İptal Olan Uçuşlardan Nasıl Tazminat Alınır?

Uçuşunuz iptal edilirse tazminat bedeli alabilir misiniz? Alabilirseniz nasıl? Bunun cevabını arıyoruz.
İptal Olan Uçuşlardan Nasıl Tazminat Alınır?
iStock

uçuş iptal olunca tazminat almak, ülkemizde çoğu kişinin farkında olmadığı ama hakkınızın olduğu bir durumdur. 3 yıl önceye kadar iptal olmuş uçuşunuz için 600 euroya kadar tazminat hakkınız var. geçenlerde bununla ilgili bir entry girdim ve farkettim ki çoğu insan cidden bilmiyor ve mesajlar yazıyor. ben de insanlar hakkını alabilsin diye bu entry'i hazırlamak istedim.

öncelikle tazminata uygun musunuz, şunlardan emin olun

1. uçuşa 1 hafta kala iptal olduysa,
2. planlanan hareket saatinden en fazla iki saat önce kalkışlarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla dört saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece,
3. aşırı hava muhalefeti yoksa.

peki tazminat miktarı ne kadar?

yurtiçi uçuşlarda 100 euro ve uçağın iptal olmasından dolayı eğer gece konaklaması gerekiyorsa thy anlaşmalı otellerinde sizi konaklatmak ve yemek vermek zorunda.

bu arada harcadığınız her faturayı yemek/içecek havalimanında saklayın ve onları da gönderin.

yurtdışı uçuşlarda mesafeye bağlı olarak 200 ila 600 euro arasında değişiyor.

peki nasıl alırım tazminatı?

öncelikle uçuşunuzu sağlayacak olan firmaya mail atıyorsunuz ve hemen ardından sivil havacılık genel müdürlüğü yolcu formu doldurarak başvurunuzu sağlıyorsunuz ortalama 10-12 günde şirket size ödemeyle ilgili dönüş yapmış oluyor.

diğer bir seçeneğiniz ise şu: internette flight compensation diye arattığınızda sizin için bu formları doldurup takip eden firmalar oluyor. genelde başvuru ücretsiz oluyor ama %20 gibi komisyonlar alıyorlar. ben tavsiye etmiyorum çünkü çok kolay bir işlem yukardaki işlem ama size kalmış tabii ki.