Japon Ordusunun Yaklaşık 300 Bin İnsanı Katlettiği Korkunç Olay: Nankin Katliamı

4-13 Aralık 1937 tarihinde Çin Cumhuriyeti'nin Nankin bölgesinde Japon askerleri tarih sayfalarına adını korkunç bir şekilde yazdırdı.
Japon Ordusunun Yaklaşık 300 Bin İnsanı Katlettiği Korkunç Olay: Nankin Katliamı

nankin katliamı; japon imparatorluk ordusunun çin işgali sırasında ele geçirdiği nanking şehrinde gerçekleştirdiği katliam. 

1931 de mançurya bölgesinden başlayan japon ilerleyişi, 1937 de nanking şehri kapılarına kadar dayandı. mançurya'dan ve doğu çin'deki japon ışgalinden kaçan çinlilerle kalabalıklaşmış şehir, fazla direnemedi ve japonlara 25 kasım 1937'de teslim oldu.


japonlar 6 hafta boyunca sadece asker olduklarından şüphelendikleri genç erkekler, polisler, şehir görevlilerini katletmekle kalmadılar; insan olarak görmedikleri çinlilere inanılmaz işkenceler yaptılar. subaylar arasında esirleri en kısa zamanda öldürme yarışmaları, sistematik tecavüz ve benzeri iğrençlikler, şehirde bulunan alman elçiliği tarafından belgelendi ve o günlerin gündeminde yerini buldu.


ikinci dünya savaşı sonrası, japonların yenilmesiyle, bu katliamın suçlusu olarak gösterilen kişilerin 7'si asılarak idam edildi, geri kalanlar ciddi olmayan göstermelik cezalarla kurtuldular. japonlar hala böyle bir olayın varlığını kabullenmezler. sadece nanking şehrinde, 300.000'den fazla çinlinin öldürüldüğü sanılıyor.


nanking katliamı kadar iğrenç başka bir japon savaş suçu da ikinci dünya savaşı sırasında mançurya'da birim 731 olarak bilinen japon askeri araştırma tesisinde meydana gelen olaylardır. burası çinli esirlerin askeri tıbbi araştırmalar adına canlı olarak kesilip incelendikleri bir mezbahadır, buranın suçluları da aynı nanking'dekiler gibi fazla bir bedel ödemeden kurtulmuşlardır.


Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler