İstanbul'a Adım Attığı Günden Sonuna Kadar Ramiz Karaeski'nin Hikayesi

2009-2011 yılları arasında yayınlanan ve Türk dizi tarihinin efsane dizilerinden biri olarak tarihe geçen Ezel'in unutulmaz karakteri Ramiz Karaeski'nin öyküsü.
İstanbul'a Adım Attığı Günden Sonuna Kadar Ramiz Karaeski'nin Hikayesi

ramiz karaeski, 1971 yılında istanbul'a geldi. kenan birkan ve selma hünel ile yolu daha ilk günden kesişmişti.

badireli bir süreçte; kendi bileği ve yüreği, kenan'ın da aklı ve iş bitiriciliği ile önce jilet ahmet'in mekanına sahip oldu, daha sonra da hayratlı lâkaplı sait duman'ın yanına sağ kolu olarak geçti.


ramiz'in engellenemez ilerleyişi hayratlı'nın canını sıkmaya başlamıştı. istanbul'a gelen kanlılarına onu satarak kurtulma planı, ramiz'in çatışmadan sağ çıkması ile amacına ulaşamamış ve kendisini gizliden harp ilân etmiş durumuna soktu. ramiz buna, selma ve kenan'ın desteği ile organize ettiği şeytanî planla kara celâl'i de ortadan kaldırarak karşılık verdi. bu karşı hamleden sonraki günlerde hayratlı'nın mekânında, gazetecilerin de olduğu bir gün olay çıkararak gizli harbi aleniye çevirmekle kalmamış; kendisinin ve selma'nın ünlü olmasını sağlamıştır.


olaylar gelişirken, ramiz ile tanışması öncesi ailesinden uzaklaşan kenan'ı, ailesine geri kazandırmak isteyen ağabeyi selim uğurlu ortaya çıkar. ramiz'in yok olmasın ile kenan'ın eve geri döneceğine inana selim, kenan'ın da haberi olmadığı bir oyun ile ramiz'i hayratlı'ya satar. bunu anlayan kenan, selim'in deşifre olmaması için hayratlı'yı öldürür. bu cinayet sonrası artık kenan'a eve dönüş yolu da kapanmış olur.

ramiz, kenan'ı yaklaşık 4 ay boyunca şehir dışında saklar. bu süre zarfında sıkılan selma'nın iyi vakit geçirmesi için onunla daha çok ilgilenir, bu ilgileniş aralarında yakınlaşmaya dönüşür. ne varki ramiz, iki yıl içinde geldiği bu noktadan, sahip olduklarından kenan'a karşı duyduğu arkadan iş çeviriyormuş hissiyatı sebebiyle vazgeçer ve kenan geri döndükten sonra mekânı kenan'a bırakarak gazinodan ayrılır.


arada gel gitler olur, kenan'ın selma'ya tam olarak açılamaması, selma'nın güç ve şöhret peşinde olup bu yolda gerek hayratlı'ya, gerek kenan ve ramiz'e yakın durmaktan imtina etmemesi, birbirlerini ağabey ve kardeş olarak gören bu iki insanın arasını açmıştır. ramiz, gazinoyu bıraktıktan sonra silah işine yönelir. kenan'dan uzakta kaldığı dönemde bu tür işler içn bilek gücünün yanında akıl gerektiğini anlar ve bunun gereğini yapar. selma, sahnelerden sonra beyazperde'de kendini göstermeye başlar. kenan, artık ramiz'i küçük görmektedir. onunla her fırsatta alay eder. yaşananlar sonrası zaten evli olan ramiz ailesine dönüp sade bir hayat yaşamak ister. çocukları olur. sürekli okur. kendini geliştirir. heyhat! selma'yı unutamaz. selma da ramiz'i unutamaz. aslında her türlü hırsına rağmen en başından beri ramiz'i sevmektedir.


aradan aylar geçer...

ramiz aşkına gem vuramaz, gizliden selma'yı takip eder. selma'nın, kenan ile birlikte yaşadığını görür. kenan evleneceklerini, selma'nın da hamile olduğunu söyler ramiz'e. oysa ortada mutlu bir yuva yoktur. kenan, selma'ya tecavüz ederek evlenmeye zorlamıştır. ramiz ilk başta durumu anlayamaz. selma'nın kenan ile evleneceği üzerine şüpheye kapılır. selma'yı konuşturur ve gerçeği öğrenir. selim'in engellemesine karşın düğünü basar. tedbirli olan kenan, adamlarını devreye sokarak çatışma çıkarır. ramiz çatışmadan yaralı olarak kurtulur ve daha önce yakaladığı selim'in canına karşılık kenan'dan selma'yı ister. kenan, aşkını tercih eder. ramiz, selim'i öldürür, aynı anda selma da kenan'ı yaralar...

kenan, saplantı hâline getirdiği selma'sını yine elinden kaçırmış olur.

düşüncesine göre bu iki isim kendisine ihanet etmiş ve üstelik ağabeyine kıymıştır.


kenan bundan sonra merhamet göstermeyecektir. türkiye'nin en güçlü adamına dönüşmesi bize şu an için karanlıktır; ancak böyle bir adam olurken ramiz'in elindeki gazino, kumarhane ve diğer mal varlığına el koyup onu hapse attırmış; selma'nın sesini duymayı, elini tutmayı kendisine haram kılmış ve çocuklarını katletmiştir. doğrudan ramiz'i öldürmek yerine sevdiklerini öldürmek, onu bir kere değil, her gün öldürmek içindir.

yıllar yıllar sonra selma, kızının düğün günü kenan'ın ekibince öldürülmüş, ramiz'in çok geçmeden kendini ölüme götürecek meydan okuyuşuna sebep olmuştur.

bunun üzerine yalnız kenan, yine yalnız kalmıştır; selma'sı ve ramiz ağabeyi'nin arkasından...