İtalyanlar Sabah 11'den Sonra Neden Cappuccino İçmez?

İtalya dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri kesinlikle kahve. Kendilerine has bir kahve kültürü olan İtalyanlar, sabah 11'den sonra cappuccino içmiyorlar.
İtalyanlar Sabah 11'den Sonra Neden Cappuccino İçmez?
iStock

italyanlar, herhangi biri öğleden sonra cappuccino içmeye kalkıştığında "nasıl yaa nasıl? nasıl?" diye basbayağı kafayı yiyorlar

hatta, aksanı ve dil becerilerini bir kenara bırakırsak, birinin italyan olmadığından emin olmanın bir numaralı yolu olduğunu falan iddia ediyorlar. ve hatta, kısmen lüks bir mekanda öğleden sonra cappuccino sipariş etmeyi görgüsüzlük olarak filan görüyorlarmış. ben bunu bir batıl inanca, bir kültürel alışkanlığa veya dini bir sebebe bağlıyordum hep, aşırı tepki gösteriyorlar çünkü. ama değilmiş. tamamen sindirimle kafayı bozmalarıyla alakalıymış.


bu italyanlar, vakitlerinin 4'te 3'ünü kafalarının içinde yedikleri şeylerin sindirilme sürelerini hesaplamakla geçirirlermiş

yatma zamanı geldiğinde vücutta sindirilmesi gereken hiçbir şey kalmaması için ekstra bir efor sarf ederlermiş. öğle yemeğini ağır, akşam yemeğini hafif geçiştirmeleri (ki sağlıklı olan budur zaten) tamamen bununla alakalıymış. küçüklükten beri buna alıştıkları için, sindirilmesi kısmen zor olan süt ürünlerini gün ortasından sonra tüketmemeye gayret ederlermiş, tüketeni de çok garipserlermiş. cappuccino'nun da içerdiği süt miktarı, diğer kahve türlerine nazaran biraz daha fazla olduğu için tüketmez, onun yerine tercihlerini espresso'dan yana kullanırlarmış.


işin enteresan yanı, kafeinin yarılanma ömrü 6 saat ve vücudu rahatsız etmeyen kafein miktarı, standart bir fincan kahvenin içerdiği kafein miktarının 4'te 1'i kadar. yani yatmadan en az 12 saat önce, kafein içeren şeyleri tüketmeyi bırakmaları gerekiyor mantıken. bilemiyorum. belki başka bir sebebi vardır, ancak araştırmalarım sonucu bulduğun açıklama bu. ilginçler gerçekten.

Bu içerik de ilginizi çekebilir