İtalya'da Neden Hiç Starbucks Yer Almıyor?

Dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks, kurulduğu günden bu yana İtalya pazarına girmiyor. Sebebi için sözü yazarımıza bırakıyoruz.
İtalya'da Neden Hiç Starbucks Yer Almıyor?
iStock.com / Tanuki Photography

merak ettim ve araştırdım. düşünün pazarlamanın bu kadar geliştiği yıllarda neden starbucks yıllardır italya pazarına girmiyor? 

hikaye 1980'lerde ıtalya'ya keşfe giden starbucks ceo'su howard schultz ile başlıyor. kapitalist yayılmayla çoğu ülke pazarına giren starbucks italya için ağzının sularını akıtıyordur ama ceo'muz italya'da birşeye dikkat eder. italya'da espresso kültürü vardır. howard schultz gittiği bir espresso barda insanların birbiriyle çok samimi olduğunu ve çalışanlar insanlara isimleri ile seslendiğini farkeder. kahve hızlı yiyecekten öte insanların keyfini çıkardıkları yavaş yiyecektir. 

sonra içinden geçirir lan ben bu ortamı amerika'ya götüreyim kesin tutar. bu yıllarda asıl starbucks oluşur amerika'da. italyan kahve kültüründen doğmuş ama amerikan toplum kültürü etrafında kurulmuştur. şirket yöneticileri amerika'daki starbucks hızlı tüketim olduğu için italya'da başarısız olacağını düşünüyorlar. eee mcdonald's ve burgerking de hızlı tüketim ama tuttu italya'da. starbucks eğer akıllı bir pazarlama taktiği uygularsa belki de italya'daki kahve anlayışını değistirebilir ve sağlam para yapabilir argümanı oluşuyor.

iStock.com

buna karşılık olarak da yöneticiler şunu diyorlar: eğer italya pazarında başarılı olursak starbucks'ın uluslararası şirketlerinden sadece biri daha kar elde etmiş olacak. ama eğer başarısız olursa yatıracağımız paranın yanında çok büyük bir şey daha kaybedeceğiz. o da insanların aklındaki starbucks algısı zarar görecek. çünkü dünyanın her yerindeki starbucks müşterileri starbucksta bir kahveden daha çoğunu içiyorlar. kahveyle birlikte inanılmaz bir deneyim yaşıyorlar ve kendilerini eşsiz ve sofistike hissediyorlar. türkçesi hava atmak ve egosunu tatmin etmek için işte. insanlar gazetelerde starbucks'ın italya'da sıkıntı yaşadığını okursa bu sefer tüm dünyada starbucks algısı geri dönüşü olmayan bir yara alacak. 

iStock.com

kısacası starbucks yöneticileri böyle düşünüyor ve bence stratejik olarak doğru düşünüyorlar. unutmayın apple, starbucks, microsoft gibi şirketler için pazarlama en önemli operasyondur. hiç bir zaman bunu riske etmezler. eskiden para kazanmak için üretim yapmak gerekirdi. çok üreten, kaliteli üreten kazanırdı. ama günümüzde çok üreten veya kaliteli üreten kazanmıyor. malını iyi pazarlayan kazanıyor. apple'dan daha kaliteli elektronik üreten veya starbucks'tan daha kaliteli kahve yapan şirketler daha çok kazanamıyor.