüyorum, ama aslında filmde kahraman sonda tolstoy okurken bir aydınlanma yaşıyor ve film de bu konuda mesajını sonda çok net veriyor, şöyle ki:

Uyarı: Spoiler içerir.

filmde kahramanımız hikayenin sonunda alaska'da minübüsünde tolstoy'un "mutluluk üzerine" kitabını okurken bu yolculukta karşısına çıkan insanları da düşünerek bir aydınlanma yaşıyor, ve defterine kalınca "mutluluk ancak paylaşılırsa vardır" yazıyor kalın kalın.


bu aydınlanma sonucunda her şeyini toplayıp yaşadığı doğadan topluma ve sevdiklerine geri dönmek istiyor. ancak bu sefer de doğa, yani nehir gitmesine izin vermiyor. daha sonra da zehirlenip, açlıktan ölüyor.


yani film ve filmin kahramanı "tası tarağı toplamak ve doğaya kaçmak bir çözüm değil, mutluluk getirmiyor, mutluluk ancak başkası ile paylaşılırsa var" diyor. karakter de bu yaşadığı yolculuk ve deneyim ile bunu keşfetmiş oluyor, ve mutluluğun oralarda bir yerde uzakta doğada olmadığını, aslında en başından beri toplumda bunu hak eden insanlarla paylaşımda olduğunu anlıyor. aslında yaptığı yolculuk işe yarıyor, aydınlanıyor, geri dönmek istiyor, ancak başaramıyor. film de sonunda bu mesajla bitiyor.