İzmir-İstanbul Otoyolunu Kullanan Ekşi Sözlük Yazarları Yeni Yolu Nasıl Buldu?

Ücretiyle çok tepki alan İzmir-İstanbul otoyolu, geçtiğimiz haftalarda trafiğe açıldı. Yeni yolu kullanan bazı Ekşi Sözlük yazarları da yolla ilgili yorumlarını yazmışlar.
İzmir-İstanbul Otoyolunu Kullanan Ekşi Sözlük Yazarları Yeni Yolu Nasıl Buldu?

- yolun büyük bir bölümü korkunç rüzgar alıyor. birçok yerde aracın şerit içinde oynamasına sebep oluyor. hatta belirli noktalarda -ki oralarda zaten rüzgar uyarıları var- ani rüzgar nedeniyle yarım şerit boyu kadar yer değiştirmeniz mümkün olabiliyor. bu yol kışın çok can yakar. rüzgar konusu bu yolu ciddi ciddi tehlikeli hale getirebilir.

- yolun kalitesi her noktada aynı değil. birçok yerde asfaltta dalgalanmalar var. çok sayıda yerde seviye düzenlemesi yapılmalı.

- yeterli dinlenme tesisi yok. hatta belirli bir noktadan sonra uzun bir süre hiç canlılık belirtisi yok.

- ortalama bir d segmenti araçla, -gişeler ve tüneller hariç- 170km/s altına düşmeden yolculuk edilebilir.

- premium araçlarda d, ve üstü segmentlerinde, 190km/s altına düşmeden seyahat etmek mümkün.

- ödenen ücret kesinlikle çok fahiş, bu yol bu kadar etmez.

- yakıt tasarrufu falan yalan olur emin olun. yakıt tasarrufu için bu yolda yavaş gitmeniz gerekli, o da emin olun uykunuzu getirir.

- tünellerde hız sınırı konmuş ancak tünelden geçen araçları takip eden bir sistem göremedim. ya ben göremedim, ya da ciddi bir kontrol mekanizması bulunmuyor.

- timur akkurt'un uyarısı hala geçerli. yolun bir çok noktasında sol şeridin solunda, hatta bazen sol şeritte çöp/artık/kalıntı var. ne olduğu belirsiz materyaller yola saçılmış gibi görünüyor. orta şeritten uzaklaşmamanızı tavsiye ederim.

- köprü, viyadük ve diğer anayol bağlantılarında yolda sizi hoplatacak kadar büyük bombeler var. süratli giderken, dört teker yerden kesilme veya alçak arabaların altının sürttüğünü çok gördük.

- sol şeritten gitmeyin. çünkü sol şeritte gerçekten haberlerdeki bilgi doğru mu diye, istanbul-izmir arasını 3 saatte almaya çalışan, mercedesler, bmw'ler ve şirket araçları var. (beyaz toyota, beyaz megane vs.) bu araçlardan daha üst segmentte aracınız varsa, elbette sizi tutan yok. ama en sağ şeritte tertemiz ve sakin gidebiliyorsunuz.

- yol yeni açıldığı için, yol kenarı dinlenme tesislerinin bir çoğu sadece benzinlik modunda. birkaç aya kalmaz, süper restoranlar ve dinlenme alanlarına evrilecekler. ancak yola çıkarken depoyu dolu tutmak elzem olacaktır.

- yol kenarındaki dinlenme alanları, kara sinek istilasında. belki zamanla azalır.

Birçok Kişinin Araba Kullanırken Yaşadığı Ürkütücü Durum: Otoyol Hipnozu