İstediğiniz Anahtar Kelimelerle İstediğiniz Gibi Resimler Üreten Yapay Zeka: Midjourney

Yazdığınız metindeki anahtar kelimeleri istediğiniz sanat tarzında yorumlayarak illüstrasyonlar üreten yapay zeka programı Midjourney, görenlerde teknolojinin geldiği noktaya dair değişik hissiyatlar uyandırıyor.
İstediğiniz Anahtar Kelimelerle İstediğiniz Gibi Resimler Üreten Yapay Zeka: Midjourney

Nedir bu Midjourney?

komut olarak kelime listesi ya da tam cümleler alıp, karşılığında resim üreten ai (yapay zeka) botu. atıyorum "gece sokak lambaları altında denize doğru yürüyen bir adam" derseniz size buna uygun bir resim üretiyor. buna istediğiniz stil, ışıklandırma ve resim yöntemi gibi modifikasyonlar da ekleyebiliyorsunuz. mesela "salvador dali stilinde" gibi, ya da "hiperrealizm" gibi. ingilizce olarak tabii...

şu an discord üzerinden işleyen bir bot olarak hizmet veriyor. betasına dahil olduğum için birkaç komut deneme fırsatı buldum ve gerçekten beklediğimden çok daha etkileyici sonuçlarla karşılaştım. akabinde ücretli üyeliğe geçtim.

verdiğim komutlar ve aldığım en çarpıcı çıktıları

peaceful. endearing. positive. vibrant. psychedelic.


brick palace in the sky. clear night sky. vibrantly lit. oil paint feel. hyperreal octane render.


leonardo da vinci style blueprint of döner kebab


yani özellikle sonuncuda o kadar zorladım ki saçmalasın diye, yine de gayet harika bir çıktı verdi. gerçekten etkileyici bir ai ve hayal gücünüzün tek sınır olduğu bir sanat tecrübesi sunuyor.

midjourney'e yeni başlayanlara yol göstermek adına sağ olsun biri bir araç geliştirmiş

bu şekilde görünen ve google dökümanlar üzerinden erişilebilinen bu araç ile aklınızdakini çizdirirken fotoğrafın sahip olmasını istediğiniz özelliklerini bir bütün halinde çıktı olarak size verebiliyor.


çizdireceğiniz bu fotoğrafın boyutlarını/görüntü oranlarını, kalitesini, üreteceği fotoğrafların anahtar kelimelerle bağlantı miktarını, içermesini ve içermemesini istediğiniz şeyleri, benzetmek istediğiniz sanat akımını ve sanatçıyı, hangi lensle çekilmiş gibi görünmesini istiyorsanız, verdiği yüzlerce örnek arasından seçebiliyorsunuz. üstelik seçtiğiniz bu parametrelerin hepsini kendi google dökümanınızda kaydetmenize de izin veriyor.

eğer midjourney'e yeni başlamış ve keşfetmekten haz alıyorsanız bakmanızda fayda var.

örnek olsun diye sadece rastgele bir şekil de seçeneklere basarak oluşturduğum
a gırl ::10 magazine of in the style of the video dune:: hyper realistic:: brutalism, photorealistic:: deep dream, classical realism, futurism:: first person view, ultra-wide angle lens:: cinematic lighting:: cool color, dark-indigo:: --no defocus --ar 16:9 promt'una çıkarttığı fotoğraflar bu şekilde:

Midjourney'i Discord üzerinden kullanmak isterseniz

ücretsiz olarak kullanmak isteyenler için tek seferde yirmi beş deneme hakkı verilmiş. sınırsız kullanmak için aylık yirmi ve elli dolarlık iki abonelik paketi var.

yirmi doların aslında gerçekten çok uygun olduğunu ve yine yirmi doların maalesef çok da uygun olmadığını isterseniz konuşabiliriz. neyseki bunun yerine discord'da tarayıcıdan sahipsiz hesap oluşturulabildiğini ve bu sayede birden çok tek seferde yirmi beş deneme elde edebildiğimizi de konuşabiliriz. bir gizli sekme açarak başlayalım. öncelikle yazdıklarım telefonda oluyor mu bilmiyorum, yalnızca bilgisayar tarayıcısında denedim.

1. açtığınız gizli sekmeden midjourney sitesine ulaşın ve soldaki join the beta kısmına tıklayın.

2. tarayıcınızda discord invite adresi açılacak ve kullanıcı adı yazacağınız bir alan gelecek, buraya ne yazdığınızın bir önemi yok. devam et'e tıklayın ve ben bir insanım testini çözün.

3. sahipsiz bir discord hesabı oluşturdunuz. şimdi sizden, önce doğum tarihi sonra e-posta girmenizi isteyecek. doğum tarihini girdikten sonra e-posta adresi girmenize gerek yok, pop-up dışındaki herhangi bir yere ya da çarpıya tıklayın. artık midjourney sunucusundasınız.

4. tüm bunlardan sonra kanal listesindeki herhangi bir newbies kanalına girip /imagine komutu ile botu kullanmaya başlayabilirsiniz. kaç hakkınız kaldığını /info yazarak öğrenebilirsiniz. variation ve upscale yapmak da haklarınızdan götürecektir aklınızda bulunsun.

haklarınız bittikten sonra ise sol alttan ayarları açıp hesabı sil'e tıklayın ve sekmeyi kapatın. bu sıralamayı tekrar ederek yirmi beşten çok daha fazla kez botu kullanabilirsiniz.

not: belli bir süre bu işlemi tekrarlayınca ikinci adımdaki captcha testinin ardından doğum tarihi sormadan doğrulama gerekli ekranı geliyor. bu ekrandan kurtulmak için vpn kullanmak bir çözüm olacaktır. ayrıca yaptırdığınız ve beğendiğiniz resimleri kaydetmeyi unutmayın, bir sonraki girişinizde aynı newbies kanalını bulamamanız yüksek ihtimal.

Birkaç örnek resim daha paylaşarak bitirelim

midjourney oldukça iyi bir ai tabanlı görsel oluşturma uygulaması. discord hesabınızla deneme sürümünü başlatıp 25 görsel oluşturabiliyorsunuz. tasvirinizi (ister cümle kurarak, ister anahtar kelimelerle) yazdıktan sonra size sunulan dört versiyon arasında en beğendiğinizi versiyonlayıp ayrı bir dört versiyon daha oluşturabiliyorsunuz. en son içlerinden birinde karar kılıp upscale ediyorsunuz ve zihninizdeki görsele birebir olmasa da epey benzeyen nihai resminize kavuşuyorsunuz.

yalnız adult content üretilmemesi için yasaklı kelimelerin bokunu çıkarmışlar. topless, naked vs. yasaklı olduğu için plajda yürüyen üstü çıplak dedeye bile izin vermedi.

birkaç prompt'um ve çıkan sonuçlar:

/imagine prompt: old man in shorts walking on the beach under the sunset with a stick in his hand and a dog beside him.


/imagine prompt: people falling from the sky into a lake at night in caravaggio style.


/imagine prompt: submarine floating in dark waters during a yellow meteor shower.


/imagine prompt: people looking at the giant black hole in the sky in gustav klimt style.

the portrait of atatürk in the style of egon schiele.