Işığın Bile Kendisinden Kaçamadığı Kara Deliğin İçine Düşersek Ne Olur?

Kara deliklerin içine düşersek ne olacağı kesin değil ancak elimizdeki bilgilerle bazı iyi tahminlerimiz de yok değil.
Işığın Bile Kendisinden Kaçamadığı Kara Deliğin İçine Düşersek Ne Olur?

kara deliği basit bir tanımla açıklayacak olursak

dünyada bedenimiz üzerinde oluşan çekim kuvvetini herkes bilir işte bu çekim kuvveti sayesinde kaç kg olduğumuzu biliriz ya da isaac newton'nun kafasına düşen elmalar gibi tersine etki yaratamayan tüm cisimleri kendine çeker ve kendisiyle buluşturur (şimdi siz uçaklar nasıl uçuyor diyeceksiniz, efendim dünya aynı şekilde onlara da bir çekim oluşturur fakat uçak çekim kuvvetinden fazla itme kuvveti oluşturduğundan dünya sanki uçağı çekmiyormuş gibi görünür).

yukarıdaki hap bilgiyi anladıktan sonra kara deliğe döndüğümüzde; bu uzay zaman bölgesinin ya da gök cisimlerinin çekim kuvveti o kadar güçlüdür ki ışık ve diğer elektromanyetik dalgalar da dahil olmak üzere hiçbir şey ondan kaçmaya yetecek enerjiye sahip değildir.

peki bu kadar yoğun bir çekime ve kütleye sahip bir kara deliğe düşsek ne olur? bunu elimizdeki bilgilerle sırasıyla bir inceleyelim...

Video


1. giriş bölgesi (accretion disk)

kara deliğin çevresinde, hızla dönen ve üzerinde gaz, toz ve diğer maddelerin biriktiği bir akreasyon diski bulunur. bu disk, büyük kütle çekimi nedeniyle oldukça yüksek sıcaklıklara sahiptir ve muhtemel çok güçlü elektromanyetik radyasyon yaydığından. insan bir kara deliğe yaklaştıkça, bu diskten geçerken yoğun radyasyon ve sıcaklığa maruz kalır.

2. geçiş bölgesi (transition region)

kara deliğe yaklaşan bir insan, geçiş bölgesi olarak adlandırılan bir alandan geçer. bu bölge, kara deliğin olay ufkunun hemen dışında yer alır ve zamanın ve uzayın tuhaf şekilde büküldüğü bir alandır. içine giren her şeyde aynı bu olay gibi bükülür ve kara deliğin çekim gücüne yenik düşerek içeri çekilir.

3. spagettileşme (spaghettification)

bu geçiş bölgesinden geçerek, kara deliğe yaklaşan bir nesne ya da bir insan kara deliğin güçlü gelgit etkisiyle uzunlamasına yani bir ip gibi şekil değiştirir. bu fenomen sicimleşme ya da spagettileşme olarak adlandırılır ve bir insanın vücudunun gerilmesiyle, adeta spagettiye benzer bir uzun şekle bürünmesine neden olur.

4. olay ufku (event horizon)

kara deliklerin etrafında bir olay ufku bulunur. aslında burası bir sınır gibidir. kara deliğe düşen herhangi bir şeyin geri dönüşünü imkansız hale getirir. yani, bir insan kara deliğin olay ufku içine düştüğünde, artık çok geçtir diyebiliriz ve dış dünyayla iletişim kuramaz ve kurtulması imkansız hale gelir.

5. sonsuz çekim (infinite gravity)

kara deliğin içine giren her şey, sonsuz yoğunluktaki küçük bir noktada toplanır. bu noktaya ulaşan her şeyin kütle çekimi sonsuz olacağı için, madde artık evrensel fizik yasalarına tabi değildir ve bu noktada bilinen fiziksel gerçeklikler çöker.

genel olarak, bir insanın bir kara deliğe düşmesi durumunda, bu süreç oldukça trajik ve yıkıcı olur. kara deliğin çekim gücü, insan vücudunu ve hatta atomlarını bile parçalayacak kadar büyüktür. bu nedenle, bir kara deliğe düşmek, bilinen evrensel fizik yasalarına göre ölümcül bir durumdur ve hiçbir şekilde kurtulma ihtimali yoktur. tabiri caizse ışık hızında bokunuz çıkar.

kaynak