Japon, Çinli ve Koreliler Neden Diğer Irklardan Daha "Şirin" Görünürler?

Fiziksel özelliklerinden kaynaklı olarak Japonlar, Çinliler ve Koreliler genellikle diğer insan ırklarından daha şirin görünüyorlar. Bu konuyla ilgili okuduğunuzda sizi şaşırtacak, güzel bir yazı.
Japon, Çinli ve Koreliler Neden Diğer Irklardan Daha "Şirin" Görünürler?

şirinlik derken, dolaylı olarak alakalı olsa da cinsel çekicilikten bahsetmiyorum. bir kişinin, herhangi bir ırkın bireylerini cinsel olarak çekici bulması öznel bir yargıdır. fakat şirinlik kavramı bilimseldir. bunu daha iyi açıklamak için şirinliğin tanımını yapalım:

şirinlik

bebeksilik ve dış görünümle bağdaştırılan bir çeşit çekicilik türü. bir bireyi şirin olarak değerlendirebilmek için başta bebeksi fiziksel özelliklerinin bulunması gerekir. bunlar:

- vücuda oranla büyük kafa
- basık alın
- ince kemikler
- az kas kütlesi
- kısa uzuvlar
- fiziksel küçüklük
- kılsızlık (tüysüzlük)

bu gibi özellikler bebeklere aittir. bu özelliklerin büyüdükçe kaybolmayıp yetişkinliğe aktarılmasına neoteni denir. işte bu yetişkinlerde fiziksel olarak şirinliği belirleyen ana unsurdur. neoteninin en yaygın görüldüğü etnik grup ise tahmin edilebileceği gibi asyalılardır.

birtakım bilimsel araştırmaların sonucunda erkeklerin neotenik özelliklere sahip kadınları çekici bulduğu tespit edilmiş. bu da çoğu erkeğin neden asyalı kadınlara ilgi duyduğunu kanıtlıyor. yetişkinlerde neoteni görülmesi, testosteron eksikliğine işaret etmesi sebebiyle feminen bir özellik olarak algılanır. bu sebeple neoteninin hiç görülmediği kadınlar erkeksi ve tehditkar görünürler.


peki ne oldu da asyalılar bu hale geldiler? 

bunun sebebinin 30 bin yıl önce meydana gelen bir gen mutasyonu olduğu tahmin ediliyor. edar geni: kalın saç kökleri, çene çıkıntısının küçülmesi, küçük göğüsler, kulakların ve gözlerin yapısını değiştirdiği için asyalıların daha genç görünmesine sebep olur. zaman geçtikçe asyalılar diğer ırklardan iyice ayrıştılar, kafaları vücutlarına oranla büyüdü (beyinleri de büyüdü ama konumuzla alakası yok), yüzleri daha düz hale geldi, daha belirgin elmacık kemikleri oldu ve iki cinsiyet arasında farklılıklar azalmaya başladı (erkeklerin köse olması gibi).

asyalıların şirin olması, yaşadıkları bölgenin doğal koşulları bir yana, ağırlıklı olarak cinsel seçilimle alakalıdır. erkeklerin neotenik özelliklere sahip kadınları tercih etmesi, bu özelliklerin gelecek nesillere aktarılmasına sebep olmuştur.


peki neden erkekler neotenik özelliklere sahip kadınları eş olarak seçtiler?

şeklinde bir soru sorarsak artık evrimsel psikolojinin sahasına girmiş oluruz. buradan sonrasına kesin cevaplar vermek mümkün olmayacaktır. sadece varsayımlarla hareket edebiliriz. bebeksi özellikler insanlarda koruma, besleme, bakım gibi parental duyguları tetikleyebilir. masumiyeti simgeleyen özelliklerin erkeklere daha sevecen gelmesi kadınlarda neotenik özellikler taşıyan evrimsel adaptasyona yol açmış olabilir.'' survival of the cutest''

peki bundan öncesinde neden neotenik olan özellikler yoktu? bu soruya da şöyle bir varsayım getirebiliriz: demek ki birtakım evrimsel avantajları vardı. örneğin geniş bir çene ve büyük bir diş çiğ eti rahatça yiyebilmek için gerekliydi. zamanla bu özelliklere ihtiyaç kalmayınca değişimler meydana geldi.


fiziksel özellikler buraya kadardı. şimdi asyalıların şirin görünmesinde davranışların etkisini inceleyeceğiz

bunu da en kolay japonya'yı örnek gösterek yapabiliriz.

japonya'da, kawaii kültürü denen bir şey var. kawaii, japonca şirin demekmiş. işte bu japonya'daki kadınlarda görülen çocuksu hareketlerin sebebi. japon toplumunun ciddi bir bölümüne etki etmiş bu kültür özellikle anime, manga vs. gibi yapımlarda görülüyor. bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi ise erkeklerin ilgisi. medya, eğlence, giyim, yemek, oyuncak, ulaşım, hatta prezervatif sektöründe bile bu kültürün izleri görülüyor.

yetişkinlerin kawaii kültürüne göre hareket etmesi de neotenik bir özellik olarak kabul ediliyor ve buna psikolojik neoteni deniyor. tanım olarak psikolojik neoteni: çocuklukta ve gençlikte uygulanan tavır ve davranışları yetişkinlikte sürdürme.

işte asyalıların şirin olmalarının sebebi.

-----

yararlanılan kaynak

Japon, Çinli ve Koreli Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

Türkiye'de Yaşayan Japonların Gözünden: Türkler Nasıl İnsanlar?