Klima Neden Aracın Yakıt Tüketimini Artırıyor?

Klimanın, arabanın yakıt tüketimini artırması olayının teknik izahı.
Klima Neden Aracın Yakıt Tüketimini Artırıyor?


inanmayan arkadaşlar mevcut fakat klimanın, aracın yakıt tüketimine etkisi büyük. neden büyük, onu da anlatayım sizlere.

otomobilinizin motorunda şöyle bir alet var bakın:


bu alet gerçekten kallavi, güçlü, içinde pistonların olduğu bir motor.


bu motorun önünde bulunan kasnağa geçirilmiş bir kayış var ve bu kasnak kayıştan aldığı güç ile klima kapalı olsa dahi her zaman dönüyor fakat kompresörün içi çalışmıyor. bu kasnağın hemen arkasında bir mıknatıs ve debriyaj sistemi gibi bir şey mevcut, baskı balata sistemi gibi denilebilir. siz klimayı oturduğunuz yerden aktif hale getirdiğiniz zaman gelen o çat sesi bu sistemden geliyor ve kayışın döndüğü yerin, yani kasnağın arkası ile kompresörün içi birbirine yapışıyor ve kompresör devreye girmiş oluyor. bu kompresör öyle bir güç üretiyor ki; motor devri düşüyor ve çalışması zorlanıyor. işte bu sebeple motorun ürettiği gücün bir kısmı bu klima kompresörüne aktarılıyor ve siz de otomobilinizden güç almak için biraz daha fazla gaza basıyorsunuz ve aracınız doğal olarak daha fazla fazla yakıt tüketiyor.

unutmadan; her ne kadar şehir efsanesi olsa da, ben de klimanın rölanti halinde devreye alınması kanaatindeyim. yeni nesil otomobiller bu konuda daha teknolojik sistemlere sahip olsa da, düğmeye bastığınız an çat diye yüksek motor devrinde devreye giren bir kompresör bana çok mantıklı gelmiyor. az önce dediğim gibi, yeni nesil otomobiller kompresörü belirli bir motor devri altında devreye alıyor. klimayı kapatırken sorun yok, bunu unutmayın.

size yine de camları açık ve lastik havaları az bir otomobilin, klimadan daha fazla yakıt tüketimine sebep olduğunu da unutmayın.