İtalyanlar 17 Sayısını Neden Uğursuz Kabul Eder?

İtalyan kültüründe 13 değil, 17 sayısı şanssız olarak kabul edilir.
İtalyanlar 17 Sayısını Neden Uğursuz Kabul Eder?

13. cuma, talihsiz olayların gerçekleşme olasılıkların olduğu bir gün olarak bilinir. italyanlar için bu geçerli değildir. aslında 13 sayısı italya'da iyi şans olarak kabul edilir. çünkü italyan kültüründe 13 değil, 17 sayısı şanssız olarak kabul edilir ve ayın 17'si cuma gününe denk geldiğinde bazı italyanlar buna "un giorno nero" yani kara gün der.

bazıları bu inancın antik roma'da başladığına inanmaktadır çünkü 17 sayısı roma rakamı xvii olarak görüldüğünde ve daha sonra anagramatik olarak vixi olarak değiştirildiğinde, italyanlara latince "yaşadım" anlamına gelen (hayatım sona erdi) ifadeyi hatırlatmaktadır.

eski ahit'te, büyük tufanın ikinci ayın 17'sinde gerçekleştiği söylenir. ayrıca, isa'nın öldüğü gün "venerdì santo" (kutsal cuma) olduğu için cuma günü uğursuz sayılmaktadır.

en şanssız gün kasım ayının 17. cuma günüdür, çünkü 2 kasım italya'da ölenleri anma günüdür. bu bayrama "tüm ruhlar günü" denir ve 1 kasım'daki azizler günü'nün hemen ardından gelir. ayın 17'si cuma günü kasım ayına denk geldiğinde "ölenlerin ayı" olarak adlandırılır.

italya'da pek çok kişi, ayın 17'sine denk gelen cuma günü evden çıkmamak için işten izin alır. o gün önemli toplantılar yapılmaz, evlenilmez ya da büyük kararlar alınmaz. bazıları ise 17 cuma günü yanlarında "i portafortuna" adı verilen ve tavşan ayağına benzeyen şans tılsımları taşır. italyanlar ayrıca ceplerinde veya çantalarında küçük, kırmızı bir boynuz kolye, at nalı gibi tılsımlar taşır veya bunları stratejik olarak evlerine yerleştirirler. bu şans tılsımlarının hepsi napoliten geleneğinden türemiştir.

"né di venere, né di marte ci si sposa, né si parte, né si da principio all'arte!" gibi bir atasözü duyabilirsiniz -ne cuma günü ne de salı günü evlenilmez, ayrılınmaz ya da bir işe başlanmaz!

bu batıl inanç iş dünyasını bile etkiliyor: italyan havayolu şirketi alitalia'nın 17 numaralı koltuğu yoktur, tıpkı amerika'daki birçok otelde 13. katın bulunmaması gibi. renault "r17" modelini italya'da "r177" olarak sattı ve italya'nın cesana kentindeki cesana pariol kızak, luge ve skeleton pistinde 17 numaralı dönüş "senza nome" (isimsiz) olarak etiketlendi.

kaynak