İspanya ile Fas'ı Birbirinden Ayıran Dünyanın En Kısa Sınırı

Dünyadaki en kısa sınır, İspanya ile Fas'ı ayıran küçük kumlu bir toprak parçası.
İspanya ile Fas'ı Birbirinden Ayıran Dünyanın En Kısa Sınırı

dünyada iki ülke arasındaki sınırları belirleyen binlerce kilometrelik sıra dağlar veya nehirler ya da cetvelle çizilmiş çizgiler ülkeleri birbirinden ayırır. doğal sınırlar belki uzaydan bile belli eder kendini. binlerce km. en kısa sınır km bile değil, 80 metre. fotoğrafta bile görünür. ispanya ile fas arasında.

dünyadaki en kısa sınır, ispanya ile fas'ı ayıran küçük kumlu toprak parçasıdır. penon de velez. bu sınır dünyanın en kısa sınırı olduğu gibi aynı zamanda nispeten yenidir. penon de velez önceden bir adaydı, dört tarafı sularla çevrili. ve bu ada 17. yüzyıldan bu yana sıkı bir şekilde ispanyol kontrolü altında.


peñón de vélez de la gomera yüzyıllar (hatta belki binlerce yıl) boyunca bir ada iken, artık bir ada değil. 1930'da bölgeyi şekillendiren doğa olayı (fırtına, yağmur vs. belki deprem) iki ülke arasında yepyeni bir sınır oluşturur. adayı ana karadan ayıran küçük kanala tonlarca kum, alüvyon ve çamur sürüklenir ve böylece ada fas toprakları ile birleşir. adaydı yarımada olur. doğa kelimenin tam anlamıyla, daha önce olmayan bir kara sınırı yaratır ve bu çok sık yaşanan bir durum değildir. sabah bir uyanıyorsun ülkenin sınırları değişmiş.

adada (yarımadada) küçük bir ispanyol askeri birliği konuşludur. bazen faslılar sınırı aşarak (!) askeri birliğin önünde foto çekilip piknik yapıp "bu ada bizim gidin buradan" diye tatlı eylemler de yapar. bir keresinde 4 faslı ispanyolları hazırlıksız yakalamış, ispanyollar pijamayla falan kovalamış faslıları.

elmundo.es