İtalyan Ressam Caravaggio'nun "Bacchus" Adlı Tablosundaki İlginç Realist Detay

Sözlük yazarı "kedu", dünyaca ünlü bir tablo olan "Bacchus"ta çözümlemesi oldukça zor olan ve uzun süren bir detayı paylaşmış.
İtalyan Ressam Caravaggio'nun "Bacchus" Adlı Tablosundaki İlginç Realist Detay
Michelangelo Merisi da Caravaggio


1922 yılında aslında restorasyon işleri ile uğraşan italyan bir abimiz caravaggio'nun bacchus adlı resminde, bacchus'ün solunda bulunun şarap sürahisinde bir cisim fark ediyor. orada bir şey olduğunda ısrarcı ama çok da umursayan olmuyor kendisini. neticede çıplak göz ile de çok ayrıştırılamıyor. ama bu iddia tamamen ortadan kalkmıyor.


2009 yılında bir grup araştırmacı ressam caravaggio'nun bu tablosunu incelemeye koyuluyor. tabloyu kızılötesi bir görüntüleme sürecinden geçirdikten sonra, sahiden de orada, sürahide bir şey olduğunu görüyorlar. bakıyorlar ki orada minik bir caravaggio var. ne yapmış ne etmiş, gizli gizli otoportresini yerleştirmiş oralara.


not: nerede ben anlamadım diyen oldu. orada caravaggio'nun kafası var, aşağıya doğru inen siyahlık da bedeni. aslında çok güzel çözünürlükte bulamadım ama, bir elinde palet bir elinde de fırça mevcutmuş. böyle anlatınca da kahve falına döndü tablo.