İsveç'te Bağlantınız Olmadan Bir İş Bulmanız Neden Zor?

Mavi yaka bir işiniz yoksa veya mühendis/sağlıkçı değilseniz alanınızda iş bulmanın network olmadan çok zor olduğu bir ülke İsveç.
İsveç'te Bağlantınız Olmadan Bir İş Bulmanız Neden Zor?

mavi yaka bir işiniz yoksa veya mühendis/sağlıkçı değilseniz alanınızda iş bulmanın network (bağlantı) olmadan çok zor olduğu bir ülke isveç. bunun bana göre iki sebebi var. birincisi, pazar olarak küçük olması ve dolayısıyla ticari aktivitenin batı avrupa ülkeleri gibi çok canlı olmaması. ikinci ve bana göre asıl sebep ise isveçlilerin çatışmadan kaçınan ve garantici yapıları. bu yüzden network burada şaşırtıcı derecede önemli. fakat bunu biraz kırabilmek adına bazı oluşumlar var ki ben de aşağıda bunlardan bahsedeceğim.

yrkesdörren

yrkesdörren, isveç'e yeni taşınmış ve network konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için çalışan gönüllü bir organizasyon. buraya kaydolduktan sonra sizi mümkün oldukça sektörünüzden birisiyle eşleştirmeye çalışıyor. fakat size iş bulma gibi bir vaadi yok. bu kişiyle yapacağınız görüşmede karşıdakinin güvenini kazandığınızda emin olun ellerinden geleni yaparlar. en azından kendi tecrübelerim bu yönde oldu. fakat onların ellerinden geleni yapması çok da bir şey değiştirmeyebilir eğer ki isveççe bilginiz yok veya zayıf ise.

nema problema

nema problema, ab tarafından fonlanan bir oluşum. başvuruları önceden toplayıp sizinle bir ön görüşme yapıyorlar. bu görüşmeden sonra birkaç evrak istiyorlar. bu evrak genelde oturumunuz ve çalışma izninizin olduğunu kanıtlamak için oluyor. tıpkı yrkesdörren gibi mümkün oldukça kendi alanınızdan birisiyle sizi eşleştiriyorlar. ben aslında kabul edildim fakat başka bir ülkeye geçiş yapacağım için katılmaktan vazgeçtim başka birisi bu hakkı elde edebilsin diye. denemekte fayda var. fakat bu ab tarafından fonlandığı için işe biraz daha ciddi yaklaşılıyor ve sizden de aynı şey bekleniyor.

mitt liv

mitt liv de tıpkı üstteki organizasyonlar gibi ülkeye yeni gelenlerin iş hayatına çabuk katılabilmeleri için çalışma yapıyor. dediğim gibi başka bir ülkeye geçiş yapacağım için çok incelemedim burayı fakat yeni gelenler için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.