iPhone 12 Ailesinin En Büyük Müşterisi Kim Olacak?

Apple, dün akşam gerçekleştirdiği etkinlikte iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max'i tanıttı. Peki bu yeni ailenin en büyük alıcısı hangi iPhone sahipleri olacak?
iPhone 12 Ailesinin En Büyük Müşterisi Kim Olacak?

iphone 12, apple'ın çok bir şey yapmadan deli gibi satacağı bir telefon ancak bu, apple müşterilerinin hemen iphone 11'leri eskidi diye 12 almasından kaynaklanmayacak. yarın ekşi sözlük bu tarz yazılarla dolar muhtemelen ama apple veya herhangi başka bir markanın sürekli en son flagship (amiral gemisi) modelini takip eden müşteri kitlesi genelin küçük bir yüzdesini oluşturuyor. çok sık dalga geçilen bir konu olsa da iphone kullanıcılarının dahi ortalama kullanım süresi 3 senenin üzerinde.


yeni bir telefonun başarısını değerlendirirken yaptığımız en büyük hatalardan biri ürünü bir önceki versiyonuyla karşılaştırmamız. inovasyon anlamında değerlendirirken elbette bir öncekiyle karşılaştıracaksınız fakat pazarlama anlamında olay farklı. 2019'da çıkan iphone 11 kullanıcıları bu telefonun en büyük müşterisi değil, hatta 2018 yılında çıkan iphone xr ve iphone xs kullanıcıları bile değil. 


bu telefonun en büyük müşterileri 2016 yılında çıkan iphone 7 ve 2017 yılında çıkan iphone 8 ve iphone x kullanıcıları olacak (ve özellikle gelir seviyesi daha düşük ülkelerde daha öncesinden kalan 6 ve 6s kullanıcıları). bu 3 model satış adedi olarak apple'ın gelmiş geçmiş en başarılı modelleri. 


iphone 7 şu anda aktif olarak en fazla kullanılan iphone modeli ve kullanım ömrünün sonuna geliyor. benzer şekilde 6(s) ve 8 de ülkesine göre 2. ve 3. sıradalar. telefonunu 4 sene önce almış bir iphone 7 kullanıcısı için iphone 12 ile kendi telefonu arasındaki fark o kadar büyük olacak ki 11 ile 12 arasındaki farkın küçük mü büyük mü olduğunun herhangi bir önemi olmayacak, iphone'da kalmaya kararlıysa iphone 12'sini alıp mutlu mesut hayatına devam edecek.