James Webb Uzay Teleskobu Neden Trappist-1 Yıldız Sistemini İncelemeye Başladı?

Geçtiğimiz hafta çektiği fotoğraflarla gündeme gelen teleskop, şimdi de Güneş Sistemi'nden yaklaşık olarak 40 ışık yılı uzaklıktaki kırmızı cüce yıldızı ve sistemini incelemeye başladı. Peki neden?
James Webb Uzay Teleskobu Neden Trappist-1 Yıldız Sistemini İncelemeye Başladı?

selamlar arkadaşlar. uzayda yaşamı bulabilmemiz için bugün itibarıyla, ilk ciddi araştırmayı başlatıyoruz. bu yüzden burada da konu ile ilgili bu gelişmeyi paylaşmak istedim.

jwst, 20 temmuz'da trappist-1 isimli yıldız sistemini detaylı bir şekilde incelemeye başladı. aslında 17'sinden beridir gözlemlerine devam ediyordu bu yıldız sistemi ile alakalı, fakat 20 temmuz itibarıyla gelişmiş ve detaylı bir şekilde bu yıldız sistemine odaklanmaya başladı.

peki bu neden önemli ve niye trappist-1 yıldız sistemi detaylıca incelenecek?

trappist-1 yıldız sistemi bize 40 ışık yılı uzaktaki bir yıldız sistemi ve 2017 yılında keşfedilmişti. spitzer, kepler, ve hubble space telescope 2017 yılından beridir birçok defa bu yıldız sistemini incelediler ve ortaya çıkan veriler ışığında yaşamı bulmamıza dair elimizdeki en iyi adaylardan biri konumunda olduğundan herkes neredeyse hemfikir, trappist-1 yıldız sisteminin.


yıldız sisteminde bulunan 7 gezegenin neredeyse tamamı yaşamın ortaya çıkmasına en elverişli olan goldilocks bölgesindeler. goldilocks bölgesinden kısaca bahsetmem gerekirse, ne güneşe çok uzak, ne çok yakın bir alan şeklinde en basit tabirle anlatabilirim. yani bu bölgede yer alan bir gezegen (mesela dünya gibi) ne çok soğuk ne de çok sıcak oluyor. yaşama uygun bir sıcaklık bölgesinde olduğundan ötürü gezegen, sıvı halde su bulunma ihtimali her hangi bir gezegene kıyasla çok çok daha yüksek ihtimal dahilinde oluyor.

trappist-1'deki gezegenlerin 4 tanesi mükemmel konumda

diğer 3 tanesi ise neredeyse aynı mükemmelliğe oldukça yakın diyebiliriz.


jwst bugünden itibaren tam randımanlı bir şekilde bu yıldız sistemindeki 7 dünya benzeri gezegeni incelemeye ve araştırmaya başlıyor. umalım ki güzel haberler gelir ilerleyen vakitlerde. 

aranızda "e nasıl bulacak ki yaşamı? teleskop bu?" diyenler veya süreci merak edenler olacaktır. şurada yazdığım bir yazım var. jwst yaşamı nasıl bulmayı planlıyor, süreç nasıl işler vs şeklinde kendimce açıklamalarda bulundum. merak eden olursa yazıma bir göz atabilir.