Türkiye'de En Çok Satılan Elektrikli Otomobillerden Biri: Renault Zoe

Hem Avrupa, hem de Türkiye'de ciddi satış yapan elektrikli otomobil Renault Zoe'yi yaklaşık 1 aydır kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, araçla ilgili izlenimlerini paylaşmış.
Türkiye'de En Çok Satılan Elektrikli Otomobillerden Biri: Renault Zoe

yeni aracımız renault zoe ile yaklaşık 1 aylık bir sürede 1600 km yol yaptık. test sürüşü imkanı olmadan hızlı bir kararla satın aldık ve bugüne kadar geçen süre sonunda beklentilerimin üzerinde olduğunu söylemeliyim.

- öncelikle sürüş izlenimlerinden bahsedecek olursak; yoldaki kararlılığı gayet iyi, otoban süratlerinde şeritte gezinme, sürekli direksiyona komut verme gibi durumlar yok . direksiyon hissi/ağırlığını ve tepkilerini başarılı buldum.

- c sınıfı ortalama bir suv ile benzer bir oturma pozisyonu/yüksekliği var. aracı sürerken daha büyük bir araç içindeymiş hissine kapılıyorsunuz.


- elektrikli motorun torku her an ayağınızın altında ve şehir içinde çok atik şekilde yol alabiliyorsunuz ve bu size ciddi avantaj sağlıyor.

- rejenerasyon seviyesini ayarlayabildiğiniz kulakçıkları olmasa da tahrik pedalıyla (gaz pedalı) bunu ayarlayabiliyorsunuz. yokuş aşağı giderken pedala basma oranınızla rejenerasyon seviyesini ayarlayabiliyorsunuz.

- ac yani ev tipi şarjda 22kw/s lik şarj hızını desteklemesi en büyük artısı. ac şarjda opel mokka 7.4 kw/s ile şarj olabilirken , hyundai kona ve kia niro ev 11kw/s ile şarj olabiliyor.

- şimdiye kadarki tüketimin yaklaşık %30'u rejenerasyon ile sağlandı ki bence bu muhteşem bir oran. uzun dönem ortalamam 12.5 kws/100km. bu ortalama ağırlıklı olarak izmir-manisa arası 4 kişi git-gel ile yakalandı. tek kişi aynı yolu 11kws/100km ile tamamlayabiliyorum. (izmir-manisa arasını bilenler için not: her iki yönde de yalnızca tünellere kadar enerji harcıyor. tünellerden manisa yönüne %1-2 , izmir yönüne giderken ise bornova'ya kadar araç kendini %3 şarj ediyor.)


- rejenerasyonun minimum olduğu uzun yol seyahatlerinde eco modda ortalama, 14-15 kws/100km ortalama yakalanıyor.

- ses sistemi gayet tatminkar olmakla birlikte, multimedya ekranı widget'ları daha başarılı/kullanışlı olabilirdi.

- gösterge paneli kişiselleştirme konusunda çok kısıtlı. örneğin; aynı anda hem çalan parçayı, hem de tüketim değerlerini göremiyorsunuz. birini, diğerine tercih etmeniz gerekiyor. bununla birlikte, panelin çözünürlüğü çok iyi.


- otoban süratlerinde rüzgar sesi kabinde kendini hissettiriyor. yol sesi yalıtımını ise daha başarılı buldum. bunda aracın üzerinde gelen michelin primacy 4 lastiklerinin de etkisi vardır. şehir içi veya 80-100 km/s arası süratlerde yalıtım konusu kullanıcıyı üzmez diyebilirim. ayrıca bu km'ye kadar trim sesi sorunu yaşamadım.

- koltuk yükseklik ayarının olmaması, arka koltuk bölgesinde aydınlatma ve tavan el tutamaklarının olmaması büyük eksiklik.

özetle; ailede ikinci araca ihtiyaç duyanlar, genç veya tek çocuklu aileler için uygun bir otomobil olduğunu söylemek mümkün.