Issız Bir Adaya Düşersek Nasıl Hayatta Kalabiliriz?

Olur da bir gün ıssız bir adada mahsur kalırsanız ya da pikniğe gittikten sonra arkadaşlarınız sizi ormanda unutursa ne yaparsınız? Ölümü bekleyemezsiniz tabii ki.
Issız Bir Adaya Düşersek Nasıl Hayatta Kalabiliriz?
iStock.com

hayatta kalmak için önemli olan üç şeyi sağlamamız gerek. nedir bunlar; su, yiyecek ve barınak. öncelikle suyumuzu bulmalıyız.

kaybolduğumuz yerde akarsu veya dere varsa yüksek olan yerden alçak olan yere akacağı için eğimin tersi yöne doğru ilerlemek su bulma şansımızı arttrır. suyu bulduk ve temiz olduğundan eminiz, rahatlıkla içebiliriz. peki temiz olduğundan nasıl emin olacağız?

* suyumuz akarsu ise temiz olmama ihtimali çok düşüktür. durgun su ise birkaç basit bilgiyle temiz olup olmadığı hakkında bilgi edinebiliriz. 

* suyun rengi çok önemli, bulanıksa temkinli yaklaşmalıyız.

* suda yosun varsa yine uzak durmalıyız.

* tabi ki bataklık sukarıda kirli sulardır.

iStock.com

suyumuzu değerlendirdik temiz çıktı, iç. temiz değil mi içme, bekle. suyumuzu yine çok zor olmayan bir şekilde arıtabiliriz.

öncelikle basit bir filtre yapmamız gerekiyor. delik olan bir kaba toprak ve üstüne suyu süzmesini sağlayacak ufak çalı çırpı gibi herhangi bir şey koyup, bu kabı huni olarak kullanarak başka kaba suyu toplayabiliriz ve ek olarak suyu kaynatıp dinlendirdikten sonra içebiliriz. bu videoda kolay ve güzel şekilde anlatıyor.

Su arıtma

fakat aradık taradık ne temiz ne de kirli su bulabildik işte o zaman ne yapacağız? iki tane yöntemimiz var.

ilki, birkaç büyük taşı kazdığımız bi çukura koyup üstünü kapatarak oluşan çiği toplamak. yöntem tam olarak şöyle

ikincisi, bir ağacın yakınında ve nemli olan toprağı kazıp topluyoruz daha sonra bu toprağı bez veya herhangi bir kumaşa doldurduktan sonra bezin uçlarını bulduğumuz bir küçük ağaç parçasına bağlayarak çevirip iyice sıkıyoruz ve içinde olan suyu emerek su ihtiyacığımızı az da olsa karşıllıyoruz.

tabi bu iki yöntem ekstrem durumlarda yapılabilecek yöntemler.

suyumuzu bulduk sıra geldi yemeğe. tabi bu önem sıralaması ortama göre değişir.

yemek bulmak su bulmaya göre biraz daha meşakkatli. bulacağımız meyvelerin midemizi bozma ihtimali ve bizi zehirleme ihtimali var. avlanmak ise çok daha zor bir iş. bu konunun uzmanı olan bear grylls reise danışmak en mantıklısı olur. bu videoda tuzak yapımını 


ve
bu videoda da bear reisin yediği birkaç şeyi görebilirsiniz.


ve son iş olan barınak kısmına geldik.

barınak için yer seçerken birkaç önemli kriter var. bunlardan ilki su kaynağı varsa çok yakın olmamasıdır ulaşılabilecek kadar yakın olması yeterli olur çünkü kaybolduğumuz yerde vahşi hayvanlar varsa hemen suyun dibinde olan bir barınak hayvanlarla karşılaşma ihtilalini arttırır. bir diğer sebebi ise aşırı yağışta meydana gelen sel bize çok büyük zarar verebilir. barınağımızı sel, toprak kayması gibi etkenlerden korumak için düz bir yere inşaa etmemiz en iyi seçim olur. eğer kısa sürede kurtulacağımızı düşünüyor isek yapması hızlı ve kolay bir barınak yapmamız daha mantıklı. sıcak bir yerde isek birkaç kurumuş ağaç parçasını bu videoda olduğu gibi yaparak sıcaktan korunabiliriz. toprağı 15-20 cm kazıp yatacağımız yeri çukur haline getirirek ise vücudumuzu daha serin tutabiliriz. soğuk olan bir yerde ise bahsettiğimiz barınak gibi aynı mantıkla inşaa edip, rüzgar geçirgenliğini daha aza indirmek için yaprak, toprak veya kapatabileceğimiz herhangi bir şey ile dalları kapatarak rüzgardan korunmamızı sağlayan ve vücut ısımızın düşmesini engelleyen basit bir barınak yapabiliriz.

eğer başta da dediğim gibi ıssız bir adaya düştük ve kurtulma şansımız pek yok ise işte o zaman daha modern barınak yapmamız gerekiyor demektir. 

ilk olarak şu videoda alet edevatsız bir baraka yapmanın yanında balta yapmayı da öğreniyoruz.


barınağımızı oluşturduk suyumuzu bulmayı öğrendik ve çağ atlamak için tek eksiğimiz olan ateşi bulmamız gerekiyor.

bu video da alet edevatsız ateş yakmanın yanı sıra kap kacak yapmayı ve bacasından duman tüten bir barınak yapmayı öğreniyoruz. 


artık her şeyimiz tamam ve biraz konfor istiyoruz işte bu videoda benim yaşadığım evde dahi olmayan alttan ısıtma teknolojisine sahip bir barınak yapmayı öğreniyoruz. 


sizi bu da mı kesmedi yeni alet edevat yapmak mı istiyorsunuz? 

işte bu youtube kanalındaki tüm videoları izleyerek yontma, cilalı ve bütün taş devirlerini tek tek aşarak günümüz teknolojisine yavaş yavaş geliyoruz.


peki her şeyi öğrendik ıssız bir adaya düşmez veya kaybolmaz isek ne yapacağız? en kötü kamp yaparız. hadi hayırlı tıraşlar.