İtalya'daki Birinden, Abartılı Koronavirüs Haberlerine Cevap Niteliğinde Bir Yazı

Koronavirüs (Covid-19) salgını sırasında, basında yer alan abartılı haberlerin yarattığı dezenformasyona karşı bir yazıyı aktarıyoruz.
İtalya'daki Birinden, Abartılı Koronavirüs Haberlerine Cevap Niteliğinde Bir Yazı
iStock

italya'da yaşayan birisi olarak yazıyorum. italya'da yaşanan olaylar çok acı olmakla beraber türk basınında çıkan haberler tamamen ajitasyon üzerine. yanlışları düzeltelim öncelikle sonrasında durumu elimden geldiğince anlatacağım.

1) evet sokağa çıkarken yanınıza bir belge olması gerekiyor. o belge budur.

autocertificazione denilen yani ekstra bir onay gerektirmeyen, kendiniz doldurup imzaladığınız bir belge. yani yok ekmek almaya çıktım karakola mail atıyorum gibi bir durum yok. çıktığınız an polis durduruyor gibi bir durum yok. olur da polis sokakta bulunma amacınızı sorarsa bunu gösterebilirsiniz veya yoksa da mantıklı bir açıklamanız var ise sorun çıkartmıyorlar. bu belgeyi de elinizle yazabilir, çıktı alabilir veya telefondan gösterebilirsiniz.

2) nakit para kullanılmıyor diye bir durum yok. nasıl bir abartı, nasıl bir söylenti anlamak bile mümkün değil, daha bugün gidip bankamatikten para çekip marketten nakit para ile alışveriş yaptım.

3) evet karantina var ancak asıl olay toplu olarak yapılan etkinlikleri engellemek. kimse tek başınıza sokakta evinizin yakınında yürüyorsunuz, hava alıyorsunuz diye sizi polise şikayet etmiyor veya polis gelip kolunuzdan tutup götürmüyor.

4) süpermarket, eczane, benzinlik dışında her yer kapalı denmekte... bu ayrı bir abartı. öncelikle restaurantlar eve servis yapabiliyor ve hala açıklar, bankalar açık bankamatiklere gayet nakit takviyesi yapılıyor, gazete bayileri açık halkın haber alma hakkını engellememek adına, posta servisi hala çalışıyor. bunların dışında özel sektörde eğer firmanız çalışıyorsa insanlar hala işlerine gidiyor (evden çalışma imkanı olanlar evden çalışıyor tabi). bu sebeple toplu taşıma hala çalışıyor.

4 Mart'ta çekilen bir fotoğraf.

şimdi yaşananlara gelelim

italya 1 haftadır tüm ülke olarak karantinada, bu karantinanın ülke çapına yayılmasının en büyük sebebi şu an hastalığın italya'da ki merkezi haline gelmiş olan lombardiya bölgesinin karantinaya alınacağı haberlerinin olay gerçekleşmeden yaklaşık 8 saat önce sızmasından ve halkın karantina altında kalmamak için bölgeden ayrılmasının sonucu olduğu söylenebilir. bu olaydan 1 gün sonra karantina ülke çapında uygulanmaya başlandı.

ikincisi italya yapabileceği en şeffaf şekilde sürekli halkı bilgilendirerek, her gün yerel saat ile 18:00 de basın toplantısı yaparak günlük durumu bildirerek insanları haberdar ediyor.
halk karantina uygulanmaya başlandıktan sonra istisnai insanlar dışınca tamamen kurallara uyuyor, herhangi bir zorlama baskı yok , korku panik durumu yok, dışarıda marketlerde 1 metre kuralına uyuyorlar, zorunlu olmadıkça çıkmamaya özen gösteriyorlar, devlet ceberrut bir devlet gibi çıkanı yakarım modunda değil, insanlara gerekli durumlarda tolerans gösteriliyor polis tarafından.


hastahanelerde durum evet kritik seviyeye ulaşmış durumda ölü sayıları artıyor , ancak beklenen bir durum olduğu önceden duyruldu, karantinanın etkisini ilk haftadan sonra görmeye başlayacağız denilmişti ve 2 hafta boyunca artması bekleniliyor. henüz pik yapmadığı hastalığın söylendi. şu an için ölü ve yeni vaka sayısı artmaya devam etse de dün ilk kez güzel bir haber geldi ve hastalığın yayılma hızında düşüş olduğu kaydedildi.umuyorum bir hafta sonra da hasta sayılarında ilerleme değil iyileşenler sayesinde düşüşler görmeye başlayacağız.

şimdilik italya'dan son durumlar bunlar. olay ne ciddiye alınmayacak kadar rahat, ne de özellikle türk basınında yazılan kadar kıyamet senaryosu. zor zamanlardan geçiyor ülke ama hala ayakta ve şu an için süreci iyi yönetiyorlar.

İtalya'da Koronavirüs Kaynaklı Ölümler Hangi Yaş Gruplarında, Kaç Kişide Görüldü?

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar