Japon, Çinli ve Koreli Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

Japon, Çinli ve Koreli farkı nedir? Bizim birbirine oldukça benzettiğimiz bu insanları nasıl ayırt edebiliriz? Birkaç küçük ipucuyla bu konuda ilerleme kaydedebilirsiniz.
Japon, Çinli ve Koreli Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

buradaki talimatları öğrenirsen, artık her gördüğün çekik gözlüye japon demek zorunda kalmayacaksın düşünsene, süper değil mi? ekmek gibi, hava gibi elzem bir şey...

surat

önce surat yapısına bakalım. çinlilerin suratı genelde böyle yayvan oluyor. etrafı yuvarlatılmış dikdörtgen gibi. japonlarınki daha bir yuvarlağımsı. korelilerinki ise biraz daha uzunlama.

boy

boy sırası kısadan uzuna: çinliler < japonlar < koreliler şeklinde.


kalıp

kalıp olarak da koreliler biraz daha avantajlı olmakla birlikte japonlar daha kuvvetli. çinliler ise ufacık boyları, kung-fu'culukları, ele avuca sığmayan yapılarıyla kendilerine avantaj sağlıyor.

yakışıklılık, karizma, yüz güzelliği, endam

yakışıklılık: bu tabii biraz subjektif bi konu. ama benim gözlemlerime göre çirkinden yakışıklıya doğru sıralama: çinli < japon < koreli şeklinde.

karizma: burada da zavallı çinli geride: çinli < koreli < japon.

yüz güzelliği: bu da subjektif bi mevzu. çirkinden güzele doğru sıralama şu: çinli < japon <= koreli.

endam: çinli < japon < koreli.


ten rengi

çinli: sarı. koreli: sarımtrak. japon: bej... şaka şaka, o daha beyaz işte diğerlerine göre.

dil

belki benim yanılsamamdır ama çincede çok "ş" ve "l" sesleri kullanılıyor. böyle mütemadiyen "şanlonlinşul" diye konuşuyorlar sanki. oradan anlayabilirsin. japonca ise böyle karşındakini her an dövecekmiş gibi sert konuşuluyor (ulan yoksa kurosava'nın, kitano'nun, miike'nin falan filmlerini çok izledim de ondan mı? neyse). korece ise diğerlerine göre biraz daha homojen gibi.

hal ve hareketler

koreli dediğimiz insanın hal ve tavırları; sarsaklıkla, komiklikle harmanlanmıştır. yanlarına gidip kulaklarını ısırmak ister misiniz mesela, bu oldukça belirgin bir kriterdir. japon ağırbaşlı, çinli aksidir. bunların kulaklarını ısırsan, kalkar elinin tersini indirir. halbuki koreli en fazla haşşşşş çinçæ der, ya da nah yapar. kulaklarının ne kadar tatlı olduğunu ayrıca belirtmeme gerek yok sanırım. siz bana yine de güvenmeyin tabi.

bunun yanında koreliler tuhaf tepkiler verirler, bağıra çağıra konuşurlar, el şakası desen gırla. ancak yanlarına gidip konuştuğunuzda seslerini duymakta bile zorlanabilirsiniz. şaşkınlıkla size bakarlar. sonra samimi olunca bağırmaya tekrar başlayabilirler. burası önemli. oturaklı bir insan profili çizmezler ancak bu 3 millet içinde en çekingen grup korelilerdir.


pekiştirmek adına biraz daha fiziksel özellik

koreli suratı tabak gibi düz ve çoğunlukla köşelidir. japonların ağız yapıları, korelilerinkine göre daha belirgindir ve yüzleri yuvarlak, yanakları sıkılmalıktır. çinlilerin genel, belirgin bir surat yapıları yok sanırım. her türlüsüne rastladım, farklılık da çok benzerlik de. yalnız üstten basık kalkık burun ve dışa doğru bir ağız yapısı çinlilerde biraz daha baskın oluyor. ten rengi olarak da japonlarda beyaz ten, çinlilerde ise esmerlik hakimken, korelilerde her ikisi de gözlemleniyor.

estetik ameliyatlarının yaygınlığından ötürü yüz hatları konusunda koreliler oldukça yanıltıcı olabiliyorlar aslında. kalkık ve düz bir burun, yuvarlak büyük gözler, v şeklinde çene kore'de oldukça popülermiş. estetik ameliyat olmamışlarsa ve çift göz kapağı sahibi %25'lik azınlık içinde değillerse; korelilerin bakışları biraz sinirliymiş izlenimi verir. en çekik göz de korelilerde olur zaten. japon gözü daha yuvarlak; çinli gözü ise yukarı doğru kaşlardan çekiktir.

net bir genelleme yapamasak da bu izlenimler büyük oranda ayırt etmeye yarıyor. eheh kolay gelsin.

Türkiye'de Yaşayan Japonların Gözünden: Türkler Nasıl İnsanlar?

Dünyayı Kasıp Kavuran, Güney Kore Kökenli Müzik Türü: K-Pop

Japon Halkı İntihara Neden Bu Kadar Meyilli?